1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’deki tüm işaretler Binali Yıldırım’ı gösteriyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’deki tüm işaretler Binali Yıldırım’ı gösteriyor

A+A-

Vatandaşın eğilimini belirlemeye yönelik kamuoyu araştırmaları geride bıraktığımız hafta içinde başladı. “Kimi Başbakan görmek istersiniz?” sorusuna Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ, Numan Kurtulmuş, Mustafa Şentop alternatiflerinin sunulduğu kamuoyu araştırmasında, “seçmenin aklından geçen” isim önerisi de isteniyordu.

Muhtemelen hafta sonu sonuçlandığını düşündüğümüz araştırma kimin adına yapıldı bilemiyoruz, ama bazı izler değerlendirecek makama yönelik fikir veriyor.

Bunun yanında…

AK Parti’nin resmi temayül uygulaması da dün Ankara’da başladı. Önce il başkanları ve belediye başkanlarından kağıtlara tek isim yazmaları istendi.

Aslında…

AK Parti temayül uygulamasını her seçim mutlaka uyguladığı için teşkilat alışkın. Ne var ki, bu kez yerel ya da genel seçim için değil, genel başkan belirlemek için ikinci kez temayül yapılıyor.

O bakımdan…

2014’te Ahmet Davutoğlu’nun genel başkan seçildiği kongre öncesinde olduğu gibi, hafta sonu yapılacak kurultay öncesinde de teşkilat adına il başkanları ve belediye başkanlarının görüşleri dün alındı.

Bugün de…

Milletvekillerinin önüne sandık ortaya konacak ve “AK Parti Genel Başkanı kim olsun?” denilerek kağıtlara tek isim yazmaları istenecek.

Kullanılan oylarda nasıl bir sonuç çıktığı, ya da kimlerin önerildiği elbette bilinemiyor. Ancak, kulislerde bazı söylentiler dolaşıyor.

Örneğin…

Edindiğimiz izlenime göre AK Parti’deki tüm işaretler Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı gösteriyor ve genel gidişat da bu doğrultuda seyir izliyor.

Ankara’da kulisleri yakından izleyenlerle yaptığımız konuşmalarda, sıkışık bir süreç yaşandığı için hızlı adımlar atıldığı vurgulanıyor.

Bu noktada…

Kamuoyunun da AK Parti Genel Başkanı’nın kim olacağını merak ettiğini eklemek gerekiyor. Çünkü, hafta sonunda AK Parti Genel Başkanı olacak isim ertesi gün de Başbakan olarak görev üstlenecek.

O bakımdan…

Genel anlamda merak uyandıran AK Parti içindeki arayışın bugünkü milletvekilleri temayülünden sonra hemen hemen belli olacağı düşünülüyor.

Bu ismin de yarın kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

 

 

Bursa adına oylarını kullandılar

 

AK Parti Genel Merkezi’nin her ay düzenli olarak yaptığı il başkanları toplantısı gündemi dün yeni genel başkan oldu.

Diğer illerden gelenler gibi AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe kendilerine verilen kağıtlara kimi genel başkan görmek istediklerini yazıp sandığa attılar.

Torun toplantı sonrası gelişmeleri izlemek için Ankara’da kalırken, Altepe gece Bursa’ya döndü.

Bu arada…

Hafta sonunda Başbakanlık görevinden ayrılacak olan Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz hafta sonu AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’u arayıp teşkilat adına vedalaştı.

 

 

Görevden alınmayı ikinciye yaşıyor: Yüksel Yılmaz

 

Siyasi yaşamında ikinci görevden alınmayı yaşıyor… İlk olarak 2008 yılında Nilüfer İlçe Başkanlığı’ndan alınmıştı. Yüksel Yılmaz geride bıraktığımız cuma akşamı da MHP İl Başkanlığı’ndan alındı.

Biri ilçe, diğeri il başkanlığından olmak üzere 2 kez görevden alınan Yüksel Yılmaz dün konuştuğumuzda rahattı:

Köşenizde daha önce de yazdınız… Anamdan il başkanı doğmadım, öldüğümde de mezar taşımda il başkanı yazmayacak. Bu düşüncem aynen devam ediyor.”

Şöyle devam etti:

Mevki, makam meraklısı değilim. İnandığım dava ve değerler uğruna ömür boyu tavır aldım, mücadele ettim. Asla makam taliplisi olmadım, her daim gönüldaşlarımızın gönüllerine talip oldum.”

Ardından…

2008’de Nilüfer İlçe Başkanlığı’ndan alındım, gönüldaşlarımız getirip İl Başkanı yaptılar” dedi ve esprili bir yaklaşımla şunu söyledi:

Şimdi de bu görevden antidemokratik yollarla alınıyorum. Bundan sonra gönüldaşlarımız nereye getirirler bilemem. Onu da alanlar düşünsünler.”

Ancak…

Bu noktada şu vurgulamayı özellikle yaptı:

Açıkça söyleyeyim… Kendimi görevden alınmış gibi düşünmüyorum. Bizi kimse makam ve mevkiyle sınayamaz.”

Şunu anımsattı:

Yargıtay 13 gün sonra, ayın 30’unda karar verecek. Buna rağmen ve MHP kurultay sürecine girmişken böyle bir kararı manidar buluyorum.”

 

 

Topçu listesini yaptı, devir teslim bugün

 

Yüksel Yılmaz’ın görevden alınmasıyla MHP İl Başkanı atanan Tevfik Topçu bu görevin yabancısı değil. Çünkü, 2 kez Osmangazi İlçe Başkanlığı’na geldikten sonra, İl Başkanlığı’na da ikinci kez döndü.

Deneyimli başkan olarak İl Yönetim Kurulu listesini oluşturup Genel Merkez’e gönderdi. Fakat kulislerde, yönetim davet edilen bazı isimlerin kabul etmedikleri konuşuluyor. Osmangazi ve Yıldırım yönetimlerinden istifa edenlerin ağırlığı olduğu bir liste yapıldığı da konuşulanlar arasında.

Osmangazi’de devir teslim dün akşam yapılırken, İl’deki devir teslim bu akşam saat 17.00’de olacak.

 

 

Mudanya’da herkesle barışık başkan: Murat Ünal!

 

​Mudanya son yerel seçimde AK Parti’nin muhalefette kaldığı 2 ilçeden biri. Siyaseten zaten zor bir yerdi, yerleşik nüfus yapısının değişmesiyle daha da zorlaştı.

Görünen o ki…

Değişen dengeyi gözeten AK Parti Mudanya’da İlçe Başkanı olarak Dr. Murat Ünal’ı göreve getirmekle en doğru kararı verdi.

Çünkü…

İlçenin yerlisi olarak hem herkesin tanıyıp saygı duyduğu bir aileden geliyor, hem herkese yardımcı olmasıyla farkını gösteriyor.

Kısacası…

Zor ilçede herkesle barışık bir başkanla AK Parti yeniden başlangıç yapmaya çalışıyor. AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Dr. Murat Ünal’ın deneyimli yönetimini tanıttığı dün sabahki basın toplantısını izlerken bunları düşündük.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.