1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’den 6 maddelik “tam kararlılık” mesajı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’den 6 maddelik “tam kararlılık” mesajı

A+A-

AK Parti’nin hafta sonu Afyon’da milletvekilleri ve aileleriyle birlikte yaptığı kampın hem açılışında, hem kapanışında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmalarını televizyonlar yayınladığı için biliniyor.

Buna karşın…

Kamptan dönen AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in arayıp, “Afyon’un mesajı neydi?” diye sorduk. O da, izlenimlerini 6 maddelik kararlılık mesajları olarak paylaştı.

Bir…

Terörle mücadele, vatandaşla teröristi ayırarak ve demokratik kurallar çerçevesinde kararlılıkla sürdürülecek.”

Bunun anlamı şu:

Güneydoğu’da vatandaşı incitmeden, mağdur etmeden terörle mücadele sürecek. 90’lardaki gibi köy boşaltılmayacak, müşfik devlet hissettirilecek.”

İki…

Anayasayı toplumsal mutabakatla değiştirme kararlılığı sürdürülecek.”

Şöyle açıkladı:

2011’de verdiğimiz sözü yerine getirmek için Meclis komisyonlarında anayasa yapma isteği ve kararlılığı tam olarak sergilenecek. Yeni anayasa yapmaya sayımız yetmediği için muhalefetle uzlaşma arayışı sürecek.”

Üç…

Ekonomik istikrar ve mali reformlar kararlılıkla sürdürülecek. İhracatta yeni dış pazarlar, içeride de ekonomik hareketlilik yeniden sağlanacak.”

Dört…

Avrupa Birliği kararlılığı sürdürülecek. Dış politikamız da Türkiye’nin menfaatleri gözetilerek kazan-kazan formülüyle güçlendirilecek.”

Şunu ekledi:

Gerekirse işadamları ülke ülke dolaşıp ihracat seferberliğine katılacak.”

Beş…

Belediyelerin harcamaları denetlenecek.”

Çarpıcı bir bilgi verdi:

Güneydoğu’daki belediyelerin Ankara’dan aldıkları yardımlar personel maaşlarına gidiyor, hizmete dönmüyor. Hakkari Belediyesi gelirinin yüzde 80’ini Ankara’dan alıyor, yüzde 50’den fazlasını personel maaşı veriyor.”

Söylediği şu:

Bu personelin kimliği de tartışmalı, paranın nereye gittiği karışık. İşte bu konunun üzerine kararlılıkla gidilip denetim sağlanacak.”

Altı…

Elbette paralelle mücadele tam kararlılıkla sürdürülecek ve sonuna kadar gidilecek.”

 

AK Parti’nin Ankara seferi ertelendi

 

Program çok kapsamlıydı... AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun başkanlığındaki il yönetim kurulu, il kadın ve gençlik kolları başkanları, ilçe başkanları topluca Ankara’ya gideceklerdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katılımıyla Bursa heyeti bu sabah 2 Bakan ve milletvekilleriyle kahvaltıda buluşup TBMM’de AK Parti Grup Toplantısı’nda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu dinleyeceklerdi.

Ne var ki…

Grup Toplantısı iptal edilince, Bursa’nın Ankara çıkarması da ertelendi.

 

Uzlaşma Komisyonu’na önerilen Koçdemir’den öneriler

 

Yeni anayasa için TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığındaki Uzlaşma Komisyonu’na MHP’nin önereceği 2 isimden birinin Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir olacağı, hafta sonunda yapılan Kızılcahamam Kampı sırasında açıklandı.

Valilik yapmış olmanın sağladığı devlet yönetimi deneyimi ile böylesine kritik bir göreve başlayacak olan Koçdemir dün ziyarete geldiğinde nasıl bir hazırlık içinde olduğunu sorduk.

Şunu söyledi:

Niyet gerçekten anayasayı yenilemek ya da yeni anayasa yapmaksa, bu ciddi bir fırsat. Fakat net bir tavır konmuyor.”

Konu ister istemez başkanlık noktasında düğümleniyor. Koçdemir’in bakışı şu:

Baştan söyleyeyim… MHP olarak şu an için başkanlık sistemine karşıyız. Türkiye’de telaffuz edilen, ipuçlarını aldığımız değişiklikler ideal bir sonuç olacağını göstermiyor.”

Ardından…

Türk tipi başkanlık diyorlar. Oysa bu tartışılabilecek bir sistem değil” dedi ve devam etti:

Türkiye’de yürütmeyi etkin kılacak, önüne çıkan bağları aşabilecek, ama mutlaka Meclis ve yasama denetimini fonksiyonlarıyla güçlendirecek bir düzenleme olması gerekir.”

 

Bahçeli kararı: Kurultay yerine kongre

 

Olağanüstü kurultayda seçim yapamayan MHP’de önce tüzük değişikliği için imza toplanınca, Merkez Yönetim Kurulu’nun da stratejik hamle yapacağı beklentisi doğmuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hamlesi beklenenden farklı oldu.

Kongre süreci başlayınca olağanüstü kurultay yapılamayacağı hükmüyle; ilçe kongrelerinin 9 Ekim’de başlaması, il kongrelerinin Ağustos 2017’de yapılması, kurultayın 18 Mart 2018’de toplanması kararı aldı.

İmzalar için de mahkeme yolunu gösterdi.

 

Murat Özbilge’ye DSP Genel Başkan Yardımcılığı görevi

 

Şu bir gerçek ki… Rahşan ve Bülent Ecevit’in kurup iktidara taşıdıkları DSP bugün bir grup fedakâr partilinin omuzlarında yürüyor. Murat Özbilge o fedakârlardan biri.

Gerektiğinde İl Başkanı oluyor, gerektiğinde Parti Meclisi’ne seçiliyor, aday arayışının önüne geçmek için ya milletvekili ya da Büyükşehir adaylığını kabul ediyor.

O bakımdan…

DSP’nin en fedakârları arasında gördüğümüz Murat Özbilge’ye yeni bir görev daha verildi ve DSP Genel Başkan Yardımcısı oldu. Üstelik Basın-Yayın ve İletişimden Sorumlu olarak görev yapacak.

Dün sohbet ederken…

Diyarbakır’daki Parti Meclisi toplantısı sırasında DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın açıkladığı görev sonrası, yeni unvanıyla ilk kez şunları söyledi:

Diyarbakır’da yaptığımız ziyaretlerde ve sokaklarda çok sıcak ilgiyle karşılaştık. Biz de onlarla konuşmalarımızda ‘Diyarbakır da benim, Edirne de benim; Kars da senin, Aydın da senin. Ancak hepimiz Türkiye’yiz, Türkiye hepimizin’ dedik.”

Parti otobüsünde “Türkiye hepimizin” yazdığını vurgulayan Özbilge hedeflerinin tam bağımsız Türkiye solduğunu söyledi.

 

CHP’de Parti Meclisi yarışı

 

Kongrelerini tamamlayan CHP’de hafta sonu kurultay yapılacak. O nedenle gözler şimdi Parti Meclisi kulislerine çevrildi.

Kulislerde, Osmangazi İlçe ve İl kongrelerinin belirleyici ismi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın anahtar listeye girmek için çalıştığı, Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca’nın da Ankara ile temasta olduğu konuşuluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.