1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’den sonra CHP’de de dışarıdan “1 Numara” alarmı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’den sonra CHP’de de dışarıdan “1 Numara” alarmı!

A+A-

Aslında… AK Parti için çok da sürpriz bir durum yok. 2007 genel seçiminde milletvekili aday listesinin birinci sırasında Faruk Çelik adı vardı. 2011 genel seçiminde siyaseten Urfa’ya tayini çıkınca, listesinin ilk sırasına Manisa’dan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç geldi.

AK Parti’nin 3 dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran’da ikisi de olmayacağı için gözler liste ağabeyi olacak 1 Numara beklentisi nedeniyle Ankara’ya çevrildi.

Nitekim…

Bir süredir bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve AK Parti Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu daha önce konuşuldu. İlk kez milletvekili seçilecek İçişleri Bakanı Efgan Ala’nın Erzurum yoğunluğu nedeniyle Bursa’dan aday olabileceği beklentisine de bu sütunlarda yer verdik.

Önümüzdeki süreçte 1 Numara listesine adı siyaset dünyasında çok tanınmış yeni adaylar eklenebilir.

O bakımdan…

AK Parti’de aday listesinin başına dışarıdan bir 1 Numara beklentisi zaten uzun süredir var. Yalnızca kimin gelebileceği merak ediliyor.

Bunun yanında…

CHP kulislerinde de son üç gündür dışarıdan 1 Numara beklentisi doğdu.

Üstelik…

Ankara’dan bu konuda sağlam duyum aldığını söyleyenler var.

Bu da demektir ki…

Adaylarının bir kısmını üyelerin eğilim yoklaması yöntemiyle, bir kısmını merkez yoklaması olarak Genel Merkez kontenjanı ile belirlemeyi ve bu iki farklı listeyi fermuar sistemiyle birleştirmeyi planlayan CHP’de önümüzdeki günler 1 Numara tartışması çıkabilir.

Buna karşın…

CHP’de konuştuğumuz kimi dostlar, “Eğer Bursa’nın özelliklerini bilen ve uyan, toplum nezdinde güçlü kabul edilen biri gelirse, Bursa’daki dağınıklığı da toparlayacağı için destek bulabilir” düşüncesinde.

Gelinen noktada…

Seçim yarışının iddialı ilk 2 partisi dışarıdan liste abisi özelliğinde siyasi tayin olasılığını kabullenmiş görüntüde bekliyorlar.

Buna karşın…

MHP’de önümüzdeki hafta yapılacak il kongresinin kulisleri de devreye girdiği için aday adaylığı açıklamalarının dışında listenin nasıl şekillenebileceği konusu henüz gündeme gelmedi.

Yine de…

Dün konuştuğumuz MHP’nin kıdemli isimlerinden biri Bursa’daki bölünmüşlüğe dikkat çekti ve “Bursa’da ilk kez parti içi bu kadar sert bir taraflaşma oldu. Devlet Bey bu tabloya bakıp Bursa’yı toparlaması için birini gönderebilir” dedi.

Yani…

CHP’dekine benzer bir beklenti de yavaş yavaş MHP’de ortaya çıkıyor diyeceğiz, ama pek öyle de değil.

Galiba, kimi MHP’liler dışarıdan liste abisi gelmesini Bursa için rahatlatıcı görmeye başladılar.

Şimdilik durum bu.

 

Dr. Torun Bursa’ya hizipten girdi

 

 

Bursa kamuoyuna ilk bu sütunlardan duyurduk… 2011’de Somali Büyükelçisi atanan, Başbakan Davutoğlu’nun daha sonra Başmüşavir olarak Ankara’ya aldığı Dr. Kani Torun seçimde AK Parti Bursa listesinden aday adayı oldu.

Gerçi Bursa’da tanıyana rastlamadık, ama kariyeri nedeniyle aslen Artvinli ve Bursa Erkek Lisesi mezunu olan Dr. Torun’un aday adaylığını önemsedik.

Dün akşam Bursa’ya gelip Birlik Vakfı’nda bir toplantıya katıldığını duyunca da şaşırdık. Çünkü, AK Parti üzerinde baskı hedefleyen bir hizip üzerinden Bursa’ya girmesi dikkat çekici.

 

Davutoğlu belediye başkanlarını çağırdı

 

Aday adaylığı başvurularının başladığı, seçimin de yaklaştığı bugünkü süreçte AK Parti’li belediye başkanlarına Ankara’dan davet geldi.

Davet çağrısının sahibi ise Başbakan Ahmet Davutoğlu oldu.

Buna göre…

AK Partili tüm belediye başkanları 19 Şubat Perşembe günü Ankara’da, AK Parti Genel Merkezi’nde olacaklar.

 

Adaylığı kabul etti, ama partisine camia karar verecek!

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği ana takvim gereği siyasi partilerde aday adaylığı başvuruları başladı. O nedenle her partide adaylık heyecanı ve yarışı gözleniyor.

Buna karşın…

Alışılmış aday adaylığı başvurularından çok farklı, camia kararı olarak ortaya çıkan bir durum var. O durumu şu günlerde yaşamakta olan Bal-Göç Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan şunları anlattı:

Bal-Göç Genel Merkezi ve şubeleriyle Yöresel Göçmen Derneklerinin seçilmiş temsilcilerinden oluşan Göçmen Dernekleri Platformu 7 Haziran seçiminde camianın bir aday çıkarması için çalışmalar yaptı.”

Şöyle devam etti:

O çalışmalar sonunda benim adaylığıma karar verildi. Benim siyasi bir beklentim yok, fakat camiamın kararına saygı gösterdiğim için aday olmayı kabul ettim.”

Şunu ekledi:

Ben aday olmayı kabul ettim, fakat hangi partiden aday olacağıma ben değil, adaylığıma karar veren Göçmen Dernekleri Platformu karar verecek.”

Atılan adımı açıkladı:

Platform temsilcileri tüm siyasi partilerin il başkanlıklarından randevu istedi ve görüşmelere başladı. Bu görüşmelerde camiamızın kararı anlatılıyor.”

Sonra da şu mesajı verdi:

Yapılan görüşmelerin sonunda platform temsilcileri oturup değerlendirme yapacaklar ve hangi partiden milletvekili aday adayı olacağıma karar verecekler. Yani süreç benim dışımda gelişiyor. Karar camiamızın olacak.”

Açıkça söylemek gerekirse…

Çeşitli sivil toplum örgütleri ve hemşeri dernekleri bugüne kadar siyasete çok aday verdiler, fakat ortaya ilk kez camianın seçimi çıkıyor.

Gerçekten çok farklı bir yol söz konusu.

 

Kongreye hazırlanan DP’den gençlere adaylık çağrısı var

 

Bir dönem genel yönetimde Türkiye’ye ve yerel yönetimde Bursa’ya damgas vuran DYP misyonunun partisi DP yarın il kongresini yapıyor.

Genel Başkan Gültekin Uysal’ın da katılacağı Çağrı Düğün Salonu’ndaki kongrede DP İl Başkanı Mehmet Hamaloğlu tek aday.

Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Koyuncu, Yıldırım İlçe Başkanı Engin Özkan ve Şahlanış Grubu Başkanı Ahmet Dalman ile birlikte davetiye vermek için gelen Hamaloğlu’nun işi zor.

Çünkü…

Bir yandan yorgun Kırat’ı canlandırmaya çalışırken, bir yandan yeni kadrolar kurmaya çalışıyor.

Sohbetimiz sırasında şu çağrıyı yaptı:

Siyasete atılmak ve milletvekili adayı olmak isteyen gençlere kapımız açık. Bize başvurabilirler.”

Bu çağrıyı yaparken bir tek kriter koyuyor: Eğitimli ve yüksek tahsilli.

Siyasetin ve ülkenin iyi tahsilli gençlerle yükseleceğine inanıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.