1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’den sonra MHP de temayülle aday belirleyecek!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’den sonra MHP de temayülle aday belirleyecek!

A+A-

Eskiden… Daha açık söylemek gerekirse, 1980 öncesi dönemde tüm siyasi partiler tüm adaylarını önseçimle belirlerdi. Hem de, yargı denetiminde gerçek önseçim yaparlardı.

Öyle olduğu için de, geçmişteki siyasetçiler kendilerini daha güçlü hissederdi. O kural ve parti içi demokrasi artık işlemiyor.

Bunun yerine…

Partiler tabana sorulan ama listesi Ankara’da oluşturan farklı yöntemler geliştirdiler. Önseçim yapanlar da yargı denetiminde değil, parti içinde adına önseçim dedikleri bir tür oylama gerçekleştiriyorlar.

Yine de…

Resmi olmasa ve sonuçları tam uygulanmasa bile, parti tabanı ve teşkilat görüşünün sorulması listenin tamamen Ankara’da yapılmasından iyi.

Son dönemin öne çıkan aday belirleme yöntemi ise temayül oldu.

Bir milli görüş partileri geleneği olan temayülde teşkilatlar gönüllerinden geçenleri oyluyorlar. Parti genel merkezi de sonucu görerek aday listesi oluşturuyor.

Ancak…

Oylama sonuçları açıklanmadığı için, teşkilatın gönlünden geçenlerin listeye nasıl yansıdığı pek anlaşılamıyor.

Yöntemi…

AK Parti katıldığı ilk seçimden beri başarıyla uyguluyor. AK Parti’de siyaset yapan ve aday olanlar da bunu bilerek yola çıkıyorlar.

10 Ağustos’a kadar son sözü daima Recep Tayyip Erdoğan söylediği için kimse sorgulama yapmadı, itiraz da etmedi. Bu kez komuta noktasında Başbakan olarak Ahmet Davutoğlu var.

Kuşkusuz, o da istişare etmesi gereken kurul ve kanallarla görüşüp geleneği sürdürecek.

Yani, AK parti’nin yöntem sorunu yok.

CHP ise bu seçimde hem gayri resmi önseçim, hem merkez yoklamasıyla Genel Merkez kontenjanı kullanacak. İki farklı listeyi de, yerel seçimde belediye meclisi aday listelerinde olduğu gibi fermuar yöntemiyle birleştirip Ankara’nın ağırlığını ortaya çıkaracak.

Gözlerin çevrildiği diğer iddialı parti olan MHP henüz resmen yöntemi açıklamadı.

Fakat…

MHP Genel Merkezi kulislerinden adayların temayülle belirleneceği haberi yayılıyor.

Anlaşılan o ki…

MHP Genel Merkezi de hem teşkilata soracak, hem de listeyi belirleme yetkisini elinde tutacak. Kısacası, MHP’de de son sözü Genel Merkez söyleyecek.

 

Sanal alemde anket furyası başladı

 

Son yıllarda… Seçim öncesi adaylık oluşturma süreci olarak internet anketleri öne çıkıyor. Yine öyle oldu. Kimin hazırlayıp yaydığı belli olmayan adaylık oluşturma hedefli sanal alem anketlerinde herkes birilerini aday göstermeye çalışıyor.

Öyle ki, Facebook’ta dün gözümüze çarpan bir ankette AK Parti’den adaylığı 719 kez tıklanan Başaran Mahallesi Muhtarı Abdullah Akay’ın tüm partilerin adayları arasında ilk sırada yer aldığını gördük.

 

Murat Sevinç de adaylık yoluna çıktı

 

Murat Sevinç’i yıllar öncesinden tanırız. Hasan Celal Güzel’in lideri olduğu Yeniden Doğuş Partisi’nin il başkanıydı. Hatta, partiyi Cem Uzan’ın ele geçirip Genç Parti’ye dönüştürdüğü kurultayda Divan Başkanı olarak kongreyi yönetti. Renkli bir siyaset anlayışı vardır.

Son dönem AK Parti içinde yer aldı. Hatta, Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden birinde yönetim kurulu üyesi. 7 Haziran seçimi için AK Parti’den aday adaylığını açıkladı. Açıklamayı da yer sofrasında yaptı.

 

 

 

Bursa’nın bütün özelliklerini TBMM kürsüsünden sıraladı!

 

Yılbaşı tatilinin ardından çalışmalarına yeniden başlayan TBMM’nin ilk toplantısında, milletvekilleri iki dakika içinde yeni yıl mesajı ve kutlaması konuşmaları yapma fırsatı buldular.

Bu süre içinde…

En ilginç yeni yıl mesajı ve kutlaması AK Parti Bursa Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin’den geldi.

Hem de…

Şahin, milletvekili olarak temsil ettiği Bursa’nın bütün özelliklerini iki dakika içinde Meclis kürsüsünden sıralayıverdi.

İşte o konuşma:

Ulu Şehir Bursa’dan, Uludağ şehri Bursa’dan… Ulucami şehri Bursa’dan payitaht şehri Bursa’dan…

Evliyalar şehri Bursa’dan, medeniyetler şehri Bursa’dan… İnegöl köftesi, mobilyası, Oylat Kaplıcaları, turizm şehri Bursa’dan…

Mustafakemalpaşa tatlısının şehri Bursa’dan, Karacabey soğanın şehri Bursa’dan…

Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin Nilüfer Hatun’un ve Yıldırım Bayezid Han’ın şehri Bursa’dan…

Kestel çilek şehri Bursa’dan… Gürsu’nun lezzetli armutlarının şehri Bursa’dan… Gemlik Zeytini’nin başkenti Bursa’dan…

İznik Gölü ve tarih şehri Bursa’dan… Yenişehir biber şehri Bursa’dan…

Uludağ’ın en güzel yerleşim yerleri Keles, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan uluşehir Bursa’dan…

Mudanya Mütareke şehri Bursa’dan… Şeftali ve kestane şehri Bursa’dan…

Şampiyon Bursaspor şehri Bursa’dan…

Türkiye’ye hayırlı seneler diliyorum.

 

Sanayi Bakanı Işık’tan Deri OSB için 1.2 milyon liralık jest!

 

Şunu biliyoruz… AK Parti Kocaeli Milletvekili olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bölgenin sanayi özelliklerini ve beklentileri iyi bildiği için Bursa’nın sorunlarının çözümüne farklı yaklaşımlar gösteriyor.

Üç hafta önce Bursa’ya gelip tekstil ve otomotiv sektörlerinde peş peşe iki çalıştay düzenledi, tam gün mesaisini bu iki toplantıya ayırarak ilgi rekoru kırdı.

Doğrusu istenirse…

Bugüne kadar hiçbir bakanın 8 saatini iki toplantının tümünü izleyerek geçirdiğini görmedik.

İşte…

Hem farkını, hem de Bursa’ya bakışını bu şekilde gösteren Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri Işık, çalıştaylar sonrasında bir jest daha yaptı.

Daha doğrusu…

Yıl sonu ödeneklerinin kapatılması aşamasında, Badırga’da kurulan Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hizmet binası için önce 243 bin, sonra da 990 bin lira ek ödenek aktararak toplamda 1 milyon 233 bin lira gönderdi.

 

En erken kongreyi AK Parti yapıyor

 

Siyasi partilerde il kongrelerinin tarihleri kadar saatleri de önem taşır. Cumartesi günü Atatürk Spor Salonu’nda yapacağı il kongresi, saat olarak bugüne kadarki en erken kongre özelliği taşıyacak.

Çünkü, kongre saat 11.00’de başlayacak.

Gerçi, siyasette ilan edilen saatte toplantıların pek başlamadığı bilinir. Ancak, Başbakan Ahmet Davutoğlu öğleden sonra saat 14.00’te Yalova kongresinde konuşacağı için, başlama saatinin gecikeceği sanılmıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.