1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’nin Ankara gündemi: Önce il kongreleri, sonra ilçeler!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’nin Ankara gündemi: Önce il kongreleri, sonra ilçeler!

A+A-

Pazartesi akşamı Başbakan Binali Yıldırım’ın AK Parti milletvekillerine iftar daveti vardı. Ankara’daki ATO salonunda gerçekleşen iftara, ilk günden bugüne tüm AK Parti milletvekilleri davetliydi.

Yani…

22, 23, 24, 25 ve 26. dönem milletvekilleri geniş bir kadroyla yerlerini aldılar.

Katılanlardan biri de 22. ve 23. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili olarak 2002-2011 yılları arasında parlamentoda bulunan Sedat Kızılcıklı’ydı.

Sohbet ederken…

Hem iftar salonundaki izlenimlerini, hem de Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının ana maddelerini aktardı.

“Salonda milletvekillerinin konuştuğu asıl konu, kongrelerdi. Masaların büyük bölümünde bu defa il kongrelerinin ilçe kongrelerinden önce yapılacağı konuşuluyordu.”

Şunu vurguladı:

“Ankara’da konuşulanlara göre, önce il başkanları ve yönetimleri belirlenecek, onlara göre de ilçe başkanları ve teşkilatlar şekillendirilecek.”

Süreci de aktardı:

“Temmuz ayından başlamak üzere aralık ayı sonuna kadar hepsi bitmiş olacak. Yalnızca büyük kongre 2018 yılına kalacak.”

Yorumu şu:

“İl kongrelerinin bu defa önce yapılması bana göre de en doğru olanı. Yeni yapılanmanın teşkilattan başlaması fikri çok sıcak geldi. Böylece değişim kendiliğinden başlamış olacak.”

Ardından…

“Arkadaşlarla yaptığım görüşmelerden de aynı izlenimi edindim” dedi ve izlenimini aktardı:

“Yapılan olağanüstü kurultayda Cumhurbaşkanımızın yepyeni bir kadro kurmasını beklemiştik, kendisi de değişim mesajı vermişti. Oysa gerçek değişim kongrelerle başlayacak. İftardaki konuşmalardan bunu anladım.”

Şunu da ekledi:

“Ocak 2018’deki kurultayla AK Parti yepyeni bir yönetime kavuşacak. Üstelik bu kadro 2019’daki seçimin yönetimi olacak. Onun için çok önemli.”


 

STÖ’lere AK Parti teşkilatları soruluyor

 

Ankara’da 2002’den bugüne tüm AK Parti milletvekillerine Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği iftardan dönen AK Parti Bursa eski Milletvekili Sedat Kızılcıklı izlenimlerini aktarırken bir de küçük tüyo verdi:

“Temmuz ayında başlayacak kongre süreci öncesinde bazı sivil toplum örgütleri yöneticilerinin AK Parti Genel Merkezi’nden arandıklarını, ilçe teşkilatları hakkında görüş ve izlenimlerinin sorulduğunu duydum.”


 

Bölgesel kalan parti kaybeder, Türkiye partisi zorunluluk

 

2002-2011 yılları arasında 2 dönem AK Parti Bursa Milletvekili olarak parlamentoda görev yapan Sedat Kızılcıklı’ya, pazartesi akşamı Ankara’daki iftarda Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından çıkardığı mesajları sorduk.

O da altını çizdiği mesajları paylaştı:

Bir…

“Başbakan, AK Parti milletvekilleri arasında eski-yeni ayrımı olmadığını söyledi. Gerçekten de herkes oradaydı ve milletvekilleri görev beklemeden koştuklarını gösteriyorlar. Zaten Başbakan da hepimiz biriz dedi.”

İki…

“İftarda Başbakan yapılan büyük hizmetleri ve yatırımları dönem dönem saydı. Hangi dönemde hangi hizmet yapılmışsa ayrıntılı bilgi verdi.”

Özel bir paragraf açtı:

“Bugüne kadar çok sayıda anayasa değişikliği yapıldığını, fakat en önemli anayasa değişikliğinin 16 Nisan’da gerçekleştiğini vurguladı.”

Üç…

“Yapılan anayasa değişikliğiyle koalisyonlar döneminin ve hükümeti kimin kuracağının merak edildiği günlerin geride kaldığını söyledi. Seçimin sabahı hükümeti kimin kuracağının artık belli olacağını hatırlattı.”

Dört…

“Artık her partinin Türkiye partisi olmak zorunluluğu bulunduğunu özellikle dile getirdi. Bölgesel ya da yerel kalan partilerin kaybedeceklerini, çünkü seçimi kazanmak için yüzde 50 artı 1 oy gerektiğini anımsattı.”


 

Milletvekilliği seçimi 5 yılda bir yapılacak

 

Milletvekili genel seçimleri 2002’ye kadar olan süreçte anayasada yazdığı gibi 5 yılda bir hiç yapılamadı. 2002’den sonraki 2007 seçimi zamanında yapılan ilk seçim oldu. Fakat 2007’deki anayasa değişikliğiyle 4 yıla indirildi.

O tarihten beri de seçimler 4 yılda bir yapılıyor.

Ankara’dan dönen AK Parti Bursa eski Milletvekili Sedat Kızılcıklı yapılan hazırlığı aktardı:

“4 yıla indirilen milletvekilliği süresi yeniden 5 yıla çıkarılıyor, Seçimler de yine 5 yılda bir yapılacak.”


 

CHP İl Kadın Kolları’na taze kan ataması: Vildan Özkula

 

​Mayıs ayının ilk günlerinde, bazı ilçelerdeki belediye meclisi üyelerinin istifa sürprizlerini yaşayan CHP’ye bir sürpriz de İl Kadın Kolları Başkanı Fatoş Birinç’ten geldi.

Bir hafta öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na referandum raporu sunup bir de özçekim yapan Birinç, cep telefonundaki WhatsApp uygulamasıyla CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’ye mesaj gönderip istifa etti.

İşte…

Bu nedenle, 1 ayı aşkın süredir boş olan CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı’na dün Ankara’da atama yapıldı ve Vildan Özkula böylece CHP İl Kadın Kolları Başkanı oldu.

Özkula, parti kurullarında görev alan bir isim değil. Dersanecilikten geliyor ve 1994-1996 yıllarında Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü yapan tiyatro sanatçısı Bora Uzkula’nın eşi.

Referandum sürecinde CHP Nilüfer İlçe Kadın Kolları ile başarılı bir kampanya yürüttü.

Dün de…

Önce CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ile tanıştı, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi ve taze kan olarak Bursa’ya döndü.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.