1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’nin önceliği, kendi kararsız seçmeni
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’nin önceliği, kendi kararsız seçmeni

A+A-

En büyük kamuoyu araştırması sandık elbette. Fakat sandığa ulaşılacak yolun belirlenmesinde, kamuoyu eğilimi önemli. Çünkü, siyasi partiler ve adaylar stratejilerini bu eğilime göre belirliyorlar.

Son yıllarda siyasi partiler neredeyse haftalık kamuoyu araştırmaları yaptırıyorlar. Bu araştırmaların ortalaması, içinde bulunduğumuz süreç için kararsız seçmen oranının yüzde 15 olduğunu ortaya koyuyor.

Partiler adaylarını belirleyip programlarını açıkladılar, meydanlarda vaatlerini sıraladılar. Seçime 11 gün kala kararsız seçmen oranı onun için yüksek.

O nedenle…

Her şey belliyken, seçmenin yüzde 15’inin kararsız kalması ciddi bir durum.

Dahası…

Yine yapılan araştırmaların ortalamasında, kararsız seçmenin yarısının AK Parti seçmeni olduğu görülüyor.

Araştırmacılar bu durumu, “AK Parti’ye önceki seçimlerde oy veren 100 vatandaştan 15’inin 7 Haziran’da yeniden oy verip vermemek için kararsız olduğu” şeklinde yorumluyorlar.

Bu da çok ciddi bir oran.

Anladığımız şu:

AK Parti, her şeyden önce kendisine oy veren seçmeni korumak ve aynı seviyeyi tutturmak zorunda.

Eğer…

AK Parti kendi seçmenini tutabilirse, seçimden de yine açık ara önde çıkar.

O nedenle…

Son dönemde AK Parti’nin seçim çalışmaları stratejisinde kendi seçmenini yeniden oy vermeye ikna politikasının öne çıktığı görülüyor. AK Parti ve hükümet sözcülerinin son günlerde sürekli istikrar vurgusu yapmaları kararsız seçmene anımsatma özelliği taşıyor.

Dahası…

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un dün bu sütunlardan aktardığımız açıklamalarındaki “sabah daha erken başlayıp gece daha geç saatlere kadar daha yoğun çalışma” prensibinin altında da bu var.

Hatta…

Bugüne kadar Bursa’da yapılan seçimlerde Faruk Çelik siyaseti olarak tanımlanan ve AK Parti geleneği haline gelen sokakta bire bir temas sürecinin çok hızlı başlatılmış olmasının nedenleri arasında da AK Parti’nin kendi seçmenini yeniden kazanma çabası öne çıkıyor.

 

AK Parti’den kopan oylar hesabı

 

Kamuoyu araştırmalarının ortaya koyduğu geçmiş seçimlerde AK Parti’ye oy verip de bu seçimde düşünenler tablosu siyasi partilerin iştahını kabartıyor.

Nitekim…

Başlangıçta AK Parti’den kopan milliyetçi oyların MHP’ye yöneldiği düşünülüyordu. Ancak, MHP’nin çok istekli davranmadığı izlenimi var. O nedenle bu oyların geri dönmekte olduğu tahmini yapanlar var.

Yanı sıra…

HDP cephesinde de, “bugüne kadar AK Parti’ye oy vermiş dindar Kürt seçmenin HDP’ye yöneleceği” beklentisi yüksek sesle dillendiriliyor.

 

HDP İl Eş Başkanları iddialı: En büyük mitingi yapacağız!

 

Zaman zaman… Halkların Demokratik Partisi Bursa İl Eş Başkanları olarak Kezban Dumlu ve Yüksel Akgün ile İl Basın Sözcüsü Resul Baykara ziyaretimize gelirler, sohbet ederiz.

Araya seçim hazırlıkları girince, bu kez ara uzadı ama dün geldiklerinde üçünü de heyecanlı gördük.

Heyecanları…

29 Mayıs Cuma günü saat 17.00’de planladıkları ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılacağı HDP Bursa mitingiydi.

Üstelik…

Kahve içerken yaptığımız sohbette çok iddialı gördük. Dediler ki:

Cuma akşamı Merinos’a bu seçim döneminde Bursa’da yapılan tüm mitinglerden daha büyük kalabalık toplayacağız, bu seçim Bursa’daki en büyük mitingi yapacağız.”

Gerçi…

Heyecanları “Gökdere’de üç partinin mitinginin toplamını geçeceğiz” noktasında, ama temkinli de yaklaşıyorlar:

Gökdere’de en büyük kalabalığı CHP’nin topladığını yazdınız. Biz Merinos’ta CHP mitingindeki katılımı geçeceğiz.”

Yine de…

İlçelerden gelen talepleri karşılayamadıklarını, karşılayabilseler üç partinin toplamından daha kalabalık miting olacağı iddiasını sohbet arasında dillendiriyorlar.

Bir yandan da…

7 Haziran’daki seçime yönelik saha çalışmalarını sürdürüyorlar.

12 ilçede ve merkezdeki mahallelerde yoğun bir şekilde çalışıyoruz, evlerde siyaset yapıyoruz” dediklerinde seçmen yaklaşımını öğrenmek istedik.

Şu örnekleri verdiler:

Milletvekilimiz Altan Tan için Arabayatağı nokta mitingine 5 bin kişiden fazla katılım oldu. Üstelik ciddi bir çalışma yapmadığımız halde insanlar gelip dinlediler. Emek’te 2 bin, Gemlik’te bin kişilik nokta mitingler yaptık.”

Saha gözlemlerini de paylaştılar:

12 yıl sonra Türkiye değişim sürecine girdi. AKP geriliyor, Selahattin Demirtaş ve HDP dönemi başlıyor. İnsanlar söylemlerimizi önemsiyorlar.”

 

Merinos’ta HDP’den özel organizasyon

 

HDP Eş İl Başkanları Kezban Dumlu ve Yüksel Akgün ile İl Basın Sözcüsü Resul Baykara’yla sohbetimizde Merinos’taki etkinlikler nedeniyle yapılan itirazı anımsattık.

Valilik’in belirlediği miting alanlarından biri olan Merinos’u tercih ettik. Çünkü Gökdere’ye göre daha düzenli ve daha rahat.”

Önlemleri açıkladılar:

İstanbul’dan çok büyük bir sahne geliyor. Çevreye de 10 seyyar tuvalet konacak. Hiç sorun yaşanmayacak.”

Bu arada…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş doğrudan miting alanına gelip, konuşması bittikten sonra da hemen İstanbul’a dönecek.

 

Hiçbir başarı cezasız kalmaz: TSE Müdürü görevden alındı

 

Haberi… Bursa Platformu’nun açıklamasından öğrendik. TSE Bölge Müdürü Mustafa Karaman’ı görevden almışlar.

Şöyle bir düşündük…

Mustafa Karaman’ı 2002’de Bursa’ya geldiği günden beri tanırız ve severiz. Kurumunu bu kadar seven ve hizmet üretmek için kendini paralayan bürokrat az bulunur. Eğer başarı için örnek aranacaksa, başarı tanımının örneği olur.

Yaptıklarını buraya sığdırmak mümkün değil, ama tek kelimeyle kalite savaşçısı idi.

Türkiye çapında sempozyumlar düzenledi. Otomotiv Test Merkezi’nin Yenişehir’de yapılabilmesi için her şeyini ortaya koydu.

Geldiğimiz noktada, başarıları bilindi ve görevden alındı. Ne yazık ki, hiçbir başarı cezasız kalmıyor ve bunu dün bir kez daha anladık.

Çok üzüldük. Umarız dönüşünün bir formülü vardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.