1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’nin referandum kozu: Dünyada güçlü liderler dönemi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’nin referandum kozu: Dünyada güçlü liderler dönemi!

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktığı Güneydoğu Afrika gezisi sırasında TBMM’de kabul edilen anayasa değişikliğini hemen onaylayacağını açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım da, referandum tarihini önümüzdeki hafta YSK’nın duyuracağını söyledi. 

Böylece…

Referanduma yönelik bürokratik adımlar geçilirken, gözler de AK Parti’ye çevrildi. Çünkü, iktidar partisinin referandumda nasıl bir stratejiyle hangi siyasi argümanları meydanlara taşıyıp kullanacağı merak ediliyor.

Biz de…

Bu soruyu AK parti Genel Merkezi Tanıtım ve Medya Başkanı Ayşe Mehtap Ekinci’ye sorduk.

Söze…

1923 anayasasından bu yana 2 askeri darbe, 3 muhtıra ve 115 Temmuz dahil olmak üzere 5 da darbe ve ayaklanma girişimi yaşandığını, demokrasimizin bu yılla hep kesintiye uğratıldığını anımsatarak başladı.

“TBMM’deki anayasa değişikliğiyle idari ve siyasi yapına köklü değişimler içeren, milli iradeyi önceleyen yapının öne çıktığını” belirtip çarpıcı bir tespit yaptı:

Dünyada güçlü yönetimlerin ve liderlerin ön plana çıktığı tarihsel bir dönemeçten geçiyoruz.”

Şöyle devam etti:

“Her yasal değişiklik, kendi döneminin sosyo-politik koşullarının doğal sonucu olarak şekillenir. Yapılan değişiklik, hem tarihsel mirasımıza hem de bugünkü konjonktürel yapımıza uygun olan bir sistem değişikliği.”

Değişikliğin önemini şöyle açıkladı:

“Seçimle gelenler atanmışlardan daha güçlü bir pozisyona kavuşuyorlar. Bürokratik jakobanizm tarafından projelendirilen toplumsal mühendisliğin bittiği yeni bir Türkiye şekilleniyor.”

Şöyle devam etti:

“Devletle millet arasında kopan tarihsel bağ yeniden kuruluyor, devlet-millet bütünleşmesi sağlanıyor.”

Yine…

Kampanya sırasında öne çıkacak çarpıcı bir değerlendirme yaptı:

“İdari vesayet kurumlarının tarihe karışması, millet tercihlerinin önceliği anlamına geliyor. Bu da ülkemizde demokrasinin kök salması için büyük bir kazanım.”

Neler olabileceğini de yorumladı:

“Cumhurbaşkanlığı sistemiiyle yönetimde hızlı karar alma, istikrara dayalı büyüme, siyasi istikrar ve kurumsal kapasitenin gelişmesi sağlanacak.”

Beklentisi şu:

“Yasamanın yürütmeden ayrılması, her kuvvetin kendi alanında uzmanlaşmasını sağladığı gibi demokrasinin kurumsallaşmasını getirecek.”

Şunu da ekledi:

“Yönetenle yönetilen arasında belirsizlik vardı, denetim mekanizması zayıftı.  Bu düzenlemeyle kimin nasıl yöneteceği belli olacak.” 
 

Seçilmişlerin üstündeki vesayet de kalkıyor

 

AK Parti Genel Merkezi Tanıtım Medya Başkan Yardımcısı Ayşe Mehtap Ekinci, referandum yolunda anayasa değişikliğini çok özel bakışla yorumladı.

Söze…

“Türkiye’de siyasetçiler ve siyasal partiler hiçbir zaman etkin bir konuma sahip olamadılar” diye başlayıp şunu söyledi:

“Siyasetçiler yalnızca ülkenin tali meseleleriyle ilgilendiler, asli unsurlara el atamadılar ve bu alanlar hep atanmışlar tarafından belirlenip yönetildi.”

Şunu da ekledi:

“Başarısızlıklarının faturasını ise hep siyasetçilere kestiler. Bu değişimle, idari pozisyondaki personelin ataması da ilk defa seçilmişlere veriliyor.”
 

Başkanlık için “en uygun sistem” yorumu

 

Anayasa değişikliği ile gelecek Cumhurbaşkanlığı sisteminin neyi değiştireceğini sorunca AK Parti Genel Merkezi Medya Tanıtım Başkanı Ayşe Mehtap Ekinci şunu söyledi:

“Sosyo-politik gerçekliğimize en uygun yapı başkanlık sistemi. Bu yapıyla toplumsal ayrışma ve siyasette kutuplaşma tarihe karışacak ve bütün kesimlerin siyasete katılmasını sağlayacak mekanizmanın önü açılacak.”
 

5 bin yıldır yemeklik palm yağı tartışmasını bitiren rapor

 

Her şey… Çocuklar kadar büyüklerin de çok sevdiği, palm yağı ile üretilen ve ekmek üzerine sürülen çikolatalı gıdanın kanserojen etkisi haberleriyle başladı.

Ardından…

İnternette palm yağıyla üretilen gıda ürünleri listesi dolaşmaya başladı. Listede, yediğimiz neredeyse her şey var. Ekranlardaki tartışmalar da farklı boyuta ulaşınca, Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Lale Yıldız’ı arayıp işin doğrusunu öğrenmek istedik.

Gördük ki, gelinen noktadan rahatsız. Söze, “Açıkça söylemek gerekirse, müthiş bir bilgi kirliliği var” diye başladı ve şu çağrıyı yaptı:

“Tüm tüketicileri bilime güvenmeye ve bilim ışığında yapılan açıklamaları dikkate almaya çağırıyoruz.”

Şunu vurguladı:

“Gıda mühendisleri olarak Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nün hazırladığı rapor bizim için referans kaynağıdır.”

Ardından…

Prof. Dr. Fikri Başoğlu ve Doç. Dr. Arzu Akpınar Bayizit’in imzalarını taşıyan 2.5 sayfalık raporu gönderdi.

Öncelikle…

Palm yağı tarihçesini ve üretim yerleriyle koşullarını anlatan raporun son bölümünde şöyle deniyor:

“Yaklaşık 5 bin yıldır yemeklik olarak değerlendirilen palm yağının kanserojen etki gösterdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanan trans yağ asitlerini içermediği için sağlık riski oluşturmadığı düşünülmektedir.”

Bir de tavsiye var:

“Beslenme ve sağlık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi tek bir gıda ürünü üzerinden değil, beslenmenin geneline ve kişinin metabolizma özellikleri dikkate alınarak yapılmalıdır.”

Ali Şardağ’ı da kaybettik 


Bir dönem… Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nin karşısında, bugün otopark olan alanda küçük bir sanayi sitesi vardı. Sitenin cadde cepheli dükkanlarından biri, yıllarca Bursa spor dünyasının uğrak yeri oldu:

Vardar Spor.

Sahibi Ali Şardağ spora, sosyal yaşama katkı yapan çınarlardan biri olarak Bursa’ya hizmet etti. Bir dönem de DYP’de siyaset yaptı.

Dün yaşama gözlerini kapatan Ali Şardağ’ın cenazesi bugün ikindi namazı sonrası Ulucami’den kaldırılacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.