1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Akkuş’un mesaj gibi hedefi: 15 ilçe Nilüfer hizmetini tanıyacak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Akkuş’un mesaj gibi hedefi: 15 ilçe Nilüfer hizmetini tanıyacak

A+A-

İlçe ve il kongreleri sürecini tamamlayan CHP hafta sonunda kurultayını yapacak. Kemal Kılıçdaroğlu bu kurultayda da tek aday değil. Muharrem İnce, Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu kurultayda Kılıçdaroğlu’na karşı Genel Başkan seçilebilme mücadelesi verecekler.

Bir yandan da…

CHP’de önce yerel seçime yönelik proje ve program çalışmaları yapılıyor.

İşte…

30 Mart 2019 yerel seçimine yönelik o hazırlıkları CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’a sorarken, kafasındaki seçim hesabını öğrenmek istedik.

Üç aşamada cevap verdi:

1.-yazi-icin-chp-il-baskani-huseyin-akkus.jpgBir…

“Önce Bursa’nın fotoğrafını çıkarmak istiyoruz. Gençleriyle, işçileriyle, memurlarıyla, çiftçileriyle, kısacası tümüyle Bursa’nın fotoğrafını çıkaracağız. Böylece seçimlere yönelik ortak bir yol belirleyeceğiz.”

İki…

“Bursa’nın fotoğrafını çıkardıktan sonra Bütünşehir’i kazanmak için çalışmalara başlayacağız.”

Tam bu noktada…

Siyaset camiası ve özellikle de CHP içindeki adaylık kulislerinin ilgisini çekecek özellikler taşıyan mesaj gibi hedefini açıkladı.

Söze de…

“Biz Bütünşehir’i kazanmak istiyoruz” diye başladı ve şunu söyledi:

“Halen de 2 ilçe belediyemiz var. Mudanya Belediyesi sosyal demokrat belediyeciliğin örneklerini kendi içinde en güzel şekilde sürdürüyor.”

Şöyle devam etti:

“Nilüfer Belediyesi, belediyecilik anlamında çok eski ve deneyime sahip. Bütünşehir’i kazanmak için de Nilüfer Belediyesi’ni örnek alıyoruz.”

Şunu vurguladı:

“Bursa’nın kalan 15 ilçesini Nilüfer’deki hizmetlerle tanıştırmak istiyoruz. İddialıyız, CHP’li olmayan 15 ilçe de Nilüfer hizmetlerini tanıyacak.”

Üç…

Bursa’nın tüm ilçeleri ve Büyükşehir’i kapsayan Bütünşehir’i 30 Mart 2019’da Nilüfer Belediyesi hizmetleriyle tanıştırmayı hedefleyen CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’a kendi siyasi hedefini de sorduk?

Sporculuğundan beri tanıdığımız özelliğiyle net bir cevap verdi:

“Ben bir yere aday değilim, arkadaşlarım da değil. Biz seçimi yöneteceğiz, onun için de kadroları boşaltmayacağız.”


Bursa’daki oylamalarda Kılıçdaroğlu çıktı

 

Kurultay öncesinde Bursa örgütü eğilimini görmek amacıyla CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş iki toplantı yaptı. Çıkan sonucu da şöyle açıkladı:

“31 kişilik yönetim kurulumuzda 1 kişi Muharrem İnce’ye oy vereceğini söyledi. Kurultay delegeleri ve ilçe başkanlarıyla toplantıda 38 delege Kemal Kılıçdaroğlu ile devamdan yana, 3 kişi Sayın İnce’ye destek açıkladı.”

Kendi görüşü de şu:

“Genel Başkanımız tabu değil, tartışılması da doğal. Fakat bu dönemi Sayın Kılıçdaroğlu ile geçmemiz gerekiyor.”

 

Kent demokrasisiyle Bursa kent kimliği

 

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş yerel seçim stratejileriyle ilgili ipuçlarından birini şöyle açıkladı:

“Üstümüze doğru gelen İstanbul iletişim ve bilişim kenti olma hedefiyle kendine yol çizdi. Peki, Bursa’nın kimliği var mı? Bursa sanayi kenti mi, tarım kenti mi, turizm kenti mi? Kimliği yok.”

Düşüncesi şu:

“Bursa’ya kimlik kazandırmak belediyenin görevi. Belediye başkanı önderliğinde önce kent demokrasisi dediğimiz yapıyı oluşturacağız. Bu yapıyla da Bursa’ya kent kimliğini kazandıracağız.”

 

Eski il başkanı Şahin Gençal’dan delegeye: CHP’yi kurtarın!

 

4.-yazi-icin-sahin-gencal.jpgOylamalı toplantıların sonuçlarını CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş açıkladı. 31 kişilik CHP İl Yönetim Kurulu’ndan 30 kişi, 41 kurultay delegesinin de 38’i Kemal Kılıçdaroğlu’nun devam etmesini istiyor.

Fakat…

Böyle düşünmeyenler de var. Örneğin, CHP’nin eski il başkanlarından Şahin Gençal kurultayda değişim bekliyor.

O beklentiyi de kurultay delegelerine çağrıyla dile getiriyor:

“Bu kurultay sadece CHP’nin kurultayı değil, Türkiye’nin kaderinin de oylanacağı kurultay olacak. Türkiye’nin kurtuluşu, CHP’nin bütün yapısının değişmesi ile mümkün.”

Ardından…

“Mevcudu koruyarak değişimi gerçekleştiremezsiniz” deyip delegelerden şunu istiyor:

“Değişin, değiştirin ve CHP’yi kurtarın.”

 

1 Kasım’dan bu yana MHP’den istifaların sayısı 423’te kaldı

 

Siyasetin dikkat çekicvi bir durum var… Geçmişte bünyesinden Büyük Birlik Partisi’ni çıkaran Milliyetçi Hareket Partisi, şimdilerde de İYİ Parti’nin kuruluşundaki tabanın ana yapısını oluşturdu.

Bu açıdan bakıldığında, ilk kez bir siyasi partinin bünyesinden iki yeni parti çıkardığı görülüyor.

Bu nedenle…

İYİ Parti’nin kuruluşuyla MHP’nin önemli bir kayıp verdiği algısı oluştu. En azından yeni kurulan partinin vitrininde yer alanların büyük bölümünün MHP’den kopmuş olmaları, ya da Ülkücü kimliğini taşımaları bu algının oluşmasındaki en önemli etkendi.

Ne var ki…

MHP’de bu yönde verilmiş bir kayıp havası gözlenmemesi çok dikkat çekici.

Nitekim…

Tabanın ağırlıklı olarak İYİ Parti’ye kaptırılmış olduğu, aynı doğrultuda seçmen kaybı da yaşanabileceği şeklindeki yorumlara MHP sert tepki gösterirken rakamları da ortaya koydu.

Buna göre…

İYİ Parti’nin kuruluş sürecinin başladığı 1 Kasım’dan bu yana MHP Bursa teşkilatlarından yalnızca 423 üye istifa etti. Aynı süreçte, Bursa’da MHP’ye 3 bin 500 yeni üye kaydedildiği de verilen bilgiler arasında.

Yanı sıra…

MHP Genel Merkezi kayıtlarına göre de, 500 bin toplam üyeye sahip MHP’den 1 Kasım’dan bu yana Türkiye genelinde 14 bin civarı istifa oldu.

Karşılığındaysa 100 bin civarı yeni üye kaydedildi.

 

Üye olamadan seçildiği MHP’den ayrıldı

 

6.-yazi-icin-ercan-ozel.jpgErcan Özel’i kent kamuoyu 2014 yerel seçimi öncesinde Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü olarak tanıyor. 28 Mart 2014 seçiminde MHP’den Yenişehir Belediye Meclisi’ne seçilen Ercan Özel, seçildiği sıra nedeniyle Büyükşehir Belediye Meçlisi Üyesi de oldu.

Özel kamuoyuna yaptığı açıklamada, üyelik isteklerinin bugüne kadar kabul edilmediğini vurguladı ve MHP çatısı altında hizmet imkanı kalmadığını belirterek ayrıldığını duyururken, 4 yıllık emeklerini helal etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.