1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Aktaş, acil çözüm gereken kritik 3 sorunu Erdoğan’a götürüyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Aktaş, acil çözüm gereken kritik 3 sorunu Erdoğan’a götürüyor!

A+A-

Gerçi… Yansıyan ilk görüntüyü bu sütunlarda dün paylaştık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salı günü AK Parti Grup Toplantısı için geldiği TBMM’de konuşmasını yapacağı salona ilerlerken koridordakilerle tokalaştı.

O sırada…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı görünce elini sıktı ve “Alinur ne yapıyorsun?” diye sordu.

Aktaş bu soruya, “Gayet iyiyim Sayın Cumhurbaşkanım. Tüm gücümüzle çalışıyoruz” cevabı verince, bu 1.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-ve-buyuksehir-belediye-baskani-aelinur-aktas.jpgkez “Nasıl gidiyor, Bursa nasıl?” diye ikinci soruyu yöneltti.

Bunun üzerine…

Başkan Aktaş da “Bursa’dan, teşkilatımızdaki arkadaşlarımızdan size selam getirdik. Herkesin selamı var” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da tebessüm ederek “Aleykümselam” karşılığını verdi ve ekledi:

“Benden de Bursa’ya çok selam götür.”

Ayaküstü yapılan bu görüşmenin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş içinde bulunduğumuz süreç nedeniyle sıkıntıya giren, ancak acil çözüm bekleyen kritik 3 sorunu iletmek için görüşme isteğini dile getirdi.

Yapılan temaslarda…

Aktaş’a önümüzdeki hafta AK Parti Genel Merkezi’nde yapılacak İl Başkanları toplantısı sonrasında bir görüşme olabileceği bilgisi verildi.

Bu gelişmeyi konuşurken Aktaş götüreceği konuları söylemedi, ama şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Bursa’yı yakından izliyor ve bunu da her seferinde hissettiriyor. Burada yapılanlara da, Bursa’nın ihtiyaç duyduğu hizmetlere de vakıf.”

Şunu da ekledi:

“O nedenle gündemine sunacağımız ve desteğini talep edeceğimiz konular için çok ayrıntılı şekilde dosyalar hazırlamaya başladık.”

Biz de…

Önümüzdeki hafta yapılması planlanan görüşmeden Erdoğan’ın Bursa’ya müjde olacak haberler göndermesi beklentimizi dile getirdik.

 

AK Parti’den Bursa’ya 2 koordinatör

 

AK Parti’de Siyasi ve Hukuk İşler Başkanlığı bünyesinde bölge koordinatörleri atandı.

Buna göre…

İstanbul, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Tekirdağ, Sakarya, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Yalova, Bilecik illerinin olduğu Marmara Bölgesi’ne Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak ile Elazığ eski milletvekili Ömer Serdar görevlendirildi.

Bursa eski milletvekili Mehmet Tunçak ise Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Adıyaman, Şırnak, Siirt, Kilis koordinatörü oldu.

 

Sedat Yalçın’dan kent yaşamını kolaylaştıracak iki pratik öneri

 

3.-yazi-icin-sedat-yalcin.jpgBursalılar onu iki kez üstlendiği AK Parti İl Başkanı olarak tanıyor, ama Sedat Yalçın geçmişte Maliye Bakanlığı’nda önemli görevler üstlendi.

O bakımdan…

Uzmanlığı gereği hesap yapmayı ve hesapla yaşamayı iyi biliyor. Bilgi birikimi ve deneyimi sayesinde de öneriler üretiyor.

Sohbet ederken…

Konu kentte yaşama maliyetinden açılınca, günlük yaşamı kolaylaştıracak ve kentte yaşam maliyetini ucuzlatacak bazı önerilerini paylaştı.

Örneğin…

Elektrik fiyatlarını düşürecek yöntemi şöyle anlattı:

 “EPDK mevzuatında rüzgar, güneş ve jeotermal enerji için kooperatifler kurup abonelere daha ucuz elektrik sağlanması var. Enerji kooperatifleri vatandaş için de kurulabilir.”

Düşüncesi şu:

“Diyelim ki bir mahallede 5 bin elektrik abonesi var. Kurulacak enerji kooperatifi sayaç okumadan sorunlara kadar her şeyle ilgilenir. Elektrik dağıtım şirketiyle pazarlık yapar ve o mahalleye ucuz elektrik sağlar.”

Ardından…

1977’de CHP’den Bursa Belediye Başkanı seçilen Mustafa Eroğlu döneminde vatandaşa ucuz gıda ürünü sağlamak için açılan, 1980 darbesiyle de kapanıp giden Belediye Tanzim Satış Mağazaları’nı anımsatan model önerdi:

 “Belediyeler, üreticilerin ürünlerini tüketiciye aracısız olarak daha ucuza satabilecekleri ortamlar oluşturabilirse ev ekonomisi rahatlar, piyasaya da denge gelir.”

 

Her ev bir atölye haline gelebilir

 

Sedat Yalçın’la sohbetimizde, kent yaşamını ucuzlatma yanında kent ekonomisine katkı olabilecek projeler de vardı.

Örneğin…

“Belediyeler kadın kooperatifleri kurabilirler” dedi ve şunu söyledi:

“Ev kadınlarını üretime çekecek kadın kooperatifleriyle her ev bir atölyeye dönüşür. Üretim için kadınların eğitimini de BUSMEK sağlar.”

Şu örneği verdi:

“Avrupa’nın bilinen kentlerinde dünyanın değişik yerlerinden gelmiş el işi yöresel ürünler satılıyor. Belediye desteğiyle Bursa da bunu yapabilir.”

 

 Unutmayı Unutma kampanyasına katıldı, okuduğu kitabı unuttu

 

5.-yazi-icin-ak-parti-il-baskani-ayhan-salman-ve-tugva-osmaengazi-sube-baskani-alican-goc.jpgKampanyayı… Pazar günü bu sütunlardan duyurduk. Etkinlikleriyle Türkiye birincisi olan TÜGVA Osmangazi Şube Başkanı Alican Göç kitap okumayı teşvik eden bur kampanyayla kamuoylu önüne çıktı.

Bu kapsamda…

Türkiye Gençlik Vakfı Osmangazi Şubesi üyesi gençler, kentin yoğunluğu yüksek caddeleri ve meydanlarına kitap bırakıp “Okuduktan sonra siz de unutun, başkaları da okusun” mesajı veriyorlar.

İşte…

Bu kampanyaya AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman da katıldı. Şener Aktürk’ün din, dil, etnisite, milliyet, devlet ve medeniyet kavramlarını işlediği Türkiye’nin Kimlikleri adlı kitabı, başkalarının da okuması için Merinos Parkı’nda unuttu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.