1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Aktaş iddialı: Güçlü hükümet, güçlü yerel yönetimle önemli işler yaparız
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Aktaş iddialı: Güçlü hükümet, güçlü yerel yönetimle önemli işler yaparız

A+A-

Cuma akşamı... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı uğurladıktan hemen sonra, 31 Mart yerel seçiminde Cumhur İttifakı adına AK Parti Büyükşehir Adayı olarak seçim yarışına girecek Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı konuk ettik.

Olay Televizyonu'ndaki Her Açıdan programında öncelikle 31 Mart seçiminin farkını konuştuk.

Örneğin...

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk yerel seçiminde; güçlü başkan-güçlü hükümet-güçlü Meclis kente nasıl yansır?" sorumuza şu açıdan baktı:

"Bursalı hemşerilerimiz AK Parti'ye kurulduğu günden beri çok yoğun destek verdi. Aynı desteği 31 Mart'ta da vereceğini, Cumhurbaşkanıyla uyum içinde yapıyı düşüneceğini biliyorum."

Şu bilgiyi aktardı:

1.-yazi-icin-buyuksehir-belediye-baskani-alinur-aktas-011.jpg"15 aydır görevdeyim, Cumhurbaşkanımızla biri 57, biri 30 dakika görüştüm. Her ay bazen 5, bazen 10 dakika toplantılarda görüşen biriyim."

Her defasında...

Bursa'nın konularını direkt anlattığını vurgulayıp şunu söyledi:

"31 Mart'tan sonra kentsel dönüşümle veya şehrin diğer konularıyla ilgili önemli gelişmeler, önemli açılımlar olacak."

Devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde artık güçlü bakanlıklar, güçlü Meclis var, ama beraberinde güçlü yerel yönetimler anlayışı var."

Hedefi şu:

"Önce 31 Mart'ı sorunsuz şekilde atlatmamız, çok güçlü çıkmamız lazım. Sonra da acil şekilde işlere koyulup Bursa'ya yansıtmamız lazım."

Bu noktada...

Cumhurbaşkanı'nın da tavsiyeleri olduğunu söyleyip şunun altını çizdi:

"Cumhurbaşkanı ve hükümetimizden aldığımız güçle burada çok önemli çalışmalar yapacağız. Konuları artık ilk elden Cumhurbaşkanımızla paylaşıyoruz. İhale ve yapım süreçlerini de beraberce takip edeceğiz."

Şu noktada umutlu:

"Yapılacak 4-5 ana konumuz var. 0nlar şehrin tarihini de, talihini de değiştirecek. Bunu yapacak bilgi birikimi ve tecrübemiz var."

Güvencesi de şu:

"Cumhurbaşkanımızın şehrimize özel bir ilgisi var. Miting konuşmasına da Bursa'ya övgü dolu sözlerle başladı. Çok ciddi yatırımları Bursa alacak."

 

Cumhurbaşkanı'ndan 'tavsiye' toplantısı

 

Gökdere'deki miting ve Panorama 1326 Fetih Müzesi açılışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'ne gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada yaklaşık 2 saat kaldı.

Orada yaşananları Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş şöyle aktardı:

"Belediye başkan adaylarımız, ilçe başkanlarımız ve milletvekillerimizle toplantıya Yenişehir'deki MHP'li adayımız da katıldı. Cumhurbaşkanımız bazı tavsiyelerde bulundu, 8-9 arkadaşımızın sorularını cevapladı."

 

"Miting Bursa'ya doping oldu"

 

Bugüne kadarki tüm seçim süreçlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bursa'daki en erken seçim mitingi oldu, fakat buna Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın farklı yaklaşımı var:

"43 gün kala yapıldığı için mitingi erken bulanlar var, fakat bu miting Bursa için bir doping oldu."

Bir de fırsat yanı var:

"Gün boyu baş başa kaldığımız anlarda projelerimizi Cumhurbaşkanımızla konuşma fırsatı bulduk."

 

Hedefi büyük: Heykel civarını boşaltıp yayalaştırmamız lazım

 

Bursa 15 yıldır AK Parti belediyeciliğiyle yönetiliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş geride kalan 15 yılı değerlendirirken şuna dikkat çekti:

"Çok iyi niyetle başlayan 0.50 emsal uygulamasında maalesef ada ya da mahalle bazlı dönüşüm gerekirken parsel bazlı uygulamalar yapıldı."

Bunun yanında...

Kavşaklar, yollar, hastane ve okullar yapıldığını, fakat "şehir ve ihtiyaçları hızlı büyüdüğü için yapılanlara rağmen geride kaldığını" vurguladı.

Olay Televizyonu'ndaki Her Açıdan programında "hizmet verenlere teşekkür" ettikten sonra ulaşım ve trafik için yapılacak işler olduğunu söyledi.

Düşüncesi şu:

"Sağlıklı kentsel dönüşüm olmazsa trafik, trafik çözülemezse hava kirliliği ortaya çıkar. Toplu taşımayla daha fazla yolcu taşıyıp daha az yakıt harcaması ve daha az gaz salınımı sağlayacağız."

Hedefi şu:

"Hanlar bölgesini yayalaştıracağız. Zaten altından metro geçecek. Heykel civarını boşaltıp yayalaştırmamız lazım. Kültür eserlerini ortaya çıkarıp turizmi geliştireceğiz."

Şunu da ekledi:

"Projelerimiz yeni dönemde Bursa'ya hayat verecek."

 

Telefonda Cumhurbaşkanı var!

 

5.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan,-emine-ve-bircan-teyzeler-telefon-gorusmesi.jpgBüyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, soğuk nedeniyle mitinge gelemeyen Bircan ve Emine teyzelerden söz edince,  Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Hadi ara, konuşalım" dedi.

Aktaş da belediye ziyareti sırasında kendi telefonundan arayıp görüştürdü.

Görüşmede...

Yaşlı kadınlar "Sizin için dua ediyoruz" deyince, Erdoğan şunu söyledi:

"Ben Alinur'u çok seviyorum, sizler de ona sahip çıkın."

Çok heyecanlanan yaşlı kadınlar "Allah sizi başımızdan eksik etmesin" diye dua ettiler.

 

Bursaray Başköy'e gidecek, raylı sistem devlet desteği görecek

 

Yeni dönem için projelerinde önceliği ulaşım ve trafik projelerine veren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hedeflerini şöyle açıkladı:

"Bursaray'ı Emek'ten Şehir Hastanesi'ne uzatırken, Üniversite'den de Kızılcıklı ve Başköy'e uzatacağız."

Bu noktada...

Hem bu projeler, hem Yıldırım ve Osmangazi metroları, hem T2 hattına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın miting konuşmasında devlet desteği açıklaması da heyecan verdi.

Çünkü...

Bugüne kadar raylı sistem yatırımlarını kendi olanaklarıyla yapan Bursa ilk kez devlet desteği görecek.

Aktaş da bu heyecanı şöyle yansıttı:

"54 kilometre olan raylı sistem hattı 114 kilometreye, sinyalizasyon optimizasyon çalışması bittiğinde de günlük 287 bin olan yolcu taşıma 1 milyon 100 bine çıkacak."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.