1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Aktaş: Yapılanlar fragmandı, asıl film 25 Haziran’dan sonra
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Aktaş: Yapılanlar fragmandı, asıl film 25 Haziran’dan sonra

A+A-

Seçime yalnızca 4 gün kaldı. Liderler meydanlarda, adaylar sahada son düzlük kabul edilen son çalışmalarını yapıyorlar, Siyasetin temposu da iyice yükseldi.

Gerçi…

24 Haziran’da cumhurbaşkanı seçeceğiz, yanı sıra milletvekilleri seçeceğiz ama şu bir gerçek ki seçmenin karar verme sürecini yaşadığı koşullar doğrudan etkiliyor ve sandık başına giderken genel konular yanında yerel yaşamı da göz önünde bulunduruyor.

O bakımdan…

Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için oy kullanılacak olsa da, yerel yönetimleri bu süreçten ayrı tutmamak gerekiyor. Çünkü belediyelerin yaptıkları, yapacakları ya da yapamadıkları da seçmenin kararında etkili oluyor.

O noktada da Büyükşehir Belediyesi’nden beklentiler artıyor.

Bu değerlendirmeyi…

1.-yazi-icin-buyuksehir-belediye-baskani-alinur-aktas-ile-her-acidan,-olay-tv-program.jpgDün akşam Olay Televizyonu’nda yayınlanan Her Açıdan programında konuk ettiğimiz Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a da yaptık.

Gördüğümüz şu:

Aktaş, kampanya süreci başladığından beri bazen kendi programıyla, bazen Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile, bazen de İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ile yoğun programlara katılıyor, evine gidemediği zamanlar oluyor.

Öncelikle…

24 Haziran seçiminin ülke ve millet için önemine dikkat çekerken, sözlerinin ilk bölümünde istikrar ile güçlü Türkiye vurgusu yaptı. Seçmende giderek artan siyasi ilginin AK Parti için olumlu bir havaya dönüştüğünü söyledi.

Hele cumhurbaşkanı seçiminin ilk turdan biteceğinden hiç kuşkusu yok. Meclis çoğunluğunu da AK Parti’nin oluşturacağını düşünüyor.

Sonra da…

Yerele döndü ve Büyükşehir çalışmalarını özetledi:

Bir…

“7 ay önce göreve geldiğimiz günden beri Bursa’nın ulaşım sorununu çözmek için çalışıyoruz. Yaptığımız düzenlemelerle trafik akışını sağladık.”

Şunu ekledi:

“Vatandaş da bunun farkında olduğu için bizim ‘küçük dokunuşlar’ sloganımızla trafikteki rahatlamadan memnuniyetini anlatıyor.”

Mesajı şu:

“Bugüne kadar ulaşım konusunda yapılanlar fragmandı, asıl film 25 Haziran’dan sonra.”

İki…

“Geçmiş dönem kurulan Tarım A.Ş. meyve üreticilerine alım yaparak destek sağlıyordu. Biz ürün çeşidini arttırarak alım yapacağız ve meyve üreticilerimize destek olacağız.”

 

AK Parti kapanışı yürüyüşle yapacak

 

24 Haziran’da seçim yapılması için karar alındığında yalnızca 65 gün vardı. Her şey çok hızlı gelişti ve alışılmışın dışında bir seçim süreci yaşandı.

İşte…

O süreç 24 Haziran Pazar günü sandık başında sona erecek. AK Parti ise kampanya kapanışını cumartesi günü yürüyüşle yapacak.

Güzergah için iki seçenek üzerinde duruluyor.

Ya Atatürk Caddesi’nde Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İnönü Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’nden Şehreküstü’ye gelinecek, ya da Şehreküstü’den Kent Meydanı’na yürünecek.

 

Millet Mahallesi’ndeki gece mitingine yüksek katılım coşturdu

 

3.-yazi-icin-basbakan-yardimcisi-hakan-cavusoglu-millet-mahallesi-gece-mitingi.jpg65 günlük seçim kampanyası boyunca tüm partilerin aday listeleri arasında en çok çalışan siyasetçi unvanını Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu aldı.

Bursa’nın tüm ilçelerine gitti, köyleri dolaştı, merkezdeki mahalleleri ziyaret etti, çarşı-Pazar ziyaretlerinde sıkılmadık el bırakmadı.

Hele ramazan süresince sahurdan sahura adeta tam gün programlar uyguladı.

Bunda…

Kuşku yok ki, liste lideri olmasının sorumluluğu da vardı.

Son günlere girerken…

Çavuşoğlu’nun da çalışmalarını merkezdeki seçmen sayısı fazla mahallelerde yoğunlaştırdığı görülüyor.

Nitekim…

Önceki akşam Millet Mahallesi’nde resmen gece mitingi yaptı.

Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, İl Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse’nin de katıldıkları gece mitinginde meydan mitinglerini aratmayacak yüksek katılımla büyük bir kalabalık toplanınca da siyaseten coştu.

 

HDP göz önüne çıkmadan sessizce çalışıyor, 2. Bölge’de iddialı!

 

4.-yazi-icin-hdp-adaylari-mehmet-emin-adiyaman-ve-adnan-sahien-ile-hdp-il-baskani-yuksel-akgun-ve-resul-baykara.jpgBursa'da uzun süredir sessizlerdi... Pazar günü Merinos Parkı’nda miting yaptıklarını bile çok geç öğrendik.

Sessizliğin ardından…

HDP İl Başkanı Yüksel Akgün ile Basından Sorumlu İl Yöneticisi Resul Baykara beraberlerinde 1. Bölge 1. Sıra Adayı Adnan Şahin ve 2. Bölge 1. Sıra Adayı Mehmet Emin Adıyaman’la birlikte ziyarete geldiler.

Adıyaman, halen HDP Iğdır Milletvekili olarak Meclis’te. Tanıtırken İl Başkanı Akgün şunu söyledi:

“2. Bölge’de 1 milletvekili garanti, 1. Bölge için çalışıyoruz.”

Ardından…

Mehmet Emin Adıyaman seçim çalışmalarını anlattı:

“Her partinin yürüttüğü rutin çalışmalar yanında mahallerde mitingler yapıp kanaat önderleriyle buluşuyoruz.”

Saha izlenimi şu:

“Birkaç yerde rahatsız eden organize gruplar oldu, ama halkın bize yaklaşımında sorun yok.”

Sohbette…

Terör baskısını HDP’nin aşamadığını söylediğimizde şu değerlendirme geldi:

“HDP legal, meşru siyaset yapan bir parti. Bir yanda da bizden önce başlayan çatışma var. İkisini birbirinden ayırmak gerek. Bizi terörle özdeşleştirmek ucuz politika ve halkta karşılığı olmayan söylemler.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.