1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Aktaş’ın hedefi: Yıldırım metrosuna ekimde temel, Yunuseli’ne uydukent
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Aktaş’ın hedefi: Yıldırım metrosuna ekimde temel, Yunuseli’ne uydukent

A+A-

İsteğini kendi açıklamadı… Yani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın cuma akşamı yaptıkları görüşmeden sızan bilgiler arasında yer almıyordu.

Kamuoyu…

Pazar günü, AK Parti Pendik ilçe kongresinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından öğrendi- ve tam anlamıyla sürpriz oldu.

Çünkü…

Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 1.400 dönümlük Yunuseli Havaalanı’nın işlevini yitirdiğini söyleyip araziyi istediğini Cumhurbaşkanı duyurdu.

Gerçi…

1.-yazi-icin-buyuksepir-belediye-baskani-alinur-aktas.jpgAktaş’ın buraya Doğanbey’i taşımak istediği yazıldı, ama 1.400 dönüm arazi birkaç Doğanbey’le bile dolmaz.

O nedenle…

Kentin batısı, doğusu, kuzeyine uydukent planlayan Aktaş acaba kuzeyde Yunuseli Havaalanı’nı mı düşünüyor?

Soruyu…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a sorduk. Net cevap verdi:

“Düşük yoğunluklu uydukent düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın istediği gibi zemin artı 6 kat olacak.”

Şunu ekledi:

“Etrafı yapılaşmış, yüksek binalar nedeniyle orta büyüklükte uçaklar bile inemiyor. “

Düşüncesi şu:

“Çok özel bir bölge ve çok hızlı gelişiyor. İyi bir planlamayla çevresini de yönlendirici olur, şehri de rahatlatır.”

Araya girip “Fakat orası askeri bölge, asker size devreder mi?” anımsatması yapınca, “Onu çözeriz, sorun olmaz” cevabını verdi.

Ardından…

 Merak edilen Yıldırım metrosu konusunu açtık. Başkan Aktaş da açıkladı:

“Benim hedefim onuncu ayda, yani ekim ayında Yıldırım metrosu temelini atmak.”

Neden onuncu ayı hedeflediğini şöyle açıkladı:

“30 Mart 2019’da yerel seçim var. Aralık ayından itibaren seçim atmosferine girilir. O süreçten önce temeli atmak istiyorum.”

Yine araya girip “Henüz mühendislik projesi yok, nasıl temel atılacak?” diye sorunca yürütülen çalışmayı da öğrenmiş olduk:

“Yaklaşık 1.5 aydır mühendislik projesi çalışmaları sürüyor. Kısa sürede biter, sonra ihale sürecini hemen tamamlarız ve ekim ayına temel atmayı yetiştiririz.”

Şunu da ekledi:

“Cumhurbaşkanımızla görüşmemizde bu arzumu aktardım. Altyapı Genel Müdürlüğüyle görüşmelerimizin sürdüğünü söyledim. Kendileri de bana ‘Sıkıntı yok, devam et’ dedi.”

 

 “Cumhurbaşkanı kimin kaç kat bina yaptığını biliyor”

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş sohbetimiz sırasında şaşırtıcı bir gözlem aktarırken söze “Cumhurbaşkanımızın Bursa’ya ilgisi ve takip ettiğini biliyordum, ama bu kadar ayrıntılı takip etmesine şaşırdım” deyip şunu aktardı:

“Şehrin neresinde kimin kaç kat bina yaptığını bile biliyor.”

Şunu de ekledi:

“Öyle sanıyorum ki, birden fazla kişiyle görüşüyor ve söylenenlerin teyidini bizzat yapıyor. Bu kadar yakından takibi benim motivasyonumu arttırdı.”

 

Ankara’daki Bursa Evi kapatıldı

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılı ekim ayında Ankara’da Bursa lobisi oluşturması hedefiyle açılmıştı. İlgi de gördü, başta Ankara’daki Bursalı bürokrat ve siyasiler olmak üzere buluşma yeriydi, Bursa iftarlarına ev sahipliği yaptı.

Ne var ki…

Ankara Kalesi’ndeki Bursa Evi’nin kazancı giderinin gerisinde kaldığı gerekçesiyle geçtiğimiz cuma günü Büyükşehir kararıyla kapatıldı.

 

Hızlı tren 2,5 milyar liraya ihale edildi, inşaat süresi 730 gün

 

4.-yazi-icin-hizli-tren-yenisehir-bursa-hatti-altyapi-ve-tunel-calismalari.pngBeklenen ihale nihayet yapıldı. Ankara’da TCDD Genel Müdürlüğü’ndeki ihaleye 15 firma katıldı.

Firmalar…

Bursa-Yenişehir arası için üstyapı ve elektromekanik işlere teklif verirken, Yenişehir-Osmaneli arası için altyapı, üstyapı ve elektromekanik işi teklifi verdiler.

TCDD’nin 3.2 milyar lira sınır değerle çıktığı ihalede sınır değerin altında teklif veren 2 firma daha başlangıç aşamasında elendiler. Kalan 13 firma arasından 2.5 milyar liralık teklif veren Aga Enerji Nak. Mad. İn. San. ve Tic. AŞ ile İmaj Altyapı Üstyapı San. Ve Tic. AŞ ortak girişimi ihalenin kazananı oldular.

Ancak…

Hukuki süreçler nedeniyle ihale henüz sonuçlanmadığı için onaylanmış kabul edilmedi. Süresi içinde firmalardan itiraz gelmezse ihale onaylanıp ortak girişim firmaları sözleşme imzalamaya davet edilecek.

Sözleşmenin imzalanmasından 15 gün sonra yer teslimi yapılacak. Şartnameye göre, 105.7 kilometre uzunluğundaki Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Projesi Altyapı, Üstyapı ve Elektromekanik Yapım İşi’nin 730 günde sonuçlanması gerekiyor.

 

Bursalı Aslı’ya Amerika’daki Chobani’den girişimcilik bursu

 

5.-yazi-icin-asli-pekdemir.jpgBabası Rıza Pekdemir dostumuz. Kızı Aslı da yabancımız değil. Daha 14 yaşındayken teniste 2 Türkiye Şampiyonluğu kazanan Aslı Pekdemir’i büyük hayalleri nedeniyle 23 Haziran 2013 günü bu sütunlara konuk etmiştik.

O dönem Aslı’nın teniste büyük hayalleri vardı, fakat sponsor desteği bulamadığı için çok başarılı olduğu bu sporu sürdüremedi.

Buna karşın…

Başka bir alanda dünya devi bir markayla yolu kesişti ve ummadığı bir süreç başladı.

O süreç…

TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterilen, Amerika’da son 10 yılın en hızlı büyüyen şirketi olan Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya’nın hayallerini ekonomik ve toplumsal yarara dönüştürmek isteyen Türk girişimciler için kurduğu Hamdi Ulukaya Girişime başvurdu.

Önce…

7 bin 489 girişimci adayı arasından ilk 100’e, sonra da ilk 48’e girdi ve HUG’18 Hedef Belirleme Toplantısı’na katılmaya hak kazandı.

Şimdi…

Bursalı bir genç kız olarak Aslı, annesinin hobi olarak başladığı organik sirke üretimini girişimciliğe çevirerek Türkiye’nin en genç girişimcisi olma yolunda ilerliyor.

Amerika’ya gidebilmek için de önünde yalnızca bir engel kaldı. 7 bin 489 girişimci adayı arasından ilk 48’e kalan Aslı’nın Amerika’ya gidebilmesi için eğitim programı sırasında ilk 24’e kalması gerekiyor.

Onu da başaracağına inanıyoruz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.