1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Altepe ısrar etti, aldı: Yunuseli Havaalanı artık Büyükşehir’in
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Altepe ısrar etti, aldı: Yunuseli Havaalanı artık Büyükşehir’in

A+A-

Yıllarca… Bursa’nın havayolu kapısı oldu. Bu kapıdan Türk Hava Yolları, hem Sönmez Hava Yolları’nın uçakları yolcu taşıdı.

Pist uzunluğu 1.395 metre olduğu için büyük uçakların inip kalkmasına uygun değildi. Pisti doğu yönünde uzatmak için geçmişte yapılan proje ve çalışmalar da birtakım farklı kaygılar ve hesaplarla sonuca ulaşamadı.

Yine de…

THY sahip olduğu küçük uçaklarla hem İstanbul’a, hem Ankara’ya uçuşlar yaptı. Gece iniş-kalkışlarına olanak sağlayan pist aydınlatmasıyla, teknolojik donanımlı kulesiyle uçuşlara elverişliydi.

Nitekim…

Kente yakınlığı nedeniyle ulaşım kolaylığı olduğu için Bursa iş dünyası da Yunuseli Havaalanı’nda kendi uçak filolarını oluşturdu.

Ne var ki…

Yenişehir Havaalanı’nın resmen açıldığı 1 Haziran 2001 günü Yunuseli Havaalanı kapatıldı. Aydınlatması ve kuledeki cihazları sökülüp götürüldü.

Ardından…

2009 yılında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Altepe’nin ilk hedefleri arasında Yunuseli Havaalanı’nı küçük uçaklara açmak vardı.

Altepe bu yönde girişimler yaptı, adımlar attı. Genelkurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile sık sık görüşüp Yunuseli’nin devrini istedi.

Bir ara…

Sonuca çok yaklaştı. Öyle ki, 2 yıl önce pistin onarımı dahi Büyükşehir iş makineleri ve kadroları tarafından yapıldı.

Fakat…

Beklenen son karar bir türlü Ankara’dan gelmedi.

İşte…

Başkan Altepe 2009’dan beri sürdürdüğü Yunuseli Havaalanı’nın Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi isteğinde nihayet sonuca ulaştı.

Çünkü…

Yaptığı istek hem Milli Savunma Bakanlığı, hem Genelkurmay Başkanlığı tarafından kabul edildi.

Dahası…

Devir yazıları geçtiğimiz hafta Bakanlık ve Genelkurmay’da imzalandı.

Şimdi…

Yunuseli Havaalanı’nın kullanıcısı konumunda olan Ege Hava Eğitim Komutanlığı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalanacak ve böylece havaalanı kullanımı resmen Büyükşehir’e geçecek.

O protokolün de önümüzdeki hafta imzalanması bekleniyor.

Böylece…

Yıllardır gündeme taşıdığı Yunuseli Havaalanı’nın küçük uçaklara açılmasını isteyen Altepe ısrarlı takibi sonunda kazandı. Bursa’ya Yenişehir’den sonra bir de küçük havaalanı kazandırdı.


 

Pist hazır, binalar hemen yapılacak

 

Yunuseli Havaalanı’nın küçük uçaklar tarafından kullanılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi için yıllardır sürdürdüğü ısrarında başarılı sona ulaşan Başkan Recep Altepe mutlu.

Söylediği şu:

Bursa’nın uluslar arası ölçülerde Yenişehir Havaalanı var. Fakat dünyanın her yerindeki büyük şehirlerde, kentin yanında bir de küçük uçakların kullandığı havaalanları var. O eksiğimizi giderdik.”

Hedefi şöyle koydu:

Yunuseli Havaalanı’nın 1395 metrelik pistini daha önce onarmıştık. Pist hazır. Yolcu terminali ve hizmet binaları projeleri de onaylanmıştı. Onları da 1 haftada yaparız.”


 

Haliç uçuşları artık Yunuseli’nden

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi ulaşım kuruluşu Burulaş bünyesindeki su kuşu uçakları Gemlik’le İstanbul Haliç arasında yolcu taşıyor ve çok da ilgi görüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe öncelikle bu uçuşlarda yapılacak değişikliği açıkladı:

Gemlik’ten Haliç’e su kuşu uçaklarıyla yaptığımız seferleri artık Yunuseli Havaalanı’ndan yapacağız. Böylece, kent merkezinden Gemlik’e gidiş-gelişteki zaman kaybı da ortadan kalkacak.”

Şunu da ekledi:

Eğer ihtiyaç duyulursa ve istenirse başka yerlere de seferler yapılabilir.”


 

Altepe işadamlarına seslendi: Bursa’nın 100 uçağı olmalı

 

Şunu herkes anımsıyor… Yunuseli Havaalanı uçuşlara kapatılıp pist aydınlatması ve sistemleri söküldüğünde çok sayıda işadamının uçağı vardı.

Bu uçaklarla…

İşadamları hem kendi yolculuklarını kolaylaştırıyor, hem de ihracat bağlantıları için yurt dışından gelenlerin Bursa’ya ulaşımlarını kendileri sağlıyorlardı.

Yenişehir Havaalanı’nın devreye girmesinden sonra gerek mesafenin uzaklığı, gerek uluslararası havaalanı kriterleri işadamları için uçağı cazip ulaşım aracı olmaktan çıkardı.

İşte…

Yunuseli Havaalanı’nı yeniden Bursa’ya kazandırıp bir anlamda kente armağan eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de buna dikkat çekti:

15 yıl önce Yunuseli Havaalanı kapandığında burada 24 özel uçak vardı. Yenişehir Havaalanı’nda şu an yalnızca 4 özel uçak kaldı.”

Düşüncesi şu:

Bursa artık bir dünya kenti. Üretimiyle, turizmiyle, UFludağ’ıyla ve bilimsel etkinlikleriyle önemli bir merkez. Burada işadamlarının sahip olduğu özel uçak sayısının daha fazla olması gerekir.”

Hedefi de koydu:

Bursa gibi bir kentte 100 özel uçak olmalı. Çünkü bu kentte böyle bir potansiyel var.”

Sonra iş dünyasına çağrı yaptı:

Kentin içinde sayılacak bir noktada olan Yunuseli Havaalanı ile Bursa iş dünyası için önemli bir fırsat sunacağız. İşadamlarımızın özel uçak sahibi olmalarını destekliyor ve bekliyoruz.”


 

Kırat’a taze kan: Türkiye Halk Partisi teşkilatları katılıyor

 

DP İl Başkanı Ali Biliz yılların Kırat’ını ayağa kaldırmak için yönetimiyle birlikte çalışıyor.

Eski partililere “yuvaya dön” çağrısı yapan Biliz cevap beklerken, Mehmet Çetin’in genel başkanı olduğu Türkiye Halk Partisi’nin Bursa teşkilatlarının topluca istifa edip DP’ye katılacakları haberi geldi.

TÜHAP İl Başkanı Alim Karasu’nun da bulunduğu katılımın önümüzdeki hafta gerçekleşmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.