1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Altepe o geceyi anlattı: Hem imtihan, hem tatbikat oldu!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Altepe o geceyi anlattı: Hem imtihan, hem tatbikat oldu!

A+A-

Türkiye’nin çok büyük bir badire atlattığı 15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyar duymaz AK Parti İl Başkanlığı’na ilk gelenlerden biri Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ydi.

Siyasetten geldiği için hızlı hareket etti ve kendisini arayanlardan başlamak üzere attığı mesajlarla halkı Şehreküstü’ye ilk çağıran oldu. 15 gündür de meydanda sabahlayan halkla birlikte olmaya devam ediyor.

O geceyi bir de Başkan Altepe’ye sorduk.

Söze…

Eve yeni girmiştim, televizyonun karşısına oturduğumda Sayın Başbakan bir kalkışma olduğunu söylüyordu. Hemen kalkıp AK Parti İl Başkanlığı’na gittim” dedi ve ekledi:

Yolda arayanlar oldu. Onlara da hemen AK Parti’nin olduğu Şehreküstü Meydanı’na gelmelerini söyledim. Böylece ilk andan itibaren meydanda insanlar toplanmaya başladı. Sonra mesajlarla kalabalık büyüdü.”

Devam etti:

Büyük kentlerde tanklar ve zırhlı araçların caddelerde yürüdükleri haberleri geliyordu. Bunun üzerine Bölge Komutanımız Tümgeneral Seyfullah Saldık Paşamız, Valimiz Sayın İzzet Küçük, İl Başkanımız Cemalettin Torun’la irtibat kurduk.”

Şunu açıkladı:

Yaptığımız görüşmelerde şuna karar verdik: Şehir girişlerini kapatalım, askeri araçlar girip çıkamasın. Önce Gemlik’ten başladık ve Gemlik Belediyemize ait araçlar yolu kapattılar.”

Şunu vurguladı:

Büyükşehir Belediyemizin araç parkı bini geçti. Hepsini yollara çıkardık. Hatta belediyeyle iş yapan müteahhitlerin iş makineleri ve vinç firmalarıyla temas kurup vinçleri yollara çıkardık.”

Şuna özellikle dikkat çekti:

Fakat halk her yerdeydi. Bir şey olursa engellemek amacıyla insanlar kendiliğinden askeri bölgelerin önüne resmen yığıldı.”

Söylediği şu:

Şehir merkezinde bir şey hissedilmedi belki, ama o gece yollarda ve askeri bölgelerin önünde çok önemli şeyler oldu. Bunları unutamam. Türk milleti o gece devletine, cumhuriyetine, demokrasisine sahip çıktı.”

Açıkladığı bir nokta da şu:

O gece askeri bölgelerin önüne toplananlara orada beklemek gerekmediği söylendi, ama kimse ayrılmadı ve sabaha kadar bekledi.”

Gördüğü şu:

Türk halkı nasıl kahraman bir millet olduğunu gösterdi. Hem çok güzel bir imtihan geçirmiş olduk, hem mükemmel bir tatbikat yaşadık.”

Son sözü de şu:

Eğer böyle olay bir daha yaşanırsa, artık insanlar ne yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Onun için, bir daha bunu kimse deneyemez.”


 

Başkomutan çağırdı, millet koştu”

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatırken şunu vurguladı:

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan aynı zamanda Başkomutan. O gece Başkomutan milleti meydanlara çağırdı ve millet de bu çağrıya koşarak gitti.”

Şunu da ekledi:

O gece yaşananları bütün dünya gördü. Bu millet kahraman ve medeni bir millet. Tarih boyunca hep örnek oldu. 15 Temmuz gecesi de bunu gösterdi.”

Gözlemini de paylaştı:

O gece meydanlara gelenler her türlü mücadeleye, ülkeyi savunmak için her türlü fedakârlığa hazırdılar.”


 

Altepe anlattı: Tümgeneral Saldık Bursa’yı korudu!

 

15 Temmuz gecesi televizyonlara yansıyan ilk gözaltı haberi Bursa’dan geldi. İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un üstünden çıkan 400 kişilik liste, darbenin şifrelerini de çözdü.

İşte o gece jandarmada yaşananları bir de Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den dinledik.

Söze…

Jandarma Bölge Komutanımız Tümgeneral Seyfullah Saldık’a Bursa ile birlikte Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Bilecik, Yalova garnizonları bağlı” diye başladı ve devam etti:

O gece Saltık Paşa Vali Bey’i arayıp ‘Emir geldi, sıkıyönetim ilan edilmiş. Bu saçma sapan bir yazıya benziyor, böyle bir şey olmaz’ diyor ve hemen kışlaya gidiyor.”

Sonrasını anlattı:

Jandarmada Timsahlar adlı subay ve astsubaylardan kurulu komando taburu var. Kimsenin girmemesi için onlarla kışlayı çevirip önlem alıyor.”

Devam etti:

Bu arada gelen subaylara konuşma yapıp ‘Bu kanunsuz harekettir, tanımıyoruz, evinize dönün’ diyor. O sırada Sıkıyönetim Komutanı atandığını söyleyen Albay geliyor.”

Şunu aktardı:

Albay bir şey söyleyecek oluyor, bir subay da ‘yazı geldi’ deyince Paşa kopuyor ve hiddetini ondan çıkarıyor.”

Şunu ekledi:

Paşa’nın subaylarla toplantısında ‘Devletimizin emrindeyiz’ kararı alınıyor, herkes dağılıyor. Albay’ın Osmangazi İlçe’ye gittiğini öğrenince Paşa da peşinden gidiyor ve kendisini yan odaya çağırıp uyarıyor. Sonra da Vali ve Emniyet’i arayıp tutuklanmasını sağlıyor.”

Yorumu şu:

Tümgeneral Saldık Paşa Bursa’yı büyük bir felaketten korudu.”

 

 

Kestel’de traktörlü konvoy, İznik’e Başbakan’dan sürpriz

 

İlginç olan şu… Kalabalıklarla başlayan etkinliklerde aradan geçen her gün sayısal tablo biraz geriler. Ne var ki, Şehreküstü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı bırakın eksilmeyi, ilk geceden bu yana giderek artan kalabalıkla demokrasi nöbetlerine devam ediyor.

Aynı durum ilçelerde de geçerli.

Üstelik…

Demokrasi nöbetleri farklı organizasyon ve etkinliklerle giderek şenlik havası kazandı. Kestel’de de bu farklı etkinliklerden biri ortaya çıktı.

Osmangazi Yörük-Manav-Türkmen Dernekleri Birliği ile Kestel Koop tarafından ortaklaşa organize edilen demokrasi konvoyu ve yürüyüşü önceki gece çok ilginç görüntüler ortaya çıkardı.

Onlarca traktörden oluşan konvoy, mehter eşliğinde Kestel’i coşturdu. Vatandaş da bu farklı etkinliğe büyük bir coşkuyla katıldı.

Bu arada…

İznik Meydanı’nda yine ilk geceden beri süren demokrasi nöbetindeki vatandaşlar önceki gece saat 01.30 sıralarında Başbakan Binali Yıldırım’ın cep telefonundan görüntülü arama yapmasıyla büyük bir sürpriz yaşadılar.


 

Kırat nefes nefese kongre yaptı: Yeni İl Başkanı Ali Biliz!

 

​Demokrat Parti, kongrelerini yapmış 13 ilçe delegelerinin oy kullandıkları il kongresini yaptı. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın da katıldığı kongreye, feshedilip yeniden kurulan Osmangazi İlçe kurucu üyeleriyle katıldı.

Kullanılan 195 oydan 191’inin geçerli sayıldığı kongrede İl Başkanı Mehmet Hamaloğlu 92 oy alırken, 7 ilçe başkanı tarafından aday gösterilen Gemlik İlçe Başkanı Ali Biliz 99 oyla seçimi kazandı ve yeni DP İl Başkanı oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.