1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Altepe patladı: Doğanbey gibi dönüşüm yapılsın da görelim!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Altepe patladı: Doğanbey gibi dönüşüm yapılsın da görelim!

A+A-
Son dönemde… Bursa’nın gündemine Doğanbey kentsel dönüşümü sık sık geliyor. Daha doğrusu, Doğanbey kent gündeminden hiç düşmüyor.
Bazen…
Görüntüsüyle, bazen sorunlarıyla, çoğu zaman da iddialarla gündemde yer buluyor.
Ama…
Şu bir gerçek ki, Doğanbey Bursa’nın gerçek anlamda ilk kentsel dönüşüm projesiolarak yaşama geçti.
Projenin başlangıcında Osmangazi Belediye Başkanı olduğu dönemde Recep Altepevardı. Altepe şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ikinci döneminde.
Dün sabah…
Doğanbey’le ilgili kamuoyu gündemine taşınan iddiaları konuşurken adeta patladı. Projenin kentsel dönüşüm boyutuyla ilgili çok çarpıcı değerlendirmeler yaptı.
Dedi ki:
“Kim ne derse desin… Doğanbey kentsel dönüşümde çıtayı yükselten proje oldu. Bakın her yerde kentsel dönüşümün adı var, ama şimdiye kadar hiç uygulama görülmedi. Doğanbey başarıya ulaşmış bir kentsel dönüşümdür.”
Şunu özellikle vurguladı:
“Her şey ortada… Kentsel dönüşümün adı hep geçiyor, ama olanı var mı? Doğanbey gibi başarılı bir kentsel dönüşüm yapılsın da görelim.”
Sonra da şunu söyledi:
“Yer sahiplerinin yüzde 99’unun desteğini aldık. Bugüne kadar böyle bir destek almış kentsel dönüşüm yok.”
Şuna dikkat çekti:
“Orada 2 bin 400’ü yer sahibi olmak üzere 2 bin 750 konut yapıldı. Bu konutların yüzde 86’sı yer sahiplerine verildi. 5 metrekare yeri olan bile daire sahibi oldu, ama farkını ödedi. Hiç kimse mağdur edilmedi.”
Şu hesabı yaptı:
“Doğanbey’de daire maliyeti 70 bin lira. Bunun karşılığında 150 metrekare daire verildi. O daireleri şimdi 220-250 bin lira arasında satanlar var. Kimi de bin lira aylıkla kiraya verdi.”
Yani…
“Yani, orada hak mağduriyeti yok. Aksine, yıkılmış binaları alıp değerli hale getirdik. Yer sahiplerine kazandırdık.”
 

Ardından…
“2 bin 400 kişinin olduğu bir projeden söz ediyoruz. Böyle bir kentsel dönüşüm nerede var? Keşke böyle bir kentsel dönüşüm yapılsın da, ben de gidip alnından öpeyim” dedi ve çok önemsediği bir noktaya  vurgu yaptı:
“Biz Doğanbey’de arsasını aldığımız vatandaşı başka mahalleye gönderip yeri de bir başkasına satmadık. Yer sahibi kimse, yapılan daireleri onlara verdik.”
Şunu da anımsattı:
“Halkın desteğinin bu kadar yüksek olduğu bir başka kentsel dönüşüm projesi yok. Doğanbey’de devlet desteği de var, böyle bir destek almış başka proje de yok. Herkes hakkını aldı.”
Devam etti:
“Bugün konuşuyorlar… O bölge yıkılmış binalarıyla terk edilmiş gibiydi. Şimdi herkes oraya taşınmak istiyor.”
Şunu da ekledi:
“Doğanbey ile çarşıya da hareket geldi. Bunu esnaf söylüyor, bize gelip teşekkür ediyorlar.”

 

***

 

“Keşke Tayakadın gibi korunsaydı!”

 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile dün sabah Doğanbey konutları üzerine sohbet ederken, kenti gölgeleyen görüntüyü de konuştuk.
Kentsel dönüşüm olarak Doğanbey’i çok başarılı bulan Başkan Altepe, plan konusunda farklı bir düşünceye sahip:
“Orada hastane başta olmak üzere bizden önce yapılmış çok sayıda yüksek bina var. Yüksek yapılaşmaya izin veren plan keşke hiç yapılmasaydı.”
Gönlünden geçen şu:
“Keşke o bölge Tayakadın gibi özel koruma bölge olsaydı da az katlı yapılaşmayla korunsaydı. Benim gönlüm bunu arzu ederdi.”

 

***

 

Rize’nin kent meydanını Bursa Büyükşehir yapacak

 

 

Günümüzde… Büyük kent belediyelerinin farklı misyonları var. Bu da, başka kentlere el uzatmak, ağabeylik üstlenmek ve destek olmak şeklinde öne çıkıyor.
Nitekim…
Bütünşehir uygulamasıyla birlikte tüm ilçe ve köyleri hizmetleriyle tanıştıran Bursa Büyükşehir Belediyesi son dönemde bir elini Anadolu’nun en doğusundaki il ve ilçelere, bir elini de Balkanlar’a uzattı.
Daha geçen hafta, susuzluk tehlikesine karşı komşu Yalova’ya teknik destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe şimdi de Karadeniz’e açılıyor.
Dünkü sohbetimizde öğrendik…
Yarın akşam raylı sistemler fuarı için Almanya’ya gidecek olan Başkan Altepe cuma günü yurda dönüp Vali Münir Karaloğlu ile birlikte Rize’ye doğru yola çıkacak.
Çünkü…
Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe hem Rizespor-Bursaspor maçını izleyecekler, hem de bir protokol imzalayacaklar.
O protokolla…
Bursa Büyükşehir Belediyesi kent meydanı yapılması için Rize Belediyesi’ne proje, teknik ve inşaat desteği verecek.
Altepe gelişmeyi şöyle anlattı:
“Geçen sezon yine Bursaspor maçı için gittiğimizde Rize Belediyesi’nden böyle bir talep gelmişti. Sayın Vali de bu konuda aracılık etti. Rize’nin kent meydanını Bursa Büyükşehir olarak biz yapacağız.”
Şunu da ekledi:
“Bursa Büyükşehir Belediyesi sahip olduğu teknik imkan ve donanımı herkesin hizmetine sunuyor. Rize Belediyesi’ne de destek veriyoruz. Onun protokolunu imzalamaya gidiyoruz.”

 

***

 

Badırga TOSAB’a Altepe’nin bakışı

 

Badırga’da kısa adı TOSAB olan boyahaneler için oluşturula Bursa Tekstil Boyahanecileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe şunu söyledi:
“Bizim amacımız mevcut boyahaneleri kent içinden çıkarıp Badırga’ya taşımak. Orada hem teknolojilerini yenileyip üretimi arttırsınlar, hem daha az su kullansınlar. Çevreye de zarar vermesinler.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.