1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Altepe'den yeni Bursa hedefi: Almanya kalitesinde bir kent!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Altepe'den yeni Bursa hedefi: Almanya kalitesinde bir kent!

A+A-

Dile kolay... 7 bin yıllık geçmişe sahip bir kentte yaşıyoruz. Osmanlı ile başlayan Türk tarihi ise 700 yıla yaklaştı.

Bütün bu süreçlerde Bursa elbette pek çok kez değişim geçirdi. Kent, kentleşme ve kent yaşamı anlayışlarında süreçlerle birlikte farklılıklar oldu.

Fakat...

Şu bir gerçek ki, Bursa tüm tarihi boyunca geçirdiği değişimlerden daha fazlasını son 40 yılda gördü.

Daha...

40 yıl öncesinde 300 bin nüfuslu sakin Anadolu kenti özelliği sergileyen ve mistik havasıyla öne çıkan bir kenti konuşup yazarken, bugün 3 milyon nüfusla kabına sığmayan bir Bursa var karşımızda.

Üstelik...

Bursa'nın son dönemde hayalleriyle birlikte hedefleri de büyüdü. Yerel yönetimlerin hedefinde artık dünya kenti Bursa var.

Örneğin...

Hünkar Köşkü bahçesinden Bursa'ya doğru bakarken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile gelecekteki Bursa hedefleri üzerine sohbet ettik.

Sözü hiç dolandırmadan yeni hedefini açıkladı:

"Avrupa'da yaşam kalitesi en yüksek kentler Almanya'da. Bursa'nın yaşam kalitesi de Almanya'dan aşağı olmayacak."

Sonra da...

"Buradan görülmeyen daha çok yerde akla gelebilecek her alanda çalışıyoruz" dedi ve parmağını uzatıp kentin değişik bölgelerini işaret etti. Bir yandan da, Büyükşehir Belediyesi'nin buralarda yürüttüğü çalışmaları anlattı.

Anlatırken...

"Şehir zaten kendi kendine gelişiyor, biz de her yerde çalışarak bu gelişimi hızlandırıp Bursa'yı daha iyi bir konuma taşımaya çalışıyoruz" dedi.

Hedeflerini paylaşmayı sürdürdü:

"Banka kaynaklarına bakılırsa Bursa son dönemde 20 kat zenginleşti. Hedefimiz bu gelişmişliği her alana yaymak ve arttırmak."

Ardından...

Yaşam kalitesini arttırmak için yapılanlara örnek verirken " Yalnızca suyun temiz akması için 410 milyon lira, yani eski parayla 410 trilyon lira harcıyoruz, HES yatırımlarını bile kendimiz yapıyoruz" dedi.

Şunu özellikle vurguladı:

"Bursa'yı ekonomisinden turizmine kadar her alanda büyütmek için yeni projelerimiz var. Bazı alanlarda İstanbul'la ortak çalışmalar yürütüyoruz."

Şunu ekledi:

"Hatta, bazı büyük fuarları İstanbul'la birlikte organize etmek gibi düşüncelerimiz var."

İddiasını ortaya koydu:

"Çok açık söylüyorum... Bursa olarak dünyada ilk sıralara çıkarız. Bizi kimse tutamaz."

 

Altepe sahada... Adım attığı her köyde nokta miting oluyor!

 

Önceleri... Seçime karşı vatandaşın ilgisiz kaldığı izlenimi vardı. Vatandaş soğuk durunca siyasetçi de havaya giremedi.

Fakat...

Son haftaya girilirken meydanlarda tansiyon arttı, siyaset ısındı. Artık seçmen de, siyasetçi de havaya girdi.

Bunda...

Hiç kuşku yok ki siyasi partilerin tüm kozlarını sahaya sürmesi çok önemli.

İşte...

Tam da bu noktada AK Parti'nin diğer partilere göre daha şanslı olduğu bir durum var. Sahadaki adaylar ve milletvekilleri zaten çalışıyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da son günlerde nokta mitingleriyle mahallelere girdi ve tempoyu arttırdı.

Buna...

Geçtiğimiz hafta, Bursa'nın alışık olduğu sokak siyaseti ile geleneksel siyaset tarzını yansıtan ve gittiği her yerde etkili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in çalışmalarını eklemek gerekir.

Ayrıca...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da çeşitli törenler için zaman zaman gelerek mesajlar verdi.

Yanı sıra...

AK Parti'nin en önemli kozlarından birinin de Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe olduğu biliniyor.

Bursa'nın tamamına Büyükşehir eli değmesini sağlayan hizmet anlayışıyla Altepe hem kent merkezinde, hem kırsalda sevilen, en çok ilgi gören ve davet alan isimlerin başında geliyor.

Nitekim...

Başından beri zaten sahada olan Başkan Altepe de son hafta vites büyüttü. Öyle ki, köylere yaptığı ziyaretler gördüğü ilgi nedeniyle kendiliğinden birer nokta mitingine dönüşüyor.

Hatta...

Bazı köylerde insanlar Altepe'yi görmek için gece yarısına kadar bekliyorlar. Karşılamalardaysa çok renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

 

Yurt dışında oy verme sona erdi

 

Pazar günü yapılacak seçim için son hazırlıklar yapıladursun, yurt dışında oy verme işlemi dün akşam sona erdi. Gümrüklerdeyse 7 Haziran'a kadar oy kullanılabilecek.

Bu noktada...

Avrupa'dan gelen haberlere göre, yurt dışı temsilciliklerde kullanılan oy 1 milyonu aştı. Bu da 3 ya da 5 milletvekilinin dün akşam itibariyle belirlendiği anlamına geliyor.

Sandık başı gözlemlerinde yurt dışındaki yarışın AK Parti ile HDP arasında geçtiği izlenimi var.

 

Doluluk yüzde 100'e ulaştı, Diyarbakır uçağı küçük kaldı!

 

Yenişehir Havaalanı'ndan mart ayında başlayan Erzurum ve Trabzon direkt uçuşlarının ardından 23 Mayıs'ta devreye giren Diyarbakır uçuşlarında mutluluk tablosu yaşanıyor.

Çünkü, tam doluluk oranına, yani yüzde 100 doluluğa ulaşıldı.

Ulaşılan durumu, Bursa Diyarbakırlılar Derneği Başkanı Şehmus Seviş açıkladı:

" 149 kişilik uçakların sefer yaptığı Diyarbakır'a son seferde Bursa'dan 144+4 yolcu giderken, Diyarbakır'dan da Bursa'ya 145+3 yolcu geldi."

İki de isteği var:

"Seferler çok ilgi görüyor. O nedenle, öncelikle uçuşların haftada 2 günden 3 güne çıkarılmasını, 149 kişilik uçakların yerine de 189 kişilik uçakların sefere konmasını arzu ediyoruz."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.