1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Altepe’nin tesadüfü: Yıldırım’da başladı, yine Yıldırım’da bıraktı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Altepe’nin tesadüfü: Yıldırım’da başladı, yine Yıldırım’da bıraktı!

A+A-

Aslında… Nüfus yoğunluğu en fazla bölgelerde Bursa’nın iki yakasını bir araya getiren köprülerden birinin daha açılış töreniydi.

Ertuğrulgazi’deki Siteler bölgesiyle, derenin karşısında yer alan Fidyekızık ve Bağlaraltı bölgelerinde yaşayanları karşıya geçebilmek için uzun yollardan dolaşmalarını önlüyordu.

İşte…

Törenin bitiminde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe duygusal bir açıklamayla, 21 Ekim 2017 günü “Herkes direnme kararı anladı, ama Altepe çatışmaya girmez” başlıklı yazımızda tahmin ettiğimiz gibi istifasını açıkladı.

Böylece…

1994 yerel seçiminde Refah Partisi’nden seçildiği Yıldırım Belediye Meclisi üyeliğiyle başlayan yerel yönetimler yaşamını Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yine Yıldırım’daki törende yaptığı açıklamayla sonlandırdı.

Böylece…

Yerel yönetime adım attığı ilçede yerel yönetim misyonunu tamamladığını açıklamak da özel bir durum olsa gerek.

Geçen süreçte…

Yıldırım’da Cüneyt Karlık ve Ramazan Altunöz dönemlerinde 2 dönem meclis üyeliğinde Yıldırım’ı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temsil etti

Ardından…

Kuruluşuyla birlikte AK Parti’de yer aldı, 2004’te Osmangazi Belediye Başkanı ve 2009’da Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi, 2014’te üst üste iki dönem seçilen ilk Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Bursa’da 41 yıldır gazetecilik yapıyoruz. Recep Altepe’yi de Refah Partisi yönetiminde yer aldığı dönemden bu yana tanıyoruz.

Tanıdığımız ilk gündeki Bursa sevdası eksilmedi, artarak devam etti. Belediye başkanı olduğu dönemlerde Bursa için çok çalışarak bu sevdasını sürdürdü.

O nedenle…

Görevdeyken hep “bir iş daha fazla yapabilmek” için çırpındı. Zaman zaman karşılaştığı “aynı anda bir çok işe birden başlıyor” eleştirisinin nedeni de bu.

Çok çalıştı, dolu dolu belediye başkanlığı yaptı, arkasında iz bırakıp ayrıldı.

Artık…

Kendisinin de “Bu şartlarda hizmet imkanı kalmadı” dediği gibi, farklı bir süreç işliyor. O süreci de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yürütüyor.

Kaldı ki…

Siyaseti en iyi okuyan lider olan Erdoğan’ın kafasındaki plana göreve hareket ettiği biliniyor. Partisi gibi Altepe de bunu bildiği için “Partimizle, liderimizle ters düşmeyeceğiz, çatışmayacağız, hasar da vermeyeceğiz. Bize yakışanı yapacağız. Kulis ortamı oluşturmaya da hiç yanaşmayacağız” dedi.

Yeni süreci Erdoğan’ın nasıl planladığını da ilerleyen günlerde görebileceğiz.


 

Süreci çözen oldu, Gökçek’i peşine taktı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarla tekrarladığı istifa beklentisi üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe cumartesi günü yakın çevresi ve ekip arkadaşlarıyla toplantı yaptı.

O toplantıda…

“Sayın Cumhurbaşkanı istifa istiyor, ama süreç sıkıştı. Bu süreci tıkayan değil, çözen olalım” görüşü öne çıktı.

Bunun üzerine…

Altepe dün köprü açılışı sonrası istifasını açıkladı. 3 saat sonra da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek istifa edeceğini duyurdu.

Böylece, Gökçek’i peşine takan Altepe sıkışan süreci de çözen oldu.


 

Son törende AK Parti teşkilatı yoktu

 

Siteler ve Bağlaraltı’nı birbirine bağlayan köprünün açılışı için düzenlenen alanda gözler AK Parti teşkilatları ve AK Parti’li belediye başkanlarını aradı.

Ancak…

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ile İznik İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek dışında, bugüne kadar Büyükşehir açılışlarına katılan il ve ilçe teşkilatları yoktu.

Bursa’ya hizmet eden, partisine de sahip çıkan Altepe’nin bırakma kararını açıklarken yanında teşkilatının olmaması siyaset adına yadırgandı.


 

Akşener’den kurucular kurulu sürprizi: Sermin Özensoy

 

Sermin Özensoy bugüne kadar eş durumundan siyasetin içinde oldu. Eşi, MHP Bursa eski Milletvekili Necati Özensoy’un hep yanında ve destekçisiydi.

Özensoy’un milletvekili olduğu Ankara günlerinde, o dönem MHP adına TBMM Başkanvekili olan Meral Akşener’le çok yakındılar.

Öyle ki...

Sermin Özensoy dost sohbetlerinde “Abla” diyor, Akşener de doğrudan “Sermin” diye sesleniyordu. Doğal olarak, Akşener’in MHP içindeki kurultay mücadelesinde Özensoy çifti yanındaydı.

Akşener 2 hafta önce Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun oğlunun düğünü için Bursa’ya geldiğinde, Sermin-Necati Özensoy çifti ile yan yana oturdu.

İşte…

O tören sırasında Akşener sürpriz kararını tebliğ etti:

“Necati, partinin kurucular kuruluna Sermin’i de düşünüyorum. Ona göre hazırlık yapın.”

O gün…

Salondan Özensoy’larla birlikte çıktık. Necati Özensoy eşinin siyaset teklifi almasından memnundu. Sermin Özensoy da kıpkırmızı yüzle heyecanlı ve şaşkındı.

Dün ise…

Bursa’daki tebligatın ardından resmi adım atıldı. Ankara’ya davet edilen Sermin Özensoy’dan kurucular kurulu için gerekli evrakı doldurması istendi.

Böylece…

Bursa siyaseti tepe noktada yeni bir temsilci kazandı.


Kazım Sarnık memur sendikacılığına veda etti

 

Sendikacılık kolay değil, ama memur sendikacılığı biraz da zor. Çünkü, memur sendikacılığında çalışma koşulları ve çerçevesi henüz tam yerleşmedi.

Kazım Sarnık da işte bu güç koşullarda 16 yıldır biraz da fedakârlıkla yürüttüğü Türk Eğitim Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanlığı görevinden kendi isteğiyle ayrılıp öğretmenliğe döndü.

Böylece kendiliğinden değişim için sendikasının önünü açtı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.