1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altın tahvili satışı başlıyor
Altın tahvili satışı başlıyor

Altın tahvili satışı başlıyor

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ilk ihracının 2-6 Ekim'de yapılacağını ifade eden Başbakan Yardımcısı Şimşek, ihraçların İstanbul'dan başlayarak sırayla tüm illerde gerçekleştirileceğini kaydetti.

A+A-

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yastık altında atıl bekleyen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ilk ihracının 2-6 Ekim'de yapılacağını açıkladı.

Şimşek, Türkiye'de yastık altındaki altın miktarının en az 2 bin 200 ton olduğunun ve bunun değerinin 300 milyar lirayı bulduğunun tahmin edildiğini söyledi. Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülen ve artık ihraç aşamasına gelinen altın tahvili ile altına dayalı kira sertifikası projesiyle Türkiye'de bugüne kadar atıl bekleyen bu potansiyelin ekonomiye kazandırılmasının amaçlandığını vurgulayan Şimşek, bu kapsamda ilk ihracın 2-6 Ekim'de yapılacağını kaydetti. 

İhraçların Türkiye genelinde etap etap yapılacağına işaret eden Şimşek, “İstanbul'dan başlayarak, sırayla tüm illerimizde ihraçlar gerçekleştirerek, bu tahvilleri ve kira sertifikalarını vatandaşlarımıza ulaştıracağız” dedi. Mehmet Şimşek, altınını devlet güvencesi altında değerlendirmek isteyen yatırımcıların bir haftalık süre içinde evlerinde ya da kasalarında sakladıklarını, Hazine tarafından açıklanacak Ziraat Bankası şubelerine teslim edeceklerini ve teslim sırasında isterlerse verdikleri altın karşılığında altın tahvili almayı talep edebileceklerini anlattı.

DEVLET GÜVENCESİNDE OLACAK

Faiz hassasiyeti olan vatandaşların ise altına dayalı kira sertifikasını seçebileceğine dikkati çeken Şimşek, “Talep toplanmasını takip eden hafta ise Hazine Müsteşarlığı vatandaşımızın Ziraat Bankasındaki hesabına altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasını yatıracaktır' diye konuştu. Şimşek, ihraç edilecek bu tahvillerle yastık altında ya da kasalarda atıl duran altınından hiçbir getiri alamayan, çalınma riski, kasa masrafı gibi maliyetleri göze alan vatandaşlara devlet güvencesinde saklama imkanı sunulduğunun altını çizdi.

TL OLARAK ALINABİLECEK

Ara dönemde de altın fiyatına endeksli Türk lirası cinsinden ek getiri elde etme imkanı sağlandığını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: “Ek getiriler Ziraat Bankasında vatandaşımız adına açılacak hesaplara otomatik olarak aktarılacaktır. Vatandaşımız arzu ederse vade sonunu beklemeden, hesabındaki altın tahvilini veya altına dayalı kira sertifikasını istediği zaman Ziraat Bankasına geri satarak karşılığında parasını Türk lirası olarak alabilecektir. Yani vatandaşımız evinde sakladığı altınları ihtiyacı olduğunda nasıl ki satarak nakde çevirebiliyorsa, hesabındaki altın tahvilini veya altına dayalı kira sertifikasını da istediği zaman Ziraat Bankasına satarak parasını Türk lirası olarak alabilecek. Hatta sattığı tarihe kadarki işlemiş altın getirisini de Türk lirası olarak temin edebilecek.”

YATIRIMCI KILAVUZU HAZIRLANIYOR

Başbakan Yardımcısı Şimşek, vade sonunda vatandaşların talep etmesi durumunda hesabındaki altın tahvili veya kira sertifikası karşılığı altınını, hiçbir ekstra maliyete katlanmaksızın bir kilogramlık külçe altın ya da Darphane tarafından basılan çeyrek altın olarak alabilme hakkının bulunduğunu kaydetti. Bu iki yeni enstrümanın doğru tanıtılmasına önem verdiklerini ifade eden Şimşek, Hazine tarafından yatırımcı kılavuzunun hazırlandığını, en kısa zamanda Hazinenin internet sitesine konulacağını, tanıtım broşürleri, reklam ve tanıtım filminin de yakın zamanda devreye gireceğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.