1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Altyapı hizmeti ve yararlanma şartları
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Altyapı hizmeti ve yararlanma şartları

A+A-

Olay Gazetesi 30/12/2015 tarihli Söz Sizde Köşesi’nde,Elektriksiz ve susuz hayat olur mu” başlıklı yazı ilgili birimler tarafından incelenmiştir.

İlgili Kurumumuzda abonelik işlemleri yürürlükteki 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında tesis edilerek yürütülmektedir. İmar Kanunun 31. maddesinde "İnşaatın bitme günü, kullanma izninin verildiği tarihtir. Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılarda izni alınıncaya kadar, elektrik su ve kanalizasyon hizmetlerinden ve tesislerinden faydalandırılmazlar. Ancak kullanma izin alan bağımsız bölümler bu hizmetlerden istifade ettirilir” denilmektedir.

Ayrıca aynı kanunun geçici 11. maddesinde "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup, kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılara, yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğal gaz gibi altyapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde, ilgili yönetmelikler doğrultusunda fenni gereklerin yerine getirilmiş olması ve bu maddenin yayımı tarihinden itibaren başvurulması üzerine, kullanma izni alınıncaya kadar ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu grubu dikkate alınarak geçici olarak su ve/veya elektrik bağlanabilir. Ancak yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı 12/10/2004 tarihinden önce yapılmış olan yapılarla ilgili olarak uygulanmaz" denilmektedir.

Binanın yapı durumu söz konusu İmar Kanunu hükümlerine uyması durumunda yapıya su verilmesi mümkün olacaktır. Aksi durumda binaya su aboneliği tesis edilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Büyükşehir Belediyesi

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

 

Yolumuz asfalta hasret


Güneştepe Mahallesi Okullu Sokak'ta asfaltlama hizmetinin gelmemesi vatandaşların en büyük derdi. Yeni binalar bir bir yükselmesine, konutlarına geçen ailelerin artmasına rağmen yolun asfalt eksikliği hemen kendini gösteriyor. Sokak sakinleri yazın toza, kışın ise çamurlu yola mahkum oluyor. Çamurlu ayakkabılarla işe ya da okula gitmek hiç de hoş olmayan bir durum yaratmakta. Yetkililere bugüne kadar sesimizi duyuramadık. Umarım köşenizde bu ıstırabın yer almasından sonra asfalt sorunumuz giderilir. Elbette kış şartları ne derece elverir bilemeyiz ama en azından bir tarih verilmesi dahi atılan önemli bir adım olacaktır.

Nuray Çetinkaya

 

 

Su deposu temizlendi

 

Olay Gazetesi 07/01/2016 tarihli Söz Sizde Köşesi’nde,Çeşmelerden çamurlu su akıyor“ başlıklı yazı ilgili birimler tarafından incelenmiştir.

Şikayete konu olan Yenişehir Marmaracık Mahallesinde geçtiğimiz hafta yoğum yağışlar nedeni ile kaynak suyunda bulanmalar meydana gelmiş olup, hemen müdahale edilerek depo boşaltılarak temizlenmiş ve mahalleye derin kuyudan su verilmeye başlanmıştır.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Büyükşehir Belediyesi

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.