1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Amaç Bursa’yı yüceltmek, halkın yüzünü güldürmek
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Amaç Bursa’yı yüceltmek, halkın yüzünü güldürmek

A+A-

Şanlıurfa Valisi olarak görev yaptığı dönemde iki farklı hareketi aynı anda yaşadı. Biri terör eylemleriydi. Diğeriyse, Suriye’de IŞİD’den kaçanların dalga dalga gelip sınırımıza dayandıkları göçle karşılaştı.

Üstelik…

Hem Şanlıurfa merkezin, hem sınır ilçe ve köylerinin nüfuslarını patlatıp ikiye-üçe katlayan, sorunlu göç dalgasıyla baş başa kaldı.

Sınırda 7 yeni kapı açıp binlerce kişiyi Türkiye’ye almasaydı, arkalarından gelen IŞİD militanları toplu katliam yapacaklardı.

Oradaki bu hareketler biraz yavaşladığında, Vali İzzettin Küçük bu kez 31 Mayıs akşamı kararname sürprizi yaşadı. O kararnameyle de 17 Haziran’da gelip Bursa Valisi olarak göreve başladı.

Bir başka ifadeyle söylemek gerekirse, enbiyalar yani peygamberler şehri Şanlıurfa’dan evliyalar şehri Bursa’ya geldi.

Doğal olarak…

Önceliğini Bursa’yı tanımak için yaptığı temaslara verdi.

Ne var ki…

Daha 1 ay geçmeden, 15 Temmuz darbe girişimi ile bambaşka süreç başladı.

O bakımdan…

Bursa Valisi İzzettin Küçük görev yaptığı yerlerin özellikleri gereği şanslı, ama görevdeyken karşılaştığı olaylar nedeniyle de mülki idare amiri olarak şanssız süreçler yaşadı.

Şimdi o süreçler yavaş yavaş geride kalıyor. Vali İzzettin Küçük yeni görev yeri Bursa’yı, Bursa da yeni valisi İzzettin Küçük’ü tanıyor.

Nitekim…

Olay Medya Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar ve Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya önderliğinde Olay Medya yönetimi olarak Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Mehmet Ali İnan, Olay Gazetesi Genel Yayın Müdürü Engin Özpınar’la birlikte katıldığımız Vali Küçük ziyaretinde Bursa konuşuldu, Bursa’ya hizmet ana gündem maddesi oldu.

Örneğin…

Siyasetçi olarak bir dönem hükümetin 2 numaralı ismi konumundayken Bursa için hizmetleri yönlendiren, sanayici olarak bu kent için üreten, Bursaspor Başkanı olarak da spora hizmet veren Çağlar’ın söyledikleri tam anlamıyla Bursa’nın kodları özelliği taşıyordu:

Bu kentin insanı hizmeti sever, kendisine hizmet edenin değerini bilir, çalışanın hakkını verir. Her zaman da devletinin yanında yer alır.”

Bu sözlere…

Vali Küçük’ün yaklaşımı da önemliydi:

Önemli olan Bursa’yı yüceltebilmek, halkın yüzünü güldürebilmek. Zaten buradaki varlık nedenimiz de bu.”


 

Vali Küçük: Dinliyor, önemsiyor, not alıyor

 

Elbette her Vali’nin değerlendirme anlayışından konuşmasına, tercihlerinden uygulamasına kadar farklılıkları olur. Herkesin kendine göre yönetim anlayışı vardır.

Cavit Çağlar ve Şenol Şankaya ile birlikte Olay Medya yönetiminin Bursa Valisi İzzettin Küçük’ü ziyaretini izlerken dikkatimizi çekti:

Genç valiler arasında yer alan Küçük az konuşmayı, çok dinlemeyi seviyor. Kendisine iletilen konu ve sorunları önemsiyor, takipçisi olmak üzere notlar alıyor. Sakin kişiliğiyle güven veren bir yaklaşım sergiliyor.

Farkını da bu yolla gösteriyor.


 

Yenişehirli Gazi Cüneyt Osman Gül’e Bursa ziyareti

 

Adı Cüneyt Osman Gül. Rütbesi Uzman Çavuş olarak Ankara’da Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapıyor. Aslen Yenişehirli olan Gül’ün ailesi de Yenişehir’de yaşıyor.

Anımsanacağı gibi…

15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında darbecilerle en yoğun çatışmalar Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yaşandı. Teslim almaya gelenlere direnen askerler, darbenin kaderini değiştirdiler.

Özellikle…

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in darbeci generali alnından vurması, darbeyi başarısız yapan en önemli unsurlar arasındaydı.

İşte…

O gece Özel Kuvvetler’de yaşanan çatışmalar sırasında, Yenişehirli olan Uzman Çavuş Cüneyt Osman Gül de teçhizatını kuşanıp kışla nizamiyesine koştu.

Tam o anda, helikopterden yağan kurşunların hedefi oldu, sağ bacağını kaybetti.

15 Temmuz’dan beri Ankara’da GATA’da tedavi altında bulunan Yenişehirli Gazi Cüneyt Osman Gül’ün dün Bursa’dan konukları vardı.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Hüseyin Şahin ile birlikte Yenişehir eski Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, Gürsu eski Belediye Başkanı Orhan Özcü ve Botaş eski Müdürü İsmail Gerim dün tedavi olduğu GATA’da ziyaret ettikleri Gazi’ye hem “geçmiş olsun” dileklerini ilettiler, hem moral verdiler.


 

Siyah incir üreticisi için çözüm: Tarımsal kooperatif

 

​Her fırsatta tekrarlıyoruz… Bursa tarımsal ürün açısından çok bereketli topraklara sahip. Yalnızca bu topraklarda yetişen çok sayıda ürün var.

Bunlardan biri de siyah incir.

Uluslararası pazarlarda çok aranan Bursa’nın siyah inciri bu yıla kadar ihracatın gözdesiydi. Ancak tarımsal ürünlerde dış pazarlar daralınca siyah incir üreticileri için kâbus gibi bir sezon başladı.

Nitekim…

Geçen yıl 5.5 liradan siyah inciri satan üreticiler, bu yıl sezona 2.5 liradan başlayıp 1.5 liraya kadar indiler ama yine de nazlanan tüccar nedeniyle satış yapamıyorlar.

Soruna…

Üreticiler adına Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim çözüm bulmaya çalışıyor ve her kapıyı çalıp herkesle görüşüyor.

Fakat…

Siyah incir için en çarpıcı öneri, kısa adı Gümçed olan Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Genel Başkanı Adnan Önürmen’den geldi.

Aslında…

Önerisini 6 yıl önce rahmetli Şemsettin Şen’in Olay Televizyonu için yaptığı çekimler sırasında paylaşmış, bir kez daha tekrarladı:

Siyah incir Bursa’nın gerçekten markası. O nedenle, tüm markalar gibi siyah inciri de korumak ve geliştirmek gerekiyor. Bunun da bir tek yolu var, Marmarabirlik benzeri bir tarımsal kooperatif.”

Şuna işaret etti:

Eğer kooperatifleşilirse, hem ürün geliştirmesi sağlanır, hem pazarlaması için güçlü hale gelinir. Söz hakkı üreticinin olur.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.