1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Amacı bölmek olan teröre en güzel cevap: Siyasi bütünlük!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Amacı bölmek olan teröre en güzel cevap: Siyasi bütünlük!

A+A-

Geriye dönüp bakıldığında… Bölgemizde yaşanan olayların Türkiye’ye nasıl fatura edildiğini çok açık bir şekilde görüyoruz. Üstelik, öyle çok gerilere gitmeye de gerek yok, son 15 yılın yaşananları her şeyi gözler önüne seriyor.

Özellikle de…

Terör yoluyla Türkiye’yi döverek terbiye etme yöntemi uygulandığı anlaşılıyor. Bu düşüncenin ürünü olarak da, Türkiye’nin huzurunu bozmaktan öteye bölüp parçalama niyeti artık tümüyle ortaya çıktı.

Yine…

Bu süreçte toplumu bölmek için pek çok senaryolar sahneye kondu. Türk-Kürt çatışmasıyla kalkışma planlandı. Sünni-Alevi kavgası tezgahlandı. Bir yandan her dönem sosyal patlama için kitleler tahrik edildi. 15 Temmuz Darbe Girişimi ile de Türkiye’ye el koymak istendi.

Rus Büyükelçi’ye suikastta bile Türkiye’ye tuzak amacı var.

Gelin görün ki…

Daha 3 gün önce gazetelerde, Saddam Hüseyin’in kendisini sorgulayan CIA görevlisi John Nixon’a sorgu sırasında “Başarısız olacaksınız, çünkü Irak’ı tanımıyorsunuz” demesine benzer bir durum çıktı ortaya.

O da şu:

Türkiye’yi terörle bölüp parçalamak isteyenler her seferinde ters köşe oluyorlar. Çünkü, toplum her terör olayından bütünleşerek çıkıyor.

Yine öyle bir süreçten geçiyoruz.

Üstelik…

Dünyanın en büyük terör saldırısı olan 15 Temmuz’dan sonra en sert terörle toplumu yıldırmaya ve güvensiz hissettirmeye yönelik eylemlere başvuruluyor.

Fakat yine başaramayacaklar.

Türk toplumu yine tehlikeye gördü ve birleşmeyi yine başardı.

İşte…

Bütün bunlar Ördekli Kültür Merkezi’nde teröre karşı siyasetin bütünleştiği toplantıyı izlerken aklımızdan geçti.

Çünkü…

AK Parti, CHP, MHP il başkanlarının yan yana oturup açıklama yapmalarını ve birlikte teröre karşı duruşları gerçekten çok önemli.

O nedenle…

Ördekli Kültür Merkezi’ndeki siyasetin bütünleşme fotoğrafını önemsedik, ama şunu da düşünmeden edemedik:

Acaba…

Bu siyasetin bütünlüğü fotoğrafı Meclis dışındaki partileri de kapsayacak şekilde daha geniş tablo sergileseydi nasıl olurdu?

İnanıyoruz ki…

Dünkü Ördekli fotoğrafını sergileyen gerçekçi irade daha geniş bütünleşmeleri de başarır.


 

Yaşar Okuyan nakil için karaciğer arıyor

 

​Bir dönemin öne çıkan siyasetçileri arasında Yaşar Okuyan da yer alıyor. MHP kökenli olmasına karşın, ANAP’ın özellikle kuruluş döneminde Turgut Özal’ın prensleri arasında adını duyurdu, Bakanlık yaptı.

Son dönemde Vatan Partisi’ne katıldı, fakat gündemin dışında kalan siyasetçiler arasına girdi. Şu sıralar rahatsız. Karaciğer nakli olması gerekiyor, ama uygun karaciğer bulunamıyor.

Onun için de dostları duyuruyla karaciğerinden parça verecek donör arıyorlar.


 

Dağ köylerindeki çocuklar da zeytinle tanışıyorlar

 

Bursa’da coğrafi olarak iki farklı iklim etkisi hissediliyor. Öyle olduğu için de ova kesimlerinde ayrı ürünler, dağ bölgelerinde ayrı ürünler yetiştiriliyor.

Fakat…

Ova bölgeleri iklimin de etkisiyle tarımsal üretimde daha verimli olduğu için yerleşim yerleri gelişirken dağ yöresinin üretim sıkıntısı insanlarına da yansıyor.

İşte…

Osmangazi Ziraat Odası bu sıkıntıyı ortadan kaldırıp genellikle deniz ve göl kıyısında yetişen zeytini dağ yöresi çocuklarına tanıtmak için özel bir proje hazırladı.

Marmarabirlik’in katkısıyla hazırlanan projede, dağ köyü olan Çaybaşı İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilere zeytin ve zeytin ürünleri tanıtıldı.

Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim’le sohbet ederken, Çaybaşı çocuklarının en çok neye ilgi gösterdiğini sorduk. Cevabı ilginçti:

“Marmarabirlik’in çocuklar için hazırladığı paketlerde çizgi film kahramanı Pepe logolu ürünler her şeyden fazla ilgi gördü.”

Kısacası…

Çocuk her yerde çocuk.


 

TEOG kahramanına özel ödül

 

Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim ve yönetiminin Çaybaşı Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerine zeytini tanıttıkları ziyarette bir de özel ödül takdimi oldu.

TEOG sınavında 120 sorunun tamamını doğru cevaplayan Çaybaşı İlköğretim Öğrencisi Şevval Telci ile onu yetiştirdiği için Okul Müdürü Selçuk Canlıca da ödüllendirildi.


 

Muazzez Öğretmen’in Gürsu adını verişinin 80. yılı

 

Yıl 1936… Bursa kent merkezinin doğusunda Susığırlık adıyla yerleşim yeri var. Dönemin idaresi, burasının belde olmasına karar veriyor.

Fakat…

Balıkesir’in Susurluk ilçesiyle, Bursa’nın Susığırlık beldesi karıştırılıyor. Bunun üzerine, dönemin Bursa Valisi olan Şefik Soyer beldeye gelip yerine isim görüşmeleri yapıyor.

Toplantıda…

Öğretmen Muazzez Kutlay bol su kaynağı olduğunu anımsatıp Gürsu adını öneriyor. Vali Soyer de bu öneriyi benimseyince Gürsu adı kabul ediliyor.

İşte…

Gürsu adının 80. yıldönümü nedeniyle kutlama programı hazırlandı. Kısa adı GÜSİAD olan Gürsu Sanayici ve İşadamları Derneği öncülüğündeki program 23 Aralık Cuma akşamı Gönlüferah’ta gerçekleşecek.

GÜSİAD Başkanı İsmail Kaymak'ı, destekleyen GÜSAB Başkanı Yunus Aydın ve iki yerde de başkan yardımcısı olan Hasan Kayıkçı ziyarete geldiklerinde dünü anlatıp bugünü vurguladılar:

“Gürsu Bursa’nın doğusunda parlayan yıldız oldu.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.