1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Amerikalıların gördüğü 15 Temmuz: Gülen tam içinde
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Amerikalıların gördüğü 15 Temmuz: Gülen tam içinde

A+A-

Amerika’daki üniversiteler sıralamasında ilk 5’te yer alan Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Thomas Pogge son dönemin önemli felsefecilerinden biri. Dünyanın her yanında felsefe konferansları veriyor.

Bu kapsamda…

Türkiye’ye 1980 öncesinden itibaren defalarca geldi, ama Bursa’ya ilk gelişi. Bu yıl dördüncüsü organize edilen ve perşembe günü çalışmalarına başlayan Uluslararası Felsefe Kongresi’nin bugünkü kapanış oturumunda son konuşmayı yapmak için Bursa’da.

Oturum öncesi dün konuğumuz oldu.

Bursa Felsefe Kulübü Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya ile birlikte, 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Göçmen aracılığıyla daldan dala sohbet ettik.

Dünyayı çok dolaştığı için, her yerdeki gelişmeleri yakından izleyebilen bir bilim adamı. O nedenle, Türkiye’de yaşananları da değerlendirebiliyor.

Örneğin…

15 Temmuz’u konuşurken “Amerika ve Avrupa basınından takip ettim” diyerek söze başladı ve hiçbir zaman ordu ya da içinden bazı güçlerin ülke yönetimini ele geçirmelerine sıcak bakmadığını söyledi.

Şunu özellikle vurguladı:

Türk toplumu büyük bir olgunluk sergileyerek demokratik yollardan seçilmiş hükümete destek verdi ve darbeyi engelledi. Böylece seçilmiş hükümetle birlikte demokrasiyi de korudu.”

Şunu da ekledi:

Bu olaydan dolayı demokratik kurumların bazı işlemler yapmaları kabul edilebilir. Örneğin Olağanüstü Hal uygulaması geçici bir süre olabilir. Ama bu uzun sürmemeli.”

Bir de gözlem paylaştı:

Cuntacılara karşı demokratik olgunlukla darbeyi engellemek için sokağa çıkanların hepsi AK Parti’li değildi. Diğer partilerin mensupları da o gece sokağa çıktılar. Hatta aralarında AK Parti’yi istemeyenler de vardı.”

Bu noktada…

Buralarda “Darbenin arkasında Amerika’nın olduğu” algısının doğduğunu söyledik. Dünyaca ünlü felsefeci Prof. Pogge de şu cevabı verdi:

Bunu genel bir iddia olarak kabul ediyorum. Kaldı ki, Amerika böyle bir darbeye önayak olduysa, desteklediyse, bu işin içinde varsa şaşırmamak lazım. Fakat benim bunu söyleyebilecek bir kanıtım elimde yok.”

Sonra da şuna işaret etti:

Amerika’nın rolünü bilemem ve kanıtlayamam, ama Fethullah Gülen bu işin tam içinde, kesinlikle var.”

Başkanlık sistemi neler getirir?

 

Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi olan dünyaca ünlü felsefeci Prof. Dr. Thomas Pogge, dünyanın her yerindeki gelişmeleri yakından izlemeye çalışıyor. Bursa’ya geleceği için Türkiye’yi biraz daha mercek altına almış.

O nedenle…

Türkiye’nin gündeminde başkanlık sistemi solduğunu biliyor. Bu konudaki düşüncesi şu:

Mesele Erdoğan meselesi değil. Fakat Erdoğan’dan sonra kimlerin geleceğini, nasıl bir yönetim göstereceklerini bilmiyoruz. Türkiye’nin de çok uzun demokrasi deneyimi yok. O nedenle demokrasinin altı oyulabilir.”

Felsefeci gözüyle kentsel dönüşüme çarpıcı uyarılar!

 

Gerçi… Genel anlamda felsefe denildiğinde anlaması güç ağır düşünce formülleri akla geliyor, ama aslında felsefe insanın mutluluğu için çok önemli.

O nedenle…

Huzur veren, yaşanabilir kentler doğal olarak felsefenin ilgi alanına giriyor.

Nitekim…

Amerika’daki Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi olan dünyaca ünlü felsefeci Prof. Dr. Thomas Pogge kentsel dönüşüm konusunu Amerika’da yaşadıkları ve gittiği dünya kentlerinde gördüklerinin birikimiyle yorumladı.

Bu noktada…

Ya Amerika’daki gibi özel sektör gelip bölgeyi satın alarak oraya modern binalar dikiyor, ya da belediyeler planlıyor” dedi ve devam etti:

Kentsel dönüşümde bana göre en önemli konu mimari. Binaların mimari özelliği insanları orada yaşamaya çağırabilir de, dışlayabilir de. Onun için mimariye çok önemli.”

Üzerinde durduğu şu:

Dünyada değişik uygulamaları var. Fakat sadece olumsuz açıdan bakmamak lazım. Toplumdaki birliği, uyumu, ortak ruhu bozma riski de var, ilerlemeye katkı sağlayıp gelişme getirme şansı da var.”

Şunu önerdi:

Öncelik insan olduğuna göre, çok dikkatli olunmalı. Geliştirici olmasına önem verilmeli. Bilinçli bir şekilde de hedefler belirlenmeli.”

Şu konuda çok duyarlı:

Kentsel dönüşümde kamusal alanlar kesinlikle çok olmalı. Kentin yurttaşları buralardan yararlanmalı ve kendilerini yabancı hissetmemeli.”

Şu konuda da uyardı:

Kentsel dönüşümde mahalleler ekonomik seviyelere göre ayrışmamalı. Her mahallede her kesim yaşamalı. Böylece insanlar birbirlerine yakın olduklarını hissedebilmeli.”

Şunu da ekledi:

Eğer bunda başarılı olunursa toplumsal kaynaşma olur. Yoksa mekansal ayrışma toplumsal ayrışmaya yol açar.”

 

Savaşlar yalnızca yoksulluk değil, kriz de ihraç ediyor

 

Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde perşembe günü başlayan 4. Uluslararası Felsefe Kongresi bugün yapılacak oturumlarla sona eriyor. Son oturumun son konuşmasını da, yoksulluk konusunda dünyanın her yanında konferanslar veren ünlü felsefeci Prof. Dr. Thomas Pogge yapacak.

Amerika’daki Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Pogge dün ziyaretimize geldiğinde, kongre konusu ile ilgili düşüncelerini de paylaştı.

Örneğin…

Suriye’den yola çıkıp Türkiye’yi aşarak Avrupa’yı saran Suriyeli göçmenler konusuna şöyle bakıyor:

Göç dalgası kötü bir gelişme. Çünkü Avrupa politikasını sağa kaydırıyor. Avrupa’daki farklı kültürler göçmenleri tehlike görüyor. O nedenle de sağ politikalar güç kazanıyor.”

Bu noktada…

Avrupa’da yükselen milliyetçilik dalgasına dikkat çekip geleceğe şöyle bakıyor:

Çok kültürlü Avrupa’nın ilerlemeye yönelik adımları atabilmesi için, ilerlemeden yana olanların güçlü ve iktidarda olmaları gerekir.”

Kaygısı şu:

Savaşlar yalnızca yoksulluk değil, kriz de ihraç ediyor. Bugün Ortadoğu’dan yaşanan göçün gösterdiği bu.”

Farklı bir yaklaşımı var:

Amerika’nın uluslararası siyasete her tarafta müdahale edip şiddet götürdüğünü biliyoruz. Avrupa’nın bunun karşısına çıkma şansı var. Şiddetin uluslararası politikalara yayılmasını önleme şansı var.”

Tespiti şu:

Fakat en büyük sorun, Avrupa’nın ortak bir uluslararası politikası olmaması. Avrupa Birliği projesi umuttu, ama hayal kırıklığı oldu.

Türkiye Avrupa Birliği’ne kabul edilmeliydi

 

Felsefeci Prof. Dr. Thomas Pogge sohbetimiz sırasında, “Türkiye’yi Avrupa’nın bir parçası” olarak gördüğünü söyledi.

Düşüncesi şu:

Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin kabul edilmemesi çok büyük hata. Yıllar önce kabul edilmeliydi. Eğer bu yapılsaydı Avrupa’da kültürel çoğulculuk olurdu.”

Şunu da ekledi:

Eğer Türkiye alınsaydı, Avrupa Birliği de, Türkiye de başka bir yerde olabilirdi.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.