1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ankara kulisinde sürpriz: MHP ile mutabakat hükümeti, baraj!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara kulisinde sürpriz: MHP ile mutabakat hükümeti, baraj!

A+A-

Siyaset kulislerini bilenler ve Ankara’yı izleyenler şunun farkındalar: Bir konu konuşulmaya başlandı mı, önünde sonunda gündeme geliyor.

Nitekim…

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hafta içinde Çankaya’da yaptıkları görüşmenin içeriği ve ayrıntıları kamuoyuna yansımasa bile, kulislerde bir anda sürpriz beklentisi doğurdu.

Çünkü…

Ankara şu günlerde, o toplantının söylentileriyle çalkalanıyor.

Örneğin…

Başbakan Yıldırım ve Bahçeli’nin, “MHP’nin içinde yer alacağı milli mutabakat hükümeti” konuştukları tüm spekülasyonların başını çekiyor.

Formülün de…

“Ülkenin karşı karşıya bulunduğu tehlikelerle yeni sisteme geçiş dönemi” için topluma güven verecek siyasal bir yapı ile bunu yansıtacak güçlü siyasi irade ortaya konabilmesi arzusundan kaynaklandığı konuşuluyor.

Hatta…

Kulislere pazarlık olmasa bile görüşülen ayrıntı olarak bazı notlar düştü.

Buna göre…

AK Parti tarafından, MHP’ye “hükümette 3 bakanlık” önerildiği, buna karşın MHP tarafının “5 bakanlık” için görüş belirttiği kulağımıza geldi.

Yanı sıra…

Yıldırım-Bahçeli görüşmesi ve sonrasında kurmaylar buluşması kapsamında seçim barajı konusunun da ele alındığı yine kulislere yansıyan söylentiler arasında yer alıyor.

O söylentilerde…

2019’daki seçimde uygulanacak seçim barajı oranı üzerinde iki partinin mutabakat sağladığı bile dile getiriliyor: Yüzde 5.

Bir de…

İkili görüşmede gündeme geldiği ısrarla vurgulanan seçim sistemi konusu var. Söylenen o ki, AK Parti kanadı dar bölge yöntemini masaya getirirken, MHP tarafı daraltılmış bölge yöntemini dile getirmiş.

O nedenle de anlaşma sağlanamamış.

Görüşmedeki…

Özellikle seçim barajı için yüzde 5 oranı MHP’de geçen yıl kurultay isteğiyle başlayıp, partiden kopuşlara dönüşen gelişmeler nedeniyle mi belirlendi bilinmez, ama şu bir gerçek ki yüzde 1-3 bandındaki partilere siyasi umut olur.

Bakalım…

Ankara’da kulislere düşen bu söylentiler hangi oranda gündeme gelecek, onu da hep birlikte izleyip göreceğiz.


 

Mutabakat hükümeti mi, koalisyon mu?

 

Kulislerde MHP’nin hükümet girmesi yolunda görüşmeler yapıldığının konuşulması, “Acaba koalisyon mu aranıyor?” sorusunu akıllara getiriyor.

Düşüncemizi, zaman zaman Ankara’dan bilgi ve yorumlarını aktardığımız dostumuza söyledik.

Şu cevabı verdi:

“Bu bir koalisyon hükümeti sayılmaz. Çünkü, koalisyonu gerektirecek bir tablo yok. Fakat yeni bir sisteme geçerken Türkiye’nin yaşadığı sorunları daha rahat aşabilmesi için bir mutabakat hükümeti gerekli olabilir.”


 

MHP'nin görüşü Büyükataman’dan gelmişti

 

Arşivimizi açıp baktık… MHP’li milli mutabakat hükümeti konusu ilk gündeme geldiğinde, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’a sormuş, cevabını da 8 Ocak 2017 günü bu sütunlardan aktarmıştık.

O gün…

“Konuşulmuyor değil, ama enine boyuna tartışılmadı” diyen Büyükataman şu değerlendirmeyi yapmıştı:

MHP hükümetin bu sıkıntılı, netameli tablodan ülkeyi kurtarması için elinden gelen katkıyı koyuyor. Yönetim kademesinde de, yani hükümette de bir ihtiyaç hasıl olursa, ondan da kaçınmayız."


 

Mudanya Kavşağı’nda umut olan ilave şeritte sona gelindi

 

İlginç olan şu: Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, Bursa’da herkes diğer konuları geriye iterek Acemler trafiğini çözmek için kafa patlatıyor.

Gelin görün ki, o trafik düğümü bir türlü çözülemiyor.

Gerçi…

Trafiği Acemler’e gelip yük olmadan çözmek için hazırlanan projeleri yaşama geçirmek üzere hızlı adımlar atılıyor.

Ama…

Yükü başka kavşak ve yollara dağıtacak projelerin tamamlanması da beklenmeden mevcut trafik akışını rahatlatmak için çözümler geliştiriliyor.

Nitekim…

Mudanya yönünden gelen araçların İzmir Yolu’ndan gelenlerle kesiştikleri Mudanya Kavşağı’ndan viyadük inişindeki tıkanmaya çözüm için başlanan ilave şerit yapımında artık sona gelindi.

Mudanya Kavşağı’ndan inen araçlarla Timsah Arena’dan gelecek araçları kesişme noktasında tek şeride sıkıştırmaktan kurtaracak ilave şeritte Nilüfer Çayı üzerine yapılan köprü tamamlandığı gibi, dün de yolun asfaltlanmasına başlandı.

Böylece…

Mudanya Kavşağı ve Acemler’e az da olsa rahatlama geleceği umudu yeniden canlandı.


 

İçimizdeki Çocuk Derneği’nden Otizm Köyü için tiyatro

 

​İçinde bulunduğumuz günler, otizme farkındalık için fark oluşturma günleri olarak kabul ediliyor. O nedenle otizm ile ilgili bilgilendirmeler yapılıyor, farkındalık projeleri üretiliyor.

İşte…

O projelerden biri olan Otizm Köyü projesine 26 Aralık 2016 günü bu sütunlarda yer verdik. Bursa eski Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu’nun da kurucuları arasında yer aldığı İçimizdeki Çocuk Derneği’nin bu büyük projesi için önemli bir adım atılıyor.

Üstelik…

Atılacak adım yalnızca gelir elde etmeyi hedeflemiyor, aynı zamanda eğitici özellikler taşıyor.

Nitekim…

İçimizdeki Çocuk Derneği organizasyonuyla yarın Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gündüz saat 14.00, akşam da saat 20.30’da olmak üzere 2 galayla İçimizdeki Çocuk Müzesi adlı oyun sahnelenecek.

Oyundan elde edilecek gelir Otizm Köyü için harcanacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.