1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ankara siyasi partiler ve seçim kanunları için öneri topluyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara siyasi partiler ve seçim kanunları için öneri topluyor!

A+A-

Açıkçası… Ankara’nın değişken siyasal atmosferi net bir fikir oluşmasına izin vermiyor. Özellikle cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminin erken olup olmayacağı konusunda neredeyse her gün kafa karıştıran gelişmeler yaşanıyor.

Gerçi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta, Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti sözcüleri her seferinde seçimlerin zamanında olacağını söylüyorlar. Fakat, her defasında seçimin ayak sesleri algısı veren gelişmeler oluyor.

Örneğin…

SGK ile ilgili toplumla uzlaşma düzenlemelerle başlayan süreçte esnaf ve KOBİ’ler için destek önlemleri getiriliyor, ekonomide sorunlar çözülüyor. Bu düzenlemeleri AK Parti ve MHP’nin birlikte hazırladıkları ittifak yasası izledi.

Biz de…

9 Şubat günü gelişmeleri paylaşırken “seçimin ayak sesleri” yorumunu yaptık.

Derken, kafaları karıştıran bir başka yazışma ulaştı elimize.

Altında…

1.-yazi-icin-ak-parti-secim-ve-siyasi-partiler-kanunu-oneri-istegi-genelgesi.jpgAK Parti Seçim İşleri Başkanı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun imzası olan 1 Mart 2018 tarihli yazıda şöyle bir giriş yapılıyor:

“16 Nisan 2017 tarihinde yapılan halkoylaması sonucu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabul edilmiştir. Kabul edilen yeni sisteme uygun olarak bir takım kanuni düzenlemenin yapılması zaruri hale gelmiştir. Yapılacak bu düzenlemeler, sadece lafzi düzenlemeler değil, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ruhuna ve çağın gereklerine uygun yapılmalıdır.”

Duyuru şu:

“2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunları konusunda yeni bir çalışma başlatılmıştır.”

Bu noktada…

Bir parantez açılıp çalışma başlatılan Seçim Kanunları anımsatılıyor:

“298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, 2972 Sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun, 3376 Sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun ve 6271 Sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu.”

Sonra da AK Parti Genel Merkezi’nin isteği yer alıyor:

“Bu kapsamda Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunları ile ilgili görüş ve önerilerinizi, yapılması düşünülen kanuni düzenlemelere ışık tutması bakımından siyasipartipartilervesecimkanunu@gmail.com adresine göndermenizi istirham etmekteyim.”

Anlaşılan o ki…

Erken olup olmayacağı belli değil, ama Ankara çok geniş kapsamlı bir seçim ve siyasi partiler yasaları hazırlığına başlamış.

 

İznik’te rüzgar santralarına karşı kampanya: Dağlar yeşil kalsın!

 

2-022.jpgZiyareti… Kendisi de İznikli olan, hatta 2009 yerel seçiminde AK Parti’den İznik Belediye Başkanlığı’na aday adayı olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz’a yaptılar.

Dediler ki:

“Yeşil enerji elde etmek için İznik’in dağlarında kurulmak istenen rüzgar enerjisi santralları dağların yeşilini yok edecek. Dağların yeşil kalması için bize destek olun.”

Bunu isteyen…

Kısa adıyla ADD olarak bilinen Atatürkçü Düşünce Derneği İznik Şubesi Başkanı Ergün Balaban ile yönetim kurulu üyeleri Ayşe Filiz Salıcı, Devrim Taylan Ercan, Ahmet Bülent Üçok oldu.

Kaygılarını ortaya koyarken de şunu söylediler:

“Her RES tribünü ayağı 2.5 dönümlük alana yerleşiyor. 30 tribün burada, 23 tribün de Kocaeli sınırlarında planlanıyor. Bu alanların tamamı ağaç kaplı ve tribünler için ağaçlar katledilecek.”

Şunu da eklediler:

“Ayrıca, tribünlerin kanatları tek parça taşınmak zorunda. Onları tepelere çıkarmak için yolları genişletirken de ağaçlar kesilecek.”

Ardından…

Büyükşehir ziyareti sonrası ziyaretimize geldiler. Sohbet ederken, başlangıçta Kocaeli’nde planlanan, ancak tepki nedeniyle İznik’e kaydırılan projenin yol açacağı zararları anlattılar, açılan davalar hakkında bilgi verdiler.

Yanı sıra, ekolojik dengenin bozulacağı kaygısı da taşıyorlar.

Çağrılarını da tekrarladılar:

“Lütfen, yeşil enerji elde etmek için dağlarımızın yeşili yok edilmesin.”

 

Betonları kaldıran Büyükşehir’e teşekkür

 

İznik ADD Başkanı Ergün Balaban, yönetim kurulu üyeleri Ayşe Filiz Salıcı, Devrim Taylan Ercan, Ahmet Bülent Üçok’la yaptığı ziyaret sırasında bir de teşekkür iletti:

“İznik Gölü kenarındaki düzenleme çalışmaları sırasında göle beton döküp alan elde edilmek istenmişti. Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş Bey’e bu yanlışı geçen ay aktardık. Çok ilgi gösterdi ve hemen talimat verip betonları kaldırttı, İznik Gölü de kurtuldu.”

 

Büyükşehir’in İller Bankası kredi borcuna Altepe’den yorum geldi

 

4.-yazi-icin-recep-altepe.jpgListeyi… İller Bankası yayınladı ve geçtiğimiz hafta Olay’ın birinci sayfasında yer aldı. Buna göre, kredi borcu olan belediyeler arasında ilk sırayı Bursa Büyükşehir Belediyesi alıyor.

İşte…

Bu listeye, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa ederek ayrılan Recep Altepe’den bilgilendirme notu geldi.

Altepe diyor ki:

“İller Bankası, vergi ve SGK borcu olmayan, kredibilitesi en yüksek belediyelere kredi veriyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi devlete borcu olmayan istisna belediyelerdendir ve kredibilitesi yüksektir.”

Bu noktada...

Vergi yüzsüzleri gibi listelerde Bursa’nın olmadığını vurgulayıp, İller Bankası’ndan kredi alamayan belediyelerin daha ağır şartlarla bankalardan kredi temin ettiğini anımsatıyor.

Mesajı da şu:

“Kamuya borcu olmayan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İller Bankası’ndan kullandığı kredi rakamının yüksekliği borcu değil, kredi alabilme güveninin ne kadar iyi olduğunu gösteriyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.