1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ankara’da ilginç formül: İlk yemin Başbakan’ın, çünkü…
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’da ilginç formül: İlk yemin Başbakan’ın, çünkü…

A+A-

7 Haziran’dan bu yana farklı bir süreç yaşıyoruz. Üstelik bu farklı süreç kendi içinde çok ilginç gelişmelerle sürdü.

Örneğin…

Türkiye’de ilk kez bir seçimden sonra hükümet kurulamadığı için anayasa gereği seçimin yenilenmesi süreci başlatıldı.

O bakımdan…

Demokrasi tarihimiz açısından 1 Kasım seçiminin çok özel ve çok farklı bir yeri var.

Dahası…

Ankara’dan gelen işaretlere bakılırsa, bu kendine özgü sürecin sonlanıp yeni bir sürecin başlaması da yine demokrasi uygulamalarımız açısından bazı ilkler yaşamamıza yol açacak.

Nitekim…

Bu sütunlarda daha önce vurguladık. TBMM’nin toplanmasıyla anayasa gereği seçim için oluşturulan geçici hükümetin görev süresi sona eriyor. Daha açık söylemek gerekirse, hükümet düşüyor ve yeni bir demokratik süreç başlıyor.

İlk haberler…

Meclis’te milletvekillerinin yemin töreninin tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davet ederek Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yeni hükümeti kurma görevini vereceği yolundaydı.

Hatta…

Güvenoyu sorunu olmayan hükümet listesinin Davutoğlu’nun kafasında şekillenmiş olabileceği bile konuşuluyordu.

Kulislerde bütün bunlar konuşulurken dün Ankara’dan yeni dönem için yeni formül bulunduğu haberi geldi.

Buna göre…

Salı günü TBMM Genel Kurulu toplantısı açıldığında, bugüne kadar illerin alfabetik sırasına göre milletvekillerinin kürsüye gelip yemin etmeleri geleneği ilk kez bozulacak.

Çünkü…

Meclis toplandığında anayasa gereği seçim hükümeti düşeceği için, devlet işleyişi anlamında Türkiye saatlik de olsa hükümetsiz kalacak.

İşte…

Bunu önlemek için TBMM oturumu başladığında ilk yemini Konya Milletvekili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu yapacak. Davutoğlu kürsüden indikten sonra da hemen Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidecek ve geçici hükümetin istifasını verecek.

Bunun üzerine…

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine yeni hükümeti kurma görevini verecek. Görevi alan Davutoğlu da milletvekillerinin yeminleri devam ederken Meclis’e geri dönecek.

Böylece…

Birkaç saatliğine de olsa Türkiye’nin hükümetsiz kalması önlenecek. Formül bu.

Yine…

Ankara’dan gelen kulis haberlerine göre bu formül için AK Parti Grubu muhalefeti oluşturan CHP, HDP ve MHP gruplarıyla görüşüp anlaştı.

Bu da…

Yeni dönemde Meclis çalışmalarının tüm grupların uzlaşmasıyla başlayacağı anlamına geliyor. Hadi hayırlısı…

 

Meclis’in takvimi de belli oldu

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun 1 Kasım seçimi sonuçlarını açıklamasıyla işlemeye başlayan Meclis takvimi de kesinleşti.

Buna göre…

17 Kasım Salı günü TBMM’nin toplanıp milletvekillerinin yemin etmelerinden sonra 22 Kasım’da Meclis Başkanı ve Divan Kurulu seçimleri yapılacak.

Meclis Başkanı olarak, İsmet Yılmaz’ın devam etmesi bekleniyor. Fakat kulisler Burhan Kuzu ile İsmail Kahraman’ı da konuşuyor.

TBMM Başkanlık Divanı’nın oluşmasından sonra hükümet programı okunacak ve 28 Kasım’da güvenoylaması yapılacak.

 

Hükümete “insan hakları” takviyesi!

 

İşbaşında bulunan hükümet Başbakan dışında 4 Başbakan Yardımcısı ve 21 Bakan’dan oluşuyor. Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı 64. hükümeteyse Bakanlık sayısının artması bekleniyor.

Kulislerde, bazı bakanlıkların bölünmesi yoluyla 5 yeni Bakanlık oluşturulacağı konuşulurken, Başbakan Yardımcısı sayısının da yeni hükümette 5’e çıkması söz konusu.

Üstelik…

Yeni Başbakan Yardımcısı’nın “insan hakları ve özgürlükler” alanında görev yapacağına dair duyumlar var. AK Parti Genel Merkezi’i de aynı alanda Genel Başkan Yardımcısı görevlendirmişti.

 

AK Parti Bursa milletvekilleri topluca kayıt olacaklar

 

Gerçi… TBMM ilk toplantısını 17 Kasım 2015 Salı günü yapacak ve milletvekilleri yemin edecekler, ama AK Parti kendi programını biraz daha farklı hazırladı.

Buna göre…

AK Parti yeni dönemin ilk Grup Toplantısı’nı 16 Kasım Pazartesi günü sabah saatlerinde yapacak. Toplantıda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni dönemin hedefleri ve stratejilerine ilişkin milletvekillerini yönlendirici bir konuşma yapması bekleniyor.

Ardından…

Yani pazartesi günü öğleden sonra saat 15.00’te AK Parti’nin 11 Bursa milletvekili topluca kayıtlarını yaptıracaklar.

Mehmet Müezzinoğlu, Efkan Ala, Emine Yavuz Gözgeç, Cemalettin Kani Torun, Hüseyin Şahin, İsmail Aydın, Zekeriya Birkan, Hakan Çavuşoğlu, Bennur Karaburun, Muhammed Müfit Aydın ve Osman Mesten aynı anda ve hep birlikte TBMM’ye kayıt olarak birlikte hareket edecekleri mesajını verecekler.

Bu da…

Yani milletvekillerinin toplu kayıt yaptırmaları da yeni dönemde karşılaştığımız Bursa siyasetinde bir başka ilk olacak.

Bu arada…

CHP’nin 5 ve MHP’nin 2 Bursa Milletvekili de mazbatalarını aldıkları Çarşamba gününden itibaren Ankara’ya giderek kayıtlarını yaptırıyorlar.

 

Kızılcahamam devre dışı, yeni rota Afyon

 

AK Parti kurulduğu ilk dönem ilk toplantısını Afyon’da yapmıştı. Sonrasında yılda iki kez milletvekilleriyle Kızılcahamam Kampı düzenlendi ve kamuoyu da buna alıştı.

Ne var ki…

Geçen yıl Kızılcahamam’ı terk eden AK Parti rotayı Afyon’a çevirdi. Nitekim yeni toplantı 8-9-10 Ocak 2016 tarihlerinde Afyon’da yapılacak.

 

Doğumunu yazmıştık, avukat oldu, şimdi ofisini açıyor!

 

Hikayesini bu sütunlarda anlattık… Bursa siyasetinin bilinen isimlerinden Murat Şakir 1986’de Mehmet Yazar ile birlikte DYP’den ayrılıp Hür Demokrat Parti’nin kuruluşunda Genel Başkan Yardımcısı olarak teşkilatlanma işlerine dalınca, eşinin doğum yapacağını unuttu ve Ayşe’nin dünyaya geldiğinden haberi olmadı.

Biz de bunu, o dönem yazdığımız Hakimiyet gazetesinde duyurduk.

İşte…

O Ayşe avukat oldu, geçen yıl da babası Murat Şakir’le birlikte ziyaretimize geldi. Bizim için özel bir yeri olan Ayşe Şakir yarın açacağı avukatlık ofisi davetiyesini getirdiğinde bir kez daha mutlu olduk.

Üstelik…

Ortağı Ezgi Güven Koçur da bilinen bir ailenin, yıllarca Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders veren ve diğer üniversitelerde de kitapları okunan Prof. Dr. Sami Güven’in kızı.

Gençlerle çok kıvandık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.