1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ankara'daki güç birliği umut verdi: Artık her şey Bursa için
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara'daki güç birliği umut verdi: Artık her şey Bursa için

A+A-

Çağrıyı... Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe yaptı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın da bulunduğu AK Parti'nin 11 milletvekili ile, CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık'la birlikte 4 CHP milletvekili ve MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'la birlikte de 2 MHP milletvekili bu çağrıyla bir araya geldiler.

Yalnızca...

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal'ın mazereti nedeniyle katılamadığı buluşmanın yeri de önemliydi:

Ankara'daki Bursa Evi.

Yani...

İktidarı ve muhalefetiyle Bursa milletvekilleri bir restoran ya da sosyal tesiste değil, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara'nın göbeği kabul edilen Ankara Kalesi'ndeki Bursa Evi'nde buluştular.

Tek bir amaç vardı:

Bursa'nın sorunlarına sahip çıkmak, hep birlikte hareket etmek ve güç birliği oluşturmak.

İşte...

Bu çok anlamlı buluşmaya katılarak güç birliğine tanık olan AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun izlenimlerini aktarırken umudunu ortaya koydu:

"Demek ki, Bursa'nın sorunlarıyla ilgili olarak bir araya gelinebiliyormuş. Demek ki Bursa için birlikte hareket etme imkanı oluyormuş."

İzlenimi şu:

"Hedef büyük. 18 milletvekili de hem Türkiye'ye, hem Bursa'ya hizmet etmek istiyor. Zaten, seçildiği yere daha fazla hizmet etme isteği insanın duygusunda var."

Neler konuşulduğunu şöyle aktardı:

"Bursa'nın sorunlarıyla ilgili AK Parti, CHP ve MHP olarak elbirliğiyle neler yapılabileceğinin konsepti konuşuldu. Güzel bir toplantı oldu."

Umutlandığı nokta şu:

"Muhalefet partileriyle birlikte Bursa'nın sorunlarının üstesinden daha rahat gelinebileceği görüldü."

Düşüncesi şu:

"Bursa açısından çok önemli bir güçbirliği oldu. O nedenle muhalefet milletvekillerimize teşekkür ediyorum."

Bundan sonrasını şöyle tanımladı:

"Bursa'nın sorunlarına hep beraber sahip çıkılacak, hep beraber çözülecek, iktidarıyla muhalefetiyle destek verilecek. Muhalefet milletvekillerinin çalışmalara katkı yapmak istemeleri çok önemli."

Şunu da ekledi:

"İnanıyorum ki, tüm milletvekillerimizle birlikte Bursa'nın sorunlarını çözeceğiz. Bu dönem hep birlikte 'Her şey Bursa için' diyeceğiz."

 

Başbakan'a Bursa bilgisi verdiler

 

Ankara'da iktidar ve muhalefetiyle tüm Bursa milletvekillerinin katıldıkları Bursa için güçbirliği buluşmasının ardından AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun'la Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe özel bir ziyaret yaparak Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüler.

Torun ve Altepe ziyarette Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Bursa ile ilgili bilgi verirken, yürüyen yatırımlarla acil olarak ele alınması gereken konuları aktardılar.

Davutoğlu görüşmede, aldığı bilgilerden memnuniyetini ifade edip Torun ve Altepe'yi kutladı.

 

Bursa'dan 7 Dostluk Grubu Başkanı

 

TBMM'de dünya parlamentoları ile dostluk ilişkileri geliştirilmesi için Dostluk Grupları oluşturuluyor. Bu dönem 7 AK Parti Bursa milletvekiline Dostluk Grubu Başkanlığı görevi verildi.

Buna göre...

Hüseyin Şahin'e Ukrayna'nın, Cemalettin Kani Torun'a Somali'nin, Emine Yavuz Gözgeç'e Mali'nin, İsmail Aydın'a Macaristan'ın, Hakan Çavuşoğlu'na Bosna-Hersek'in, Zekeriya Birkan'a Bolivya'nın, Bennur Karaburun'a da Güney Afrika'nın Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı verildi.

Bu arada, Şahin geçen dönem başkanı olduğu Gürcistan Dostluk Grubu'nun başkanvekilliğini de yürütecek.

 

Çalışma yaşamında ilk: Yargıtay işvereni haklı buldu

 

Çalışma yaşamıyla ilgili hukuki sorunlar yargıya taşındığında çalışanlar lehine karar çıktığı bilinir. Fakat Bursa'da açılan bir davada ilk kez Yargıtay tarafından çalışan değil de işveren haklı bulundu.

İlk aşamada...

Sözleşmesinin haksız feshedildiği, izin ücretleri ile kıdem tazminatının ödenmediği gerekçesiyle başvuran kadın çalışanın talebini Bursa 7. İş Mahkemesi haklı bulup işyerini ödenmeyen izin ücretleri ile kıdem tazminatını vermeye mahkum etti.

Yargılamada...

Çalışanın aldığı ücret de hukuki problem oldu. Çünkü, davayı açan işçi 2 bin lira maaş aldığını söylerken, işyeri asgari ücret verdiğini beyan etti.

Bunun üzerine mahkeme Bursa Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ile aynı işkolundaki bazı işyerlerinden ve DİSK'ten maaşları sordu. Oda en yüksek 900 lira, benzer işyerleri 820 lira, DİSK de 2 bin lira bildirdi. Mahkeme en yüksek olan DİSK'in verdiği rakam üzerinden tazminatı hesapladı.

Ancak...

İşyeri avukatları Ayşe Şakir ve Ezgi Güven Koçur davayı Yargıtay'a taşıdılar.

Temyiz davasını görüşen Yargıtay 7. Hukuk Dairesi yerel mahkeme kararını bozarken işvereni haklı buldu. Yargıtay, işyerinde faaliyet göstermemesine karşın DİSK'ten maaş için görüş alınmasını da eleştirirken Bursa Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nın esas alınması gerektiğini vurguladı.

Ancak...

Yargılama sonunda, Bursa iş Mahkemesi'nin kararını bozdu ve işverenin ödeme yapmamasına hükmetti.

Böylece...

Genç avukatlar Ayşe Şakir ve Ezgi Güven Koçur çalışma yaşamında bir ilke imza atmış oldular.

 

Metin Külünk terörü anlatacak

 

AK Parti'nin etkili isimlerinden İstanbul Milletvekili Metin Külünk bu akşam Gemlik'te terör konulu konferans verecek.

Başkanlığını Emir Cemal Beşkardeş'in yaptığı Bursa Gençlik Kulüpleri Federasyonu'nun davetlisi olarak gelen Külünk'ün konferansı saat 19.00'da Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde başlayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.