1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ankara’nın kararı Cemalettin Torun, ama daha 1 hafta var!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’nın kararı Cemalettin Torun, ama daha 1 hafta var!

A+A-

Kongreye tam 1 hafta kaldı. Önümüzdeki cumartesi günü AK Parti’nin il kongresi yapılacak. İktidar partilerinin il kongreleri daima siyaset gündemini oluşturur.

AK Parti’nin kongresinden nasıl bir vitrin çıkacağı o bakımdan merak konusu.

Gelir görün ki…

İlçe kongreleri sürecinde kimin ilçe başkanı olacağını, kimlerin yönetime gireceklerini Ankara’dan dizayn eden AK Parti il kongresine 1 hafta kala büyük bir sessizlik içinde.

Yaşanan bir tek gelişme var.

O da…

Bu sütunlarda dün aktardığımız gibi, adaylığını açıklayan Avukat Cüneyt Bülent Şeker’in 2014’ün son günü Ankara’ya gidip Genel Merkez Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu ile yarım saat kadar süren görüşme yapması.

Görüşmede…

Soylu’nun “Sizi düşünmüyoruz, Başbakanımızı ve Cumhurbaşkanımızı üzmeyin” demesinden sonra da adaylığını çekmesi.

Şekir’in görüşme sonrası çekilmesi dışında atılan resmi adım şu an için yok.

Yanı sıra…

Başından beri, AK Parti Genel Merkezi’nin Cemalettin Torun’un devamına sıcak baktığını, ancak son sözü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın söyleyeceğini tekrarlıyoruz.

Duyduğumuz şu:

Arınç, şu ana kadar Bursa il kongresiyle ilgili görüş belirtmedi.

Buna karşın…

Genel Merkez’de geçen hafta yapılan toplantıda Cemalettin Torun’la devam yönünde prensip kararı alındığı kulağımıza geldi.

Gerçi…

Böyle bir prensip kararı var, ama kongreye daha 1 hafta olduğu unutulmamalı. Siyasette o 1 haftanın ne kadar uzun olduğu ise artık biliniyor.

Dahası…

Meslektaşımız Mustafa Özdal’ın duyurduğu Tahsin Kara siyaseten yabana atılacak bir aday değil.

Osmangazi İlçe Başkanlığı döneminde teşkilatçı özellikleriyle dikkat çeken Kara daha sonra Sedat Yalçın döneminde İl Başkan Yardımcılığı üstlendi, sonra da kenara çekilip siyasete kendini unutturdu.

Şimdi…

Onun adını Ankara’ya telaffuz edenlerin pozisyonu önemli. Orada da adres olarak karşımıza Cemalettin Torun’un eski yol arkadaşları çıkıyor.

O eski kadrolar Ankara’da ne kadar etkili olur, henüz görüş belirtmeyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın son sözü ne olur bilemeyiz.

Bildiğimiz şu:

AK Parti Genel Merkezi yola Cemalettin Torun’la devam etmek üzere prensip kararı verdi. Kulağımıza da, bu kararın hafta başında açıklanabileceği geldi.

Şimdilik durum bu.

 

Eski bakanların kaderleri 2 Bursa milletvekilinin kararında

 

Tam 4 eski bakan… Devlet eski Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri eski Bakanı Muammer Güler, Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış ile Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar kendileri ya da oğullarıyla ilgili kimi iddialar nedeniyle istifa etmek durumunda kaldılar.

O iddialarla ilgili Meclis’te soruşturma komisyonu oluşturuldu. Komisyon bakanları dinledi, tanık ifadelerine başvurdu, ulaşabildiği belgeleri topladı.

Şimdi karar zamanı.

Çünkü…

5 Ocak 2015 Pazartesi günü yapılacak toplantıda, komisyonun kararı oylamayla belirlenecek. Çıkacak sonuçlar arasında Yüce Divan seçeneği de var

Hatta…

Özellikle muhalefet ve kamuoyunun bir bölümünde bu beklenti görülüyor.

Komisyon, iktidar partisi AK Parti’den 9, CHP’den 4, MHP’den 1 ve BDP’den 1 milletvekilinden oluşuyor.

AK Parti’nin 9 milletvekili arasında, Bursa’dan İsmet Su ve Mustafa Kemal Şerbetçioğlu da var.

İki milletvekili, Meclis’in tatil olmasına karşın komisyon çalışmaları nedeniyle geçen haftadan beri Ankara’dan ayrılamıyorlar.

Neler yaptıklarını AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su’ya sorduk.

Bir yandan dosyaları inceliyoruz, diğer yandan yeni evrak ve belgeler geliyor, onlara bakıyoruz” dedi ve şunu söyledi:

Komisyondaki AK Partili milletvekilleri olarak aramızda görüşmelerimiz oluyor.”

Bunu duyunca…

Karar oluşturma görüşmeleri mi?” diye sorduk. Su da şu cevabı verdi:

Hayır. Arkadaşlarımızla görüşmelerimizde kimin ne karar vereceği hiç gündeme gelmedi, hiç konuşulmadı. Biz aramızdaki toplantılarla bilgi alışverişi yapıp eksik bilgilerimizi tamamlıyoruz.”

Yine de sorduk:

Pazartesi günü komisyondan nasıl bir karar çıkabilir?”

Cevabı samimi:

Nasıl bir karar çıkabileceğine dair hiçbir öngörüm yok. Çünkü aramızda hiç konuşmadık. Tüm titizliğimiz, sağlıklı ve doğru bir karar çıkabilmesi. Biz de onun çalışmasını yapıyoruz.”

 

CHP’ye krizden çıkış yolu Akdoğan’dan: Doğru olanı seçim!

 

Metin Çelik’in milletvekili aday adayı olmak için istifa etmesinden sonra yerine kimin İl Başkanı atanacağı arayışı CHP’de krize dönüştü.

Böyle bir arayışta…

Çelik’ten önceki il başkanı Gürhan Akdoğan’ın ne düşündüğünü öğrenmek istedik. Değerlendirmesi sarsıcı oldu:

Bu süreç bana göre maalesef vizyonsuzluk sergiliyor. Herhangi bir parti ya da organizasyonda insanlar yetkinlikleri, nitelikleri, kararlılık ve gelecek öngörüleriyle en yükseğe taşınmalı.”

Görüşü şu:

Maalesef bugün CHP’de, sizin de yazdığınız gibi böyle bir arayış yok. Sadece, herkes kendini destekleyecek bir yönetim arıyor.”

Bu durumu…

Hem ülke, hem partisi, hem toplum adına son derece düşündürücü bulan Akdoğan şuna dikkat çekti:

Diğer partiler arayışlarını kongrelerini tamamlayarak, eksikleri olsa bile en azından seçimle örgütlerini yeniliyorlar. Ne yazık ki CHP demokratik yaklaşım sergileyemedi.”

Yadırgadığı şu:

Mutlaka bir şey olmak isteyenler sürece müdahale ettiler. Ellerinden tutup Genel Merkez’e götürdüklerinin atanmasını istediler. Bu da içimi acıttı.”

Bir uyarı da Genel Merkez’e yaptı:

Bu tür krizlerde geçmişte partinin deneyimli kadrolarına sorularak, onların da görüşleri alınarak çözüm aranırdı.”

Bu noktada…

Üzüldüğü bu sürecin, partinin başarısından çok, kimlerin milletvekili olacağına endeksli çalışma getireceğini düşünüyor.

Önerisi ise şu:

Milletvekili adayı olmak için ilçe başkanlığından ayrılanlar kendilerinin devamını sağlayacakların atanmasını sağlıyorlar. Bu doğru değil. Doğru olanı seçim, yani kongre yapmaktı. Eğer yapılamıyorsa; bağımsız, yetenekleri, yetkinliği ve deneyimi yüksek yönetimler atanmalı.”

 

DP’de pilav günleri başladı

 

Mehmet Hamaloğlu’nun il başkanlığını üstlenmesinden sonra, Demokrat Parti’de önce kadroyu ve teşkilatı bir araya getirme yöntemleri devreye girdi.

Bunlardan biri de, her cumartesi İl Başkanlığı’nda düzenlenen ve her hafta bir partilinin üstlendiği Pilav Günü etkinliği.

Bugün sıra Yusuf Öz’de.

Saat 15.30’da Haşim İşcan Caddesi’ndeki DP İl Başkanlığı’nda, Kırat’a gönül ve emek verenler pilavda buluşacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.