1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ankara'nın planı: 2019 Mart'ta yerel, kasımda da genel seçim!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara'nın planı: 2019 Mart'ta yerel, kasımda da genel seçim!

A+A-

Gördüğümüz kadarıyla… Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin oylandığı anayasa değişikliği referandumunda 3 puan farklı evet çıkması, yani oyların birbirine yakın olması AK Parti’nin önümüzdeki sürece ilişkin planlamalarını gözden geçirme gereğini de ortaya koydu.

Nitekim…

Referandum sabahına kadar; YSK’nın sonuçları 27 Nisan Perşembe günü ilan etmesi, ardından 28 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üye olmak üzere AK Parti’ye davet edilmesi, 2 Mayıs’taki Grup Toplantısı’nda da kürsüye çıkması yönünde bir planlama konuşuluyordu.

Sonra da…

Mayıs ayında olağanüstü kurultayla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurucusu olduğu AK Parti’ye Genel Başkan seçilmesi bekleniyordu.

Ne var ki…

Ankara’dan gelen haberler, planlamada ciddi bir revizyon gösteriyor.

Çünkü…

AK Parti Genel Merkezi, planlamadaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Grup’ta konuşması sonrası için daha farklı bir hazırlık içinde.

Gerçi…

Henüz resmen duyurulmadı, ama Ankara’daki beklenti şu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan partiye üye olduktan sonra genel başkanlık için acele etmeyip olağan kongre sürecini bekleyecek.

Yeni takvim şu:

Mayıs ayında delege seçimlerinin başlaması, Ramazan Bayramı sonrası temmuz ayında ilçe kongrelerinin yapılması, Kurban Bayramı sonrası eylül ayında da il kongrelerinin tamamlanması üzerinde çalışılıyor.

Planlamaya göre, olağan kurultay 2018 yılının ilk aylarına kalıyor.

Bununla birlikte…

AK Parti Genel Merkezi, önümüzdeki süreci planlama çalışmaları kapsamında 2019’da iki seçim düşünülüyor.

Henüz MKYK’da ele alınıp karara bağlanmasa bile; 2019Mart ayında yerel seçim yapılması, yaklaşık 7 ay sonra da yani 2019 Kasım ayında da Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin birlikte yapılması söz konusu.

Eğer…

Planlama bu şekilde kesinleşirse, 1977’nin benzeri bir durum ortaya çıkacak. O yıl, ağustos ayında genel seçim, aralık ayında da yerel seçim yapılmıştı.


 

AK Parti karar için Erdoğan’ı bekliyor

 

Ankara’dan ulaşan haberlere göre, AK Parti Genel Merkezi, önümüzdeki sürece ilişkin planlaması çalışmalarını bir noktaya kadar tamamladı.

Ancak…

Planlamanın MKYK gündeminde görüşülüp karar alınabilmesi için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum sonuçları açıklandıktan sonra AK Parti’ye üye olması bekleniyor.

Böylece…

Süreçle ilgili önerilerinin alınması önemseniyor.


 

AK Parti, 81 il ve 957 ilçe teşkilatını tek tek incelemeye aldı

 

Bir yandan önümüzdeki süreci planlama çalışmalarını yürüten AK Parti Genel Merkezi, bir yandan da geride kalan referandum sürecini incelemeye aldı.

Bunun için de…

Ülke genelindeki 81 il teşkilatı ile birlikte 957 ilçe teşkilatı değerlendirme yapılmak üzere tek tek incelemeye alındı.

Ankara’dan gelen haberlere göre, teşkilatlara yönelik kapsamlı inceleme çalışması içinde öncelikle referandum sonuçları ile ilgili irdelemeler yer alıyor.

Buna göre…

Referandumda evet ve hayır çıkan illerle ilçeler için ayrı ayrı değerlendirmeler kadar, seçime göre oylarını düşüren ya da yükselten teşkilatlar karşılaştırmaları yapılıyor.

Hatta…

Çalışmanın yalnızca teşkilatlarla sınırlı olmadığı, belediyeleri de kapsadığı yönünde duyumlar kulağımıza geliyor.

Konuştuğumuz Ankara’daki bir dostumuz, referandumun ertesi günü başlayan bu detaylı ve kapsamlı teşkilat incelemesi çalışmasının büyük oranda tamamlandığını, ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partiye dönüşünün beklendiğini söyledi.

Bekleme gerekçesi olarak da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşkilatlarla ilgili değerlendirme yapma olasılığının bulunması gösteriliyor.

Yine…

Konuştuğumuz bir başka Ankaralı kaynaksa, AK Parti Genel Merkezi’ndeki değerlendirme sonuçlarının kongreler sürecinde işleme konacağını söyledi.

Yanı sıra…

Her iki Ankara kaynağı da, söz konusu çalışmanın ay sonuna kadar biteceği tahminini aktardılar.


 

Cumhurbaşkanı’ndan Bursa’ya teşekkür

 

AK Parti Genel Merkezi’ndeki değerlendirme çalışmalarıyla ilgili konuştuğumuz bir dost şunu söyledi:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandumda bazı illere performansları nedeniyle teşekkür ettiği konuşuluyor.”

Şunu da ekledi:

“Sohbetlerde, Cumhurbaşkanı’nın teşekkür ettiği iller arasında Bursa’nın olduğunu da duyuyorum.”


 

Torun: Görevimizin başındayız

 

AK Parti’de zaman zaman görevden alınma söylentileri çıkıyor. Ankara’da teşkilat değerlendirmesi sürerken Bursa’da İl ve 5 ilçenin görevden alındıkları söylentisi çıkınca AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’u aradık.

Şunu söyledi:

“Bu tür söylentilere alıştık. Görevimizin başındayız ve işimize bakıyoruz.”


 

Bursa’nın dünürü Başbakan Yardımcısı Kaynak’tan istek var

 

​Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak bugün Bursa’da bazı açılış ve etkinliklere katılacak, ama asıl geliş nedeni başka. Çünkü, Kaynak ile 1999-2000 yıllarında MHP Bursa İl Başkanlığı yapan Necati Uğur Öztürk dünür oluyorlar.

Öztürk’ün kızıyla, Kaynak’ın oğlunun düğünleri bu akşam Gönlüferah Otel’de.

Ancak…

Artık Bursa’nın dünürü kabul ettiğimiz Başbakan Yardımcısı Kaynak’a bağlı kuruluşlar arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün olması Bursa için bir başka önemli konuyu gündemle getirdi.

Anımsanırsa…

Bursa Büyükşehir Belediyesi, geçen ay Vakıf Kültürü Müzesi’ni açarken, camilerden toplanıp Ankara’da depoya konan tarihi eserleri sergilemek üzere istedi. Ancak birkaç şamdan dışında Vakıflar vermedi.

Şimdi…

Kentin hakkı olan isteğe Kaynak’tan destek bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.