1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ankara’nın siyasi gündemi çok karıştı: Her an her şey olabilir!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’nın siyasi gündemi çok karıştı: Her an her şey olabilir!

A+A-

Bu sütunlarda… Pazartesi günü bazı duyumlarımızı paylaşırken, Ankara siyasetiyle ilgili olası gelişmeleri aktardık.

Örneğin…

TBMM’de oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndan AK Parti’nin ya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arzu ettikleri gibi bir sonuç çıkmasının zor olduğu, başkanlık sistemini merkez alan bir yeni anayasa için tek seçeneğin referandum olduğu, ancak, referandum için 330 oy gerekirken AK Parti’nin 317 milletvekiline sahip olduğunu anlattık.

Ardından…

Kimi çevreler milletvekili transferleri beklentisine girse de, CHP kurultayında oluşan yönetim yapısına kimi kesimlerin tepkisi yanında, MHP’deki ayrışma ve terörle özdeşleşen HDP’den rahatsızlık duyan bileşenlerini anımsattık.

Yanı sıra…

TBMM içinde yeni siyasi partiler ortaya çıkabileceğini ve bunun da Meclis aritmetiğini değiştirebileceğini dile getirdik. Zamanlama olarak da çok soğuk geçen kışın ardından en sıcak mart ayının yaşanabileceği tahmini yaptık.

Ek olarak da…

Başka partilerden yeni partiler doğmasını bekleyen AK Parti’nin kendi içinde güllük gülistanlık bir hava olmadığını da yazdık.

Nitekim…

Son günlerde AK Parti’yi yakından ilgilendiren açıklama, ya da çıkışlar var. Doğal olarak, siyasette atılan her adım ve açıklama spekülasyona yol açar.

Gördüğümüz kadarıyla…

Şu günlerde Ankara siyaseti çok karışık bir tablo sergiliyor. Konuşmalara yapılan yorumlar da, spekülasyonlar da farklı farklı.

Bu noktada…

Ortaya çok daha kritik bir başka beklenti çıktığını vurgulamak gerekiyor.

Anlaşılan o ki…

Siyasetin gidişatı, AK Parti içinde çıkacak çok güçlü bir çalkantıyı dışarı taşıracak özelliklerde.

Beklentiyi…

Ankara siyasetinin içinde olan dostumuzla konuşurken, “Başka partilerde yaşanacak hareketlerin sonunda doğacak partilerle Meclis aritmetiğinin değişmesi beklenirken AK Parti de aynı potaya mı girecek?” diye sorduk.

Şu cevabı verdi:

AK Parti’den yeni parti çıkmaz. Fakat, başka partiler mart ayında sıcak gelişmeler beklerken yaz ayları AK Parti için çok sıcak geçebilir.”

Şunu da ekledi:

Hatta, AK Parti hiç hesapta olmayan bir kurultay süreci bile yaşayabilir.”

Bu yorumu duyunca rahmetli 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in sözleri aklımıza geldi:

Siyasette 24 saat bile çok uzun zaman!

 

Koordinatörün sürpriz ziyareti

 

Ankara’da siyasi hava giderek karışırken ve yaz aylarına yönelik sıcak gelişmeler olasılık içinde görülürken, bütün bunlarla ilgisi var mı yok mu bilinmez ama AK Parti’nin Bursa Koordinatörü olan İstanbul Milletvekili Osman Boyraz sessizce Bursa’ya geldi.

Pazartesi günü İl Yönetim Kurulu toplantısına katılan Boyraz’ın daha sonra bazı ilçeleri ziyaret ettiğini duyduk. Ancak hangi ilçeleri ziyaret ettiği ve bu ziyaretlerde ne konuşulduğuna dair muhtelif rivayetler var.

 

Bursa Milletvekili Karaburun, 40 engelliyle umreye gitti

 

Gerçi… Yazılarda tanımlama yaparken AK Parti’nin engelli milletvekili” ifadesini kullanıyoruz, ama gördüğümüz şu:

AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun hem siyasi, hem sosyal çalışmalarında bütün engelleri aşıyor ve yapması gerekeni yapıyor.

Nitekim…

Ankara’daki dostların aktardıklarına göre hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile en sık görüşen milletvekilleri arasında yer alan Karaburun’a liderler de ilgi gösteriyorlar.

Üstelik…

Karaburun bütün bunlara ibadeti de ekledi.

Çünkü…

Beraberinde 40 engelli ve kimsesizle birlikte önceki gün umre ziyareti için kutsal topraklara doğru yola çıktığını danışmanı Oğuzhan Yılmaz’ın sosyal medya paylaşımından öğrendik.

Karaburun ve engellileri uğurlayanlar arasında Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık da vardı.

 

Yıldırım’da istek var: Sokağı açın

 

Karamazak aslında Bursa’nın eski ve köklü mahallelerinden biri. Yeşil-Emirsultan arasındaki bu mahallede 3. Yayla Sokak sakinlerinin Yıldırım Belediyesi’nden bir istekleri var:

Kapalı olan sokaklarının açılması.

Öyle ki, geçen yıldan beri dile getirip tekrarladıklarını söyledikleri isteklerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da mektup göndererek Ankara’ya bile duyurmuşlar.

Şimdiyse Yıldırım Belediye Başkanı İsmail hakkı Edebali’nin kapalı sokağı açıp sorunlarını çözmesini bekliyorlar.

 

MHP kentsel dönüşümü eleştirdi

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail hakkı Edebali, geçen dönemin kentsel dönüşüm planlarını iptal edip Millet Mahallesi için yeni proje açıkladığında, “Yıldırım’ın yararına” gören MHP’den destek gelmişti.

Buna karşın…

Ankara Yolu üzerinde, Duaçınar’da başlatılan kentsel dönüşümü MHP eleştirdi. MHP Yıldırım İlçe Başkan Yardımcısı Emin Seymen yaptığı açıklamada, “Yıldırım’ın önceliği Ankara yolu mu?” diye sordu.

 

Kömür özelleşti, maden kapandı ve Orhaneli işsiz kaldı!

 

Şu sıralar Orhaneli’nde büyük bir heyecan var. Mermer Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte dağın makûs talihini değiştirme şansı yakaladıklarını düşünüyorlar.

Ancak…

Heyecanlanan Orhaneli insanı, büyük bir s ıkıntı da yaşıyor.

Kömür ve termik özelleştirmeleriyle işten çıkarılanların sıkıntısına, ilçenin en büyük üretim tesisi Şetat Madencilik’in yaşadığı sorunlar nedeniyle kapatma kararı eklendi.

Bu, yaklaşık 500 kişinin daha işsiz kalması demek.

Ayrıca, Şehmuz Tatlıcı’nın vefatı sonrası yaşanan sıkıntılar nedeniyle çalışanlar 3 aydır maaş alamıyor. Bu nedenle dün maden önünde yapılan işçi eylemine Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu da katıldı ve aldığı ödeme sözünü işçilere aktardı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.