1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Araç gürültüsü ve egzoz emisyonu
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Araç gürültüsü ve egzoz emisyonu

A+A-

Büyükşehir yetkililerinin dikkatine, Ataevler Mahallesi Ata Caddesi sakinleriyiz. Caddemizde araç gürültüsü ve egzoz emisyonu çok büyük bir sorun, yaz günleri balkonda oturamıyoruz. Araçların geçişine engel olamayız. Fakat bazı pratik çözümler geliştirebiliriz.

İngiltere' de yapılan bir araştırmada, yoğun trafiğin olduğu cadde kaldırımlarına yapraklı bodur ağaçlar dikiliyor. Altı ay sonra alınan sonuçlarda egzos emisyonu ve gürültüyü % 50 oranında azalttığı görülüyor. Bizler Büyükşehir Kent Estetiği Dairesinden aynı uygulamayı Ata caddesi refüjleri ve orta yeşil alanlarına yapmasını rica ediyoruz. Cadde kenarı ve ortasındaki büyük ağaçların arası yaklaşık on metre geliyor. Bu boşluklar yapraklı bodur ağaçlarla değerlendirilebilir. Böyle bir uygulama yaparsa, kent estetiği dairesi, hem çevreyi güzelleştirir, hem de gürültü ve egzos emisyonunu engellemiş olur. Ata Caddesi sakinlerinin de takdirini kazanır.

Bir de cadde üzerinde Yaldız Sitesi önündeki trafo hizasında yol kazısından dolayı asfaltlanmamış 2 adet çukur bulunmaktadır. Ağır tonajlı kamyonlar bu çukura girdiğinde binamız sallanıyor, inanın deprem oluyor zannediyoruz. Vatandaşlar tarafından çukurlara toprak doldurularak geçici çözüm bulunuyor, fakat Belediyemiz tarafından asfalt yaması yapılırsa sorun kökünden çözülür.

İhsan ORAK

 

Mültecilerin yarattığı sorun

 

Ülkemizde 5 milyon kaçak mültecinin yaşadığını biliyor musunuz? Iraklı, Filistinli, Suriyeli, Ürdünlü, Afganistanlı, Ermenistanlı, Bulgaristanlı, Romanyalı. Bursa' da resmi rakamlara göre sadece 50 bini aşkın Suriyeli mülteci bulunmaktadır.

6 milyon vatandaşımızın işsiz olmasına rağmen mültecilerin 2 milyonu kaçak ve çok az bir ücretle çalışmakta. Ülkemizin sahibi olan insanlarımızın, gençlerimizin, işsiz kalmasına sebep olmakta.

Türkiye yol geçen hanı değildir. Mülteci ülkesi olmaktan çıkarılmalıdır. Turizm ve ikamet hakkı olanların dışında diğerleri geri gönderilmelidir. Bu kaçak kişiler kendi ülkelerinde özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi vermelidir.

Necmettin ŞENGÜL

 

Durak işgallerine uyarı

 

Olay Gazetesi 16/06/2015 tarihli Söz Sizde Köşesi’nde,Otobüs durakları işgal altında” başlıklı yazı ilgili birimler tarafından incelenmiştir.

21-22-23.06.2015 tarihinde ekiplerimizce yapılan kontrollerde; otobüs duraklarına park etmiş veya işgal eden özel araçlar ve minibüslere gerekli uyarı ve ikazlar yapılarak olumsuzluklar ortadan kaldırılmıştır.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Büyükşehir Belediyesi
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.