1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Araştırmacılar röntgeni çıkardı: Siyaset yeni baştan şekilleniyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Araştırmacılar röntgeni çıkardı: Siyaset yeni baştan şekilleniyor!

A+A-

Seçimin öncesi farklılıklarıyla çok konuşulmuştu. Görünen o ki sonrası da ortaya çıkan sonuçlar ve bu sonuçların oluşmasına yol açan etkenleriyle daha çok konuşulacak.

Bu süreçte...

Kamuoyu araştırmaları yapanlara da ciddi görevler düşüyor.

Çünkü...

Bugüne kadarki en farklı seçimden çıkan ve siyaset alışkanlığı yanı sıra siyasi ezber bozan yanıyla da en özel sonuçların doğru yorumlanabilmesi için elde sağlam veriler olması gerekiyor.

Nitekim...

Hafta içinde Bursa'da son dönem sonucu gören kamuoyu araştırmalarına imza atan Betimar Araştırma Genel Müdürü Gürkan Duman'la bugünkü tabloyu konuştuk.

Daha doğrusu...

Bugünkü tablonun oluşmasına yol açan sandık hareketleri üzerine sohbet ettik. Seçim öncesi, Bursa'da milletvekili dağılımını 9-5-3-1 olarak gördüğünde, yani sandık sonucunu tahmin ettiğinde hayli tepki ve eleştiri aldığını bildiğimiz Duman önce sonuçlar üzerinden oy geçişleri haritası çıkardı:

"AK Parti'nin yüzde 9'luk oy kaybı içinde CHP'ye giden yüzde 2.5-3 oy çok önemli. Belki de seçimin kilidi bu geçişte."

Diğer oy geçişlerini de işaretledi:

"Yine AK Parti'den MHP'ye yüzde 4 civarı, HDP'ye yüzde 1.70-2 civarı, SP'ye de yüzde 0.70 oy gittiğini görüyoruz."

Şuna da dikkat çekti:

"Bu seçimin özelliklerinden biri tek yönlü oy geçişi olmaması. Örneğin AK Parti'den oy alan CHP de HDP'ye oy kaybetti."

Şunu vurguladı:

"CHP'den HDP'ye oy geçişlerinde en yüksek trafik Nilüfer'de ortaya çıktı."

Farklı ve belki de tartışılacak bir yorum yaptı:

"AK Parti, daha önce oy verenlerin yüzde 72'sinin oyunu yeniden aldı. Bu genel sonuçta yüzde 41'e, yani sandıktan çıkan sonuca karşılık geliyor."

Şunu ekledi:

"Yani, AK Parti'ye dışarıdan gelen oylar bu seçimde gitti. Bunun da en önemli gerekçesi olarak kutuplaşma gözüküyor."

Çıkardığı sonuç şu:

"AK Parti kendi tabanına oturdu. Artık kolay kolay bunun altına inmez. İniş trendi sürse bile, araştırmalar yüzde 38-39'da kalacağını gösteriyor."

Tablodan şu anlaşılıyor:

Siyasi partilerin tümü yeni duruma göre pozisyon almak zorundalar. Bu da siyasetin yeni baştan şekilleneceğini gösteriyor.

 

SP ve CHP'ye kayıplar ne anlama geliyor?

 

Yakın geçmişi anımsamakta yarar var... Önce Refah, sonra Fazilet Partisi kapanınca Saadet kuruldu, fakat yenilikçi grup ayrılıp AK Parti ile yola devam etti. Fakat Saadet'in temsil ettiği Milli Görüş'ten her seçimde AK Parti'ye oy geldi.

Şimdi ilk kez az da olsa AK Parti'den Saadet'e oy dönüşü var. AK Parti için en ciddi uyarıların başında bu geliyor.

CHP'ye giden oylarsa, AK Parti'de toplanan merkez sağ oyların yeni arayışta olduğu şeklinde yorumlanabilir.

 

AK Parti'de ayrıntılı rapor çıkıyor

 

Seçim sonrası değerlendirmelerine ilk başlayan ve en geniş tabanda yapan parti olarak AK Parti dikkat çekiyor.

Nitekim...

Ankara'da il başkanları toplantısıyla başlayan değerlendirmeler teşkilatlarda önce ilçe ve belediye başkanları, sonra da eski ilçe başkanlarıyla devam etti.

Şimdi sıra AK Parti Genel Merkezi'nin sonuçlara göre teşkilatları gözden geçireceği değerlendirmeye geldi Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu'nun bu amaçla il başkanlarıyla görüşmelere başlayacağı konuşuluyor.

 

En hassas ayar: Mudanya Yolu’nda hız 90.2 kilometre!

 

Yollarda trafik polisi tarafından konan ve çoğu sürücülere tuzak özelliğindeki yerlere gizlenen radarlar araç kullananlar için en büyük kâbus oluyor.

Son zamanlarda…

Şehir içi yollarda da Mobese kameralarıyla yapılan hız ölçümleri de sürücülerin korkulu rüyası haline geldi. Çünkü, kameranın kaydettiği hız daha sonra posta yoluyla eve ceza olarak geliyor. Bu nedenle sürücüler Mobese kameralarının olduğu yerlerde de çok dikkat ediyorlar.

Geçen yıl…

Trafik Yasası’nda yapılan değişiklikten sonra, şehir içi hız sınırlamaları için belediyelere yetki verildi. O yetki Bursa’da Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan ve kısa adıyla UKOME olarak bilinen Ulaşım Koordinasyon Merkezi sorumluluğunda. Büyükşehir Belediye Başkanı ya da Genel Sekreter başkanlığında toplanan kurulda trafik ve Karayolları temsilcileri de yer alıyor.

Komisyon…

Yasanın yetki devrinden sonra geçen yıl yaptığı toplantıda trafik kazalarını azaltmak amacıyla hız limitlerinin düşük tutulmasına devam kararı almıştı.

Şimdi…

Bu karara küçük bir esnetme getirdi. Daha doğrusu, Mudanya Yolu için özel bir düzenleme yaptı.

Çünkü…

Mudanya Yolu’nun bazı yerleri şehirlerarası yol kapsamında 90 kilometre, bazı yerleri şehir içi geçiş kabul edildiği için 70 kilometre kabul ediliyordu. Bu da sürücülerin kafalarının karışmasına ve yazılan cezalar nedeniyle tartışmalar çıkmasına neden oluyordu.

Bu nedenle…

UKOME kararıyla Mudanya Yolu’nun Bademli Kavşağı ile eski Siemens fabrikasının önündeki kavşak arası bölümünde hız limiti 80.2 kilometre olarak belirlendi.

Hız limitinin yüzde 10 tutarında aşımı müsamaha kabul edildiği için, 80.2 kilometrelik limit yüzde 10’luk dilimle birlikte 90.2 kilometre oldu.

Ama…

Bu kadar hassas ölçüm kolay olmayacağı için, sürücülerin 90 kilometreyi geçmemeleri gerekiyor.

 

Bursalı koç ve hakemi buluşturan şampiyonluk kupası!

 

Kamuoyu gündemine pek yansımadı, ama basketbolda altyapı organizasyonu kapsamında bir yıl içinde ikinci kez Avrupa Şampiyonluğu yaşandı. Bu iki şampiyonlukta da Bursalı koçlar tarihe geçtiler.

Son şampiyonluk önceki akşam Slovenya'dan geldi. Bursalı Koç İsmail Beleş'in çalıştırdığı İstanbul Fatih Üniversitesi, final maçında Sırbistan takımını yenip Avrupa Üniversitelerarası Basketbol Şampiyonu oldu.

Bursa'daki basketbol camiasının sosyal medyadan izlediği şampiyonada Bursa'dan genç bir hakem de başarıyla düdük çaldı.

Murat Ciner gösterdiği performans sonucu Almanya-Slovenya çeyrek final maçını aldı ve başarılı yönetimiyle dikkat çekti. Koç İsmail Beleş ve Hakem Murat Ciner şampiyonluk kupasıyla gurur pozu verdiler.

Geçen yıl da ümitler turnuvasında Avrupa Şampiyonu olan Türk Mill Takımı başında Bursalı Koç Erhan Toker vardı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.