1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Araştırmadan çıkan sonuç: Başkanlık açık farkla gelir!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Araştırmadan çıkan sonuç: Başkanlık açık farkla gelir!

A+A-

Aradığımızda… Her zamanki gibi Türkiye genelinde, fakat bölgesel olarak yaptıkları son araştırmanın raporlaması üzerinde çalışıyordu. 

Yani…

Önündeki araştırmadan daha yeni, ya da başka bir ifadeyle söylemek gerekirse daha taze başka bir kamuoyu araştırması yok.

O bakımdan…

Toplumun nabzını tutup eğilimini belirlemeye yönelik araştırmalarına daha önce de bu sütunlarda yer verdiğimiz, seçim sonuçlarını tutturan az sayıdaki araştırma şirketi arasında yer alan İstanbul merkezli Ada Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal’a önündeki raporun ne gösterdiğini sorduk.

O da açıkladı: 

“Önümdeki araştırmaya göre referanduma gidildiğinde başkanlık sistemi sorunsuz olarak çıkıyor. Çünkü bu rakamlar bir sürpriz göstermiyor.”

Rakam da verdi:

“Çalışmamızda net olan bilgi şu: Referandumda başkanlık sistemine evet diyecek seçmenin oranı kesinlikle yüzde 55’in üstünde.”

Şunu da ekledi:

“Hatta, MHP seçmeni de tam olarak bu desteğe katılırsa, evet oyları yüzde 60’a kadar gelip dayanır.”

Bu noktada…

Son günlerde kimi gazetelerde yayınlanan araştırmalarda evet oylarının yüzde 42-43 gösterildiğini, bunun da başkanlık sisteminin referandumdan çıkmayacağı anlamına geldiğini anımsattık.

Ünal da şu cevabı verdi:

“Nasıl yapıldığını bilmediğim araştırmalar hakkında konuşmam doğru olmaz. Fakat Ada olarak bizim daha önce yaptığımız çalışmalar ortada.”

Bu da…

Araştırmacının araştırmasına tam güvenini sergiliyor.

Yanı sıra…

Yürüttükleri çalışmada ortaya çıkan tablodan gördüğü bir fotoğrafa da işaret etti:

“Türkiye son 1 yıldır terör olaylarıyla sarsılıyor, insanlar teröre tepki gösteriyor. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan biri de, seçmenin terörle başkanlık sistemini birbirinden ayırdığını gösteriyor.”

Şu notu da verdi:

“Araştırmamıza cevap verenler hatırı sayılır şekilde hükümetin terör olayları karşısında sessiz kaldığını düşünüyorlar. Özellikle de kaçırılan 2 askerle ilgili spekülasyonlara tepkisizlik surgulanıyor.”
 

AK Parti seçmeninin Bahçeli isteği

 

Ada Araştırma tarafından Türkiye genelinde, fakat bölge bazlı olarak yapılan son toplumun eğilimi araştırmasında ortaya çıkan ilginç sonuçlardan birini de Yönetim Kurulu Başkanı metin Ünal açıkladı.

Dedi ki:

“15 Temmuz sürecinden bu yana AK Parti seçmeninde MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye karşı bir sempati var. Şimdi o sempatinin bir adım daha ilerlediğini gördük.”

Çıkan sonuç şu:

“AK Parti seçmeni Sayın Bahçeli’yi Başbakan Sayın Binali Yıldırım’la birlikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı görmek istiyor.”

 

Beştepe’de 3B formülü olur mu?

 

İstanbul merkezli Ada Araştırma’nın yaptığı toplumun nabzı araştırmasından çıkan “AK Parti seçmeninin Devlet Bahçeli’yi Cumhurbaşkanı Yardımcısı görmek istediği” sonucunu Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal açıkladı.

Bizim de aklımıza…

Uzun süredir Ankara kulislerinde duyduğumuz bir kulis söylentisi geldi.

Söylenen şu:

“Referandumda başkanlık sistemi kabul edilirse Cumhurbaşkanı Yardımcıları olarak Beştepe’de 3B’li bir dönem başlar.”

Kulisteki 3B’nin adları da var:

Binali Yıldırım, Devlet Bahçeli, Berat Albayrak.
 

Büyükataman: Atatürk’e tuzağın benzerini bozduk

 

Uzun yıllar sonra, iki siyasi partinin birlikte karar verip Meclis’e getirdikleri anayasa değişikliği teklifi dün sabah saat 07.00’de TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi ve böylece ilk adım geçildi.

Kabul edilirken de…

Teklifteki bazı maddelerde değişiklik yapıldı, bazı maddeler ise çıkarıldı.

Doğal olarak…

Teklifin gündeme gelmesinden bu yana süren tartışmalar yanında, komisyon görüşmeleri sırasında spekülasyonlar da gündeme geldi.

İşte…

Teklife imza olmasa bile destek veren MHP’nin Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’dan dün sosyal medya yoluyla çarpıcı bir değerlendirme geldi.

Cumhurbaşkanı adaylığı için “doğuştan Türk vatandaşı olmak” maddesine dikkat çeken MHP Genel Sekreteri Büyükataman, şunu vurguluyor:

“Turancı bir partinin bu teklife evet demesi mümkün değildir. Bizi bu konuda eleştirenler samimi değil.”

Ardından…

Yakın tarihte Atatürk için kurulan tuzağa dikkat çekiyor.

2 Aralık 1922’de Meclis’e verilen kanun teklifinde “milletvekili olabilmek için Türkiye’nin mevcut sınırları içinden olmak” ve eğer değilse de “seçim çevresinde 5 yıldır oturuyor olmak” gibi şartların getirilmek istendiğini anımsatıp şunu söylüyor:

“O kanun teklifi kabul edilseydi, Selanik’te doğan ve ömrünü cepheden cepheye koşarak geçiren, bir yerde bırakın 5 yılı, birkaç aydan fazla kalamayan Mustafa Kemal’in mebus olmasının önüne geçilecekti.”

Sonra da ekliyor:

“İşte biz bu tuzağın benzerini bozduk.”

 

Meclis anayasaya hemen başlıyor

 

TBMM Anayasa Komisyonu, anayasa değişikliği teklifini dün sabah saat 07.00’de kabul etti ve 2 Nisan’da referandum hedefiyle sıra TBMM Genel Kurulu’na geldi.

Gerçi…

AK Parti Grubu’ndan milletvekillerine görüşmelerin 3-31 Ocak arası yapılacağı notu geçildi, ama komisyonun raporu henüz yazılmadı. Genel kurulda da raporun muhalefet partilerine verilmesinden 24 saat sonra görüşülebiliyor.

O bakımdan…

TBMM’de anayasa değişikliğinin çarşamba gününden itibaren görüşülmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.