1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. `Asıl önemli olan kendi ev ödevlerimiz`
`Asıl önemli olan kendi ev ödevlerimiz`

`Asıl önemli olan kendi ev ödevlerimiz`

Büyük merkez bankalarının ne yaptığının yakından izleyeneceğini belirten Ali Babacan, ``Bir yandan da asıl önemli olan kendi ev ödevlerimizi yapacağız`` dedi.

A+A-
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, merkez bankalarının genişlemeci ya da sıkılaştırıcı politikalarının bir ülkenin kalıcı olarak iyiye ya da kötüye gitmesini sağlayamayacağını ifade ederek, asıl önemli olanın ülkelerin kendi iç yapısal reformları olduğunu söyledi.
 
Ali Babacan, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'ndan oluşan G-20'nin Avustralya'nın Cairns şehrinde düzenlenen 'G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'na katıldı.
 
Toplantıda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı ve Hazine Müsteşarı Vekili Cavit Dağdaş da hazır bulundu.
 
Büyüme stratejileri
 
G-20 toplantısının basına kapalı gerçekleştirilen açılış oturumunun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Babacan, G-20'nin gelecek dönemki başkanı sıfatıyla Avustralya'da bulunduklarını anımsattı.
 
Toplantı kapsamında, küresel ekonomik gelişmeler, G-20 büyüme stratejileri, yatırım ve altyapı, finansal düzenlemeler ve uluslararası vergi konularının farklı oturumlarda ele alınacağını aktaran Babacan, Türkiye'nin özellikle büyüme stratejileri ve maliye politikalarıyla alakalı görüşlerini toplantıda dile getirmesinin istendiğini ifade etti.
 
Tecrübelerimiz merak ediliyor
 
Babacan, aynı zamanda finansal sektörün regülasyonuyla ilgili konularda Türkiye olarak düşüncelerini paylaşmalarının arzu edildiğini belirterek, ''Burada Türkiye'de özellikle makro ihtiyati tedbirler çok etkili oldu. Dünyada bunu belki en geniş kapsamlı ve rafine bir şekilde uygulayan ülke şu anda biziz. Özellikle bu konudaki tecrübelerimiz merak ediliyor. Makro ihtiyati tedbirler başta olmak üzere, genel anlamda finansal sektörün regülasyonuyla ilgili görüşlerimizi bu toplantılarda açıklayacağız'' diye konuştu.
 
KOBİ'lere odaklanacağız
 
Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığında özellikle KOBİ'lerin önemli bir gündem maddesi olacağına işaret ederek, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde ekonomiye dinamizm ve yenilikçilik katan, aynı zamanda yüksek istihdam oluşturan KOBİ'lerin farklı modellerle desteklenmesine ve finansa ulaşımlarının kolaylaştırılmasına odaklanacaklarını söyledi.
 
Az gelişmiş ülkelerle köprü oluşturacağız
 
Babacan, Türkiye'nin dönem başkanlığında en az gelişmiş ülkeler ile G-20 ülkeleri arasında bir köprü oluşturmayı düşündüklerini vurgulayarak, ''Biz eskiden G-7 varken ve orada pek çok karar alınırken, o dışlanmışlık hissini iyi yaşadık. Şimdi G-20 ülkelerinin dışındaki ülkelere o hissiyatı yaşatmamak istiyoruz'' diye konuştu.
 
Avrupa'da deflasyon riski var
 
Babacan, küresel ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, şunları kaydetti:
 
''Gelişmiş ekonomiler içinde en güçlü toparlanmayı Amerika'da görüyoruz. Diğer taraftan AB'de ekonomik büyüme Amerika'ya göre çok daha yavaş ve daha kırılgan. Aynı zamanda özellikle Avro bölgesinde bir deflasyon riskinden bahsediyoruz'' dedi. Gelecek dönemde Amerikan Merkez Bankası'nda (Fed) kademe kademe saha sıkı bir duruş ama Avrupa Merkez Bankası'nda (ECB) daha gevşek bir duruş olacağını gördüklerini dile getiren Babacan, bunun küresel likidite koşulları açısından birbirini dengeleyici bir rol oynayabileceğini anlattı.
 
Yakından izleyeceğiz
 
Babacan, Avrupa'ya finansal ve ticari kanallarla entegre olmuş Türkiye açısından Avrupa Merkez Bankası'nın bu yeni duruşunun önemli ve olumlu olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 
''Şunu unutmamak lazım ki merkez bankalarının genişlemeci ya da sıkılaştırıcı politikaları bir ülkenin ne kalıcı olarak iyiye gitmesini ne de kalıcı olarak kötüye gitmesini sağlar. Asıl önemli olan ülkelerin kendi iç yapısal reformlarıdır ve yapısal sorunlarını çözmek için atacağı adımlardır. Dolayısıyla biz kuşkusuz bu büyük merkez bankalarının ne yaptığını yakından izleyeceğiz ama bir yandan da asıl önemli olan kendi ev ödevlerimiz yapacağız.''
 
Şirketlerin borçları fazla
 
-Şirketlerimizin bilançolarına baktığımızda borçluluğun biraz fazla olduğunu görüyoruz.
 
-Halbuki, bilançoda pasif tarafında borç yerine sermayeyi daha çok görmek istiyoruz biz.
 
-Türkiye'nin tasarruf oranlarını da artıracak kararlarımızı verip açıklayacağız.
 
Aile fotoğrafı çektirildi
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G-20 aile fotoğrafı çekimine katıldı, ayrıca çeşitli ülke bakanlarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirdi. Babacan IMF Başkanı Christine Lagarde ile de biraraya geldi. G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı, bugün de devam edecek.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.