1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Asimetrik savaş dalgası: Bu finans operasyonu sürecek!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Asimetrik savaş dalgası: Bu finans operasyonu sürecek!

A+A-

İlk ele geçirme denemesi 17-25 Aralık’ta yolsuzluk operasyonu adı altında atlatıldı. 15 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ’cü yapılanmanın üniformalı darbe girişimi halkın sokağa çıkmasıyla püskürtüldü.

Görünen o ki…

Şimdi sıran ekonomik savaşa geldi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s dikkat çekici bir zamanlamayla Türkiye’nin kredi notunu düşürüp yatırım yapılamayacak ülke sınırı altına indirdi.

İşte…

​Bu operasyonun ne anlama geldiğini Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez, önce bir anımsatma yaparak açıkladı:

15 Temmuz’un hemen arkasından yaptığımız değerlendirmelerde bir sonraki adımın finans operasyonu olarak gelebileceğine işaret etmiştik.”

Devam etti:

Küresel çete beklediğimiz hamlelerine başladı. Uluslararası Kredi Değerlendirme Kuruluşu Moody’s tarafından ülkemizin notu düşürüldü. Böylece Türkiye yatırım bakımından riskli ülke ilan edilmiş oldu.”

Şunun altını çizdi:

Kredi bakımından değil ama küresel çetelerin çıkarları bakımından dünyanın en riskli ülkesi şu an Türkiye.”

Nedenini söyledi:

Boyunduruk vuramıyorlar çünkü. Bunun için her yolla saldırıyorlar. Saldırmaya da devam edecekler.”

Ardından…

Şunu iyice idrak etmemiz ve tüm millet olarak ona göre davranmamız gerekiyor” dedi ve şuna dikkat çekti:

Çok cepheli ve asimetrik nitelikli bir savaş içindeyiz. FETÖ kalkışması bunun sadece bir parçasıydı. Küresel çeteler ellerindeki tüm enstrümanlar ile bileğimizi bükmeye ve irademizi kırmaya çalışıyorlar.”

Tehlikeye işaret etti:

Kolay bir şekilde vazgeçmeyecekler. Önümüzdeki günlerde Moody’s üzerinden başlattıkları finans operasyonunun devamını getirecekleri anlaşılıyor.”

Şunu vurguladı:

Bilmeleri gereken şu: Türkiye, artık eski Türkiye değil. Aynı anda birçok cephede savaşma kabiliyetine sahip nadir ülkelerden birisiyiz.”

Tabloyu şöyle çizdi:

Konvansiyonel savaş kabiliyetimiz iyi. Finans operasyonlarına cevap verebilecek imkânlarımız var. Stratejik duruş ve taktik davranma yeteneğimiz zannedilenin çok ötesinde iyi.”

Şunu da ekledi:

Dost topluluklar ve diaspora gücümüz tüm dünyada müthiş bir potansiyel olarak elimizin altında. Millet olarak moral-motivasyon seviyemizin hangi noktada olduğunu 15 Temmuz vesilesi ile görmüş olduk.”


 

Dünya yılı kaotik finalle kapatır!

 

Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez, 15 Temmuz’un devamı özelliğinde Moody’s üzerinden yapılan finans savaşını değerlendirirken, dünyanın ekonomik falna da baktı.

Gördükleri hiç de olumlu değil:

Dünya genelinde sistemik bir kriz yaşanıyor. ABD, AB, Rusya ve Çin dörtgeni içinde büyük sıkıntı var. Krizin Türkiye’ye yansımaları var. Güllük gülistanlık günlerde değiliz kuşkusuz.”

Beklentisi şu:

Bu durum Kasım ayının ilk haftasından itibaren dünya genelinde başka bir boyuta doğru evrilebilir. 2016 yılı, dünya için çok kaotik bir finalle kapanacağa benziyor.”


 

Gürsel Dönmez: Söylentiye kanmayın, ama uyanık olun!

 

Son zamanlarda, sosyal medya ile birlikte yazılı ve görsel medyada yer bulan bir söylenti var. Ekim ya da kasım aylarında yeni bir silahlı darbe girişimi olacağı iddiası dile getiriliyor.

Bu söylentiye…

Başbakanlık Başdanışmanı v Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez tepki gösterirken, “Son günlerde 15 Temmuz benzeri ikinci bir kalkışma spekülasyonu yapılıyor” dedi ve devam etti:

PKK ve benzeri terör örgütleri sebebiyle devletin bu konuda yarım asırlık tecrübesi var. Milletin hangi dirayete sahip olduğunu dost-düşman herkes gördü zaten.”

Görüşü şu:

Küresel çeteler böyle bir kalkışma için ellerini ovuştursalar bile her türlü kumpas kesin olarak ellerinde patlar.”

Ardından…

Şu unutulmamalı” deyip uyardı:

15 Temmuz darbe girişimi millet eliyle durduruldu. Küresel efendileri namına tekrar böyle bir çılgınlığa cesaret etmeyi düşünenler olursa, bu sefer hem milletin hem de devletin ağır tokadını yerler.”

Bu noktada…

Artık kimsenin cesaret edemeyeceği düşüncesini dile getirip “Korku ve panik oluşturmak isteyen odakların yaydığı dedikodulara itibar etmemek gerekir” dedi ve şunu söyledi:

Zaten çok cepheli ve asimetrik nitelikli savaş içinde olduğumuzu biliyoruz. Şerbetliyiz. Zor zamanlar atlattık ve çok daha zor zamanlar atlatabilecek güçteyiz.”

Şu uyarıyı da eklemeden geçemedi:

Bu yılın sonuna kadar her türlü kalleşliği görmemiz ihtimal dâhilinde. Ama bu yılın sonunda bambaşka bir ABD ve AB görmemiz çok daha güçlü bir ihtimal.”


 

Lütfi Hoca: Şehreküstü ruhu diri tutulsun…

 

15 Temmuz sonrası Şehreküstü Meydanı’ndaki 28 günlük demokrasi nöbetinin tamamına katılan Şehreküstü Camii İmamı Lütfi Taşçı’nın bir çağrısı var.

Diyor ki:

Genel adı Yenikapı Ruhu olabilir. Ama Bursa’daki adı Şehreküstü Ruhu’dur. İşte bu asil ruhu diri tutmalıyız ki zalimlerin planları bozulsun.”


 

Doğumunu biliyorduk, mutluluğuna tanık olduk!

 

Pazar akşamı farklı bir onur yaşadık. Mukaddes ve Murat Şakir çiftinin kızı Avukat Ayşe Şakir ile Gülçin ve Fahri Asa çiftinin oğlu Erkan Asa’nın düğününde, Ayşe kardeşimizin nikah tanıklığını yaptık.

Farklı bir duyguydu…

Elbette bugüne kadar pek çok nikah tanıklığı yaptık, ama Ayşe farklı. Açıkçası, insan doğumunu bildiği ve gelişiminden gurur duyduğu bir kardeşinin nikah tanığı olunca, hele evlenme cüzdanını verirken heyecanlanıyormuş.

Ayşe ve Erkan’a ömür boyu mutluluk diliyoruz. Şakir ve Asa ailelerini de bu akrabalık bağı nedeniyle kutluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.