1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Askeri liselerin kapatılması kararı Aydın başkanlığındaki komisyonun
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Askeri liselerin kapatılması kararı Aydın başkanlığındaki komisyonun

A+A-

​İkisi de AK Parti Bursa Milletvekili ve ikisi de TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olarak görev yapıyorlar. İkisi de hukuk ve ikisi de 15 Temmuz’dan beri diğer milletvekilleri gibi meydanlardaydılar.

İsmail Aydın ve Zekeriya Birkan dün birlikte konuğumuz oldular. Çay içerken hem 15 Temmuz’u, hem sürecin getirdiklerini konuştuk.

Öncelikle…

Yaşananlarla ilgili AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın tespitler yaptı.

Söze…

Vatandaş ilk kez kendini değerli buldu ve tarihine yön verdi” diye başlayıp şunu söyledi:

1789 Fransız Devrimi ve İngiltere’de Magna Carta ile yetiştik, ne kadar değerli olduklarını öğrendik. Ama bu onlardan daha önemliydi. Gelecekte insanların tanklar karşısında nasıl davrandıklarını tarih yazacak.”

Bu sözlere…

Tarihi sadece yaşamadık, aynı zamanda o gece tarihi yazdık” diyen AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan şunları ekledi:

Emperyalistlerin bizim gibi ülkelerde oynadığı bir oyun var. Genellikle ordular olan beslemelerine darbe yaptırıp kullandılar. Hep böyle oldu.”

Gözlemi şu:

15 Temmuz’da Türkiye’de bu son buldu. Emperyalistlerin tanklarına, toplarına, uçaklarına, helikopterlerine, silahlarına millet karşı gelip yendi.”

Düşüncesi net:

Bu coğrafyada ordular üzerinden darbe dönemi artık kapandı.”

Ardından…

Darbe girişimini yapan kadro için Aydın’dan şu değerlendirme geldi:

Sistemi değiştirmek zorundayız. Askeri Liselerin kapatılması yerinde bir karar. Harp Akademileri’nin statü değişimiyle üniversiteye dönüşmesi de çok önemli. Askeri eğitim sistemi değişiyor.”

Şuna da dikkat çekti:

Genç Osman’dan bu yana ordudaki kalkışmalarla uğraştık. Başbakanları, bakanları darbelere kurban verdik.”

Sonra da…

Darbelerin önlenebilmesi için sistemin değişmesini savunan AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın gündemdeki kritik konuyla ilgili çarpıcı bilgi verdi.

Bu noktada…

Geçen dönem, askeri okullardan atılan öğrencilerin başvuruları üzerine Meclis’te araştırma komisyonu kurmuştuk. Ben de Alt Komisyon Başkanıydım” dedikten sonra, 2013 yılındaki o çalışmayı anlattı:

Askeri okullardan 350 öğrenci atılmıştı ve biz komisyon kurup onları dinledik. Öğrencilere baskı ve mobing uygulandığını gördük.”

Şunu vurguladı:

Anlıyoruz ki, bezdirmenin arkasında FETÖ varmış. Kendi öğrencilerinin önlerini keseceğini düşündükleri zeki öğrencileri saf dışı bırakmışlar.”

Şunu açıkladı:

Alt Komisyon Başkanı olarak raporumda askeri liselerin kapatılması gerektiğini yazdım. Bugün alınan kararlarda, o gün komisyon olarak hazırladığımız raporun önerileri var.”


 

En zeki öğrenciler heba oluyor!

 

AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, 3 yıl önce Alt Komisyon Başkanı olarak incelediği askeri okullarla ilgili değerlendirme yaparken önemli bir noktaya dikkat çekti.

Askeri okullara en zeki öğrenciler alınıyor. Ama bu öğrenciler bezdirilip okuldan ayrılmaya zorlanıyorlar ya da attırılıyorlar ve heba oluyorlar.”

Yanı sıra…

Eğitim sistemiyle ilgili bir de önerisi var:

Harp Akademilerinde askeri dersleri askerlerin, diğer dersleri öğretmenlerin vermesi gerektiğini rapora yazdım. Denetimi YÖK ya da Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gerektiğini belirttim.”
 

 

Darbenin sivil tarafı da tasfiye ediliyor

 

15 Temmuz darbe girişiminin elebaşısı elbette Fethullah Gülen, ama AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan onun arkasında maşayı elinde tutanları daha önemli buluyor.

Söylediği şu:

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni manivela gibi kullananların siyasi iradeye müdahale etmelerini engellememiz lazım.”

Ardından…

Artık hata yapma lüksümüz olmadığını ifade edip şunu vurguladı:

Bu darbe girişiminin bir de sivil tarafı var. O da tasfiye ediliyor. Darbecilerin hakimi, savcısı, öğretmeni, polisi, memuru, imamı, kim varsa tasfiye ediliyor.”


 

Zekeriya Birkan: O gece Bursa’da iyi bir sınav verdik

 

AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan’ın yasama anlamında TBMM Anayasa Komisyonu üyeliği yanında bir de parti yönetiminde görevi var:

AK Parti Genel Sekreter Yardımcısı.

O geceyi…

Yani 15 Temmuz gecesi yaşananları değerlendirirken, biraz da parti üst yöneticisi kimliğiyle bakış geliştirdi.

Düşüncesini…

Biz o gece Bursa olarak halkla birlikte iyi bir sınav verdik” ifadesiyle dile getirdikten sonra şunu söyledi:

Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız, İl Başkanımız, milletvekili arkadaşlarımız, Valimiz, Emniyet Müdürümüz, Başsavcımız, Bölge Komutanımız, Bursa basını herkese çok teşekkür ediyoruz.”

Şunu vurguladı:

O gece Türkiye’deki ilk tutuklamaları Bursa Adliyesi yaptı. Darbenin şifreleri Bursa’da çözüldü. Bursa’da o gece herkes dik durdu.”

Gururla ekledi:

Ülkenin ve Bursa’nın geleceğini karartmadık.”

Bir de anekdot paylaştı:

Ankara’dan ‘O gece meydanda kimler vardı?’ diye sordular. ‘Hiç sevmediğim tipler bile vardı, herkes oradaydı, herkes sahip çıktı’ dedim.”

Şuna dikkat çekti:

Bu kadar uzun süre bu kadar çok insan meydanları doldurdu, fakat asayiş yönünden en ufak bir sorun yaşanmadı. Meydanda her partiden insan vardı. Başlangıçta AK Parti müzikleri çaldı, ama sonra hemen kaldırdık.”

Şunu da ekledi:

Türk toplumunun ne kadar olgun ve birbirine bağlı olduğunu herkese gösterdik.”


 

Saadet’in Kocayayla Buluşması’na Asiltürk de geliyor

 

Geçen hafta MHP’nin 5 yıldır ara verdiği Türkmen Şöleni’ne yeniden ev sahipliği yapan Keles’in ünlü Kocayayla’sı yarın da Saadet Partisi’ni ağırlayacak.

Aslında…

Piknik organizasyonlarına pek alışkın olmamasına karşın geçen yıl 2 bin teşkilat mensubu ve ailesini ağırlayan SP hedefi 2 bin 500 kişiye çıkardı.

Üstelik…

Bu yıl bir de Ankara’dan ağır konuk var: Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.