1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avcı dershaneler için tarih verdi
Avcı dershaneler için tarih verdi

Avcı dershaneler için tarih verdi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren kurumların dershane adı altında faaliyet gösteremeyeceklerini söyledi.

A+A-

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bilecik 5. Olağan İl Kongresinde konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ’Yeni Türkiye’ dediklerini belirterek, ülkenin genç nüfusunun aynı zamanda genç bir hafızası olduğunu da gösterdiğini belirtti.

Dolayısıyla ’Yeni Türkiye’ dedikleri zaman eski Türkiye’nin ne olduğunu bilmeyen çok büyük bir kitleyle konuştuklarını ifade eden Avcı, "O yüzden daha önce söylediğim gibi yine Bilecik’te de söyleyeyim, gençlerimizi kırmadan, incitmeden, onların başına kakmadan eski Türkiye’nin ne olduğunu, nereden geldiğimizi, nasıl bir Türkiye’de yer aldığımızı ve ne yapmaya çalıştığımızı uygun bir üslupla tekrar tekrar hatırlamakta, hatırlatmakta fayda var” dedi.

ÖĞRETMEN ALIMI ÇOK YÜKSEK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 13 sene zarfında alınan öğretmenlerin bütün Cumhuriyet tarihi boyunca alınan öğretmenlerin sayısı kadar olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün görev yapan iki öğretmenden biri bu dönemde atandı. Ve bu atamaların hiç biriyle ilgili de en küçük bir şaibe imasında dahi bugüne kadar bulunulmadı çok şükür. Sene başında okullar açılırken velileri bir telaş alırdı. Nereden kitap bulacağız diye. Kırtasiyelerde önceden yer ayırtmaya çalışan veliler görürdünüz. Şimdi her yıl 10 yıldan beri her öğrenci okulların açıldığı gün masanın üzerinde kitaplarını hazır buluyor. 

Dolayısıyla emekli dedelerimiz artık torunları için sabahın köründe kırtasiyecilerin önünde kuyruğa girmiyor. Arkadaşlarımız sağlıkta yapılanları anlattı. Biraz önceki emekli arkadaşımızın hatırlatması üzerine emeklilerimiz artık sabah saat 04.00’te kuyruğa girip aylarca sonrasından randevu almıyor. Eğer evde bakıma muhtaç bir engelli varsa bunu bir ayıp gibi saklamak gereği duymuyorlar. Çünkü her bir engelli yurttaşımız için evde bakım gerektiren her bir yurttaşımız için ayrıca bir ödememiz, bakımımızı yapıyoruz diyoruz. Sadece onlar için değil, öğrencilerimiz için de okula erişemeyen her öğrencimizi bir öğrenci bile olsa evinde eğitiyoruz, evine öğretmen gönderiyoruz. Okula gelemeyen öğrencilerimizi evlerinde eğitiyoruz.”

'KURUMLAR DERSHANE ADI ALTINDA FAALİYET GÖSTEREMEYECEKLER'

Avcı, 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren kurumların dershane adı altında faaliyet gösteremeyeceklerini söyleyerek, "Ne yapacaklar, sağladığımız teşviklerle gerek arsa, gerek vergi, gerek kredi kolaylıklarıyla 1 Eylül 2015’e kadar özel okula, özel eğitim kurumlarına dönüşecekler. İster anaokulu, ister ilkokul, ister ortaokul, ister lise, ister bir meslek grubu, ister bir yabancı dil ama çocukları okullardan seçip, başarılı çocukları onları özel sınıflara alıp zaten sınavda yüksek puan alacağı belli olan çocukları bir de ayrıca sınıflarda eğitmiş gibi yaptıktan sonra üzerilerine tişört giydirip, sanki tüm başarı bu kurumların gibi reklam malzemesi olarak kullanamayacaksınız” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.