1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Babacan “özel teşvik” müjdesi verdi, sanayici heyecanlandı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Babacan “özel teşvik” müjdesi verdi, sanayici heyecanlandı!

A+A-

Ekonomi ve siyaseti birbirinden ayırmak mümkün değil. Ekonomide istikrar bozulduğunda siyaset tepetaklak oluyor. Siyaset istikrarı sağladığında ekonomi güven duygusuyla coşuyor.

Bununla birlikte…

Ekonominin üretim ayağındaki sanayide değişim yaşanıyor. Artık yüksek teknolojili üretim dünya pazarlarında rekabet edebiliyor. Değişimi siyasi iradenin fark edip gerekli adımları atması da çok önemli.

Örneğin…

Türkiye’deki ekonomi yönetiminin yıllardır uyguladığı teşvik sistemi belli bölgeler ve illerde yatırımı teşvik hedefliyor. Bursa sanayicisiyse, sanayinin başkenti konumuna karşın Batı’da yer alan gelişmiş bölge kabul edildiği için bu teşviklerden yararlanamıyor.

Öyle olunca…

Hem yatırımların yenilenmesi ve yeni yatırımlar sorun oluyor, hem de pazarda haksız rekabet oluşuyor. Çünkü, teşvik alan il ya da bölgeler aynı ürünü daha düşük maliyetle üretiyor ve bunu da satışa yansıtıyor.

Genel koşullar nedeniyle fabrikasını Bursa’ya kuran bir sanayici tesissi söküp de teşvik alacağı bir yere taşıyamayacağı için uygulamadan mağdur oluyor.

İşte…

Yıllardır dile getirilen bu konu, ilk kez bir hükümet yetkilisi tarafından çözüm vaadine dönüştürüldü.

O vaat…

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın perşembe akşamı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyareti sırasında basına kapalı toplantıda geldi.

Toplantıda konuşulanı, yıllardır MÜSİAD Başkanı olarak katıldığı her platformda bu konuyu bıkıp usanmadan dile getiren ve “Yüksek teknolojili ürün üretene nerede yatırım yaparsa yapsın teşvik verilmeli” tezini savunan Hasan Çepni aktardı.

Söze…

Sayın Babacan sanayicinin yüreğine su serpti” diye başlayıp şunu açıkladı:

Katma değerli ürünlere yönelik olarak ileri teknoloji üretimi yapan ve ihracata çalışan firmalara, yıllardır önerdiğimiz gibi, nerede yatırım yapmış olurlarsa olsunlar 5. Bölge ve 6. Bölge teşviği geleceğini açıkladı.”

Şunu da ekledi:

En önemlisi, yasal düzenlemenin 1 hafta 10 gün içinde çıkacağı müjdesi verdi. Açıklaması dünya pazarlarında boğuşan sanayicilere doping etkisi yaptı.”

 

Babacan uyardı: Tasarrufu unutmayın!

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan perşembe akşamı BTSO’da basına kapalı toplantıda Dolar’daki hareket nedeniyle para politikalarını da değerlendirdi.

Uluslararası para trafiğinin sıkışık olduğunu ve Avrupa’da resesyon yaşandığını vurgulayan Babacan ihracatçıları uyarırken “Şu ana kadar döviz kurları paritelerini bilen uzmana rastlanmadı, böyle biri yok, beklemeyin” dedi ve ekledi:

Tasarruf tedbirleri olması gerekiyor. Türkiye de şu anda kazandığından fazlasını harcayan bir durumda. Herkes ayağını yorganına göre uzatmalı.”

 

Avrupa’nın göbeğinde, Avrupa’da kadının yerini anlattı

 

Avrupa Parlamentosu’nun Strasbourg’daki parlamento binası, AK Parti Genel Merkezi Dış İlişkiler Başkanlığı’nın destek verdiği sıra dışı bir programa evsahipliği yaptı.

Programa…

AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Şaban Dişli ile birlikte katılan heyette Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara da yer aldı.

Kara, üç dilden yayınlanan ve Avrupa’nın göbeğinde yaptığı konuşmada Avrupa’da kadının yerini anlattı.

Ayrıca…

AK Parti Kadın Kolları Dışilişkeler Başkanı Meryem Göka ile Avrupa Parlamentosu’ndaki ECR Grubu milletvekilleri arasında yer alan Julie Girlingi’in de konuşmacı oldukları program İngilizce, Fransızsca ve Türkçe’ye çevrildi.

Konuşmacılar…

Kadının hem siyasetteki yerini hem de sosyal ve iş yaşamındaki rolünü konuştular, bazı karşılaştırmalarla örnekler verdiler. Avrupa Parlamentosu’ndaki toplantıyı kalabalık bir topluluk ilgiyle izledi.

 

Adaylık çalışmasından çok sergi açıyor: Kemal Demirel!

 

Bu sütunların okurları biliyorlar… Kemal Demirel çok eski arkadaşımız. CHP’de 12 Eylül dönemi öncesindeki İl Gençlik Kolları’ndan bu yana tüm siyasi yaşamını iyi bilenlerdeniz.

İlçe başkanlığı, il başkanlığı yaptı. Dahası, il başkanı olduğunda verdiği söz gereği CHP’ye parti binası kazandırdı ve bu yönüyle de Bursa siyasetinin farklıları sarasına girdi.

2002-2011 yılları arasında iki dönem KCHP Bursa Milletvekili olarak görev yaptı. O dönem Meclis’in soru önergesi rekoru hep elinde oldu.

Fakat…

Kemal Demirel’i farklı kılan, takip ettiği konudaki ısrarı oldu hep.

Nitekim…

Yıllarca Anadolu’yu karış karış gezip demiryolu kampanyaları yaptı. Son yıllarda kapanan köy okulları nedeniyle artan taşımalı eğitimin sorunlarına dikkat çekiyor.

Geçen yıl…

Demiryolu kampanyasındaki 16 yıllık mücadelesini fotoğraf sergisi haline getirmişti. Bursa dışında Ankara’dan İzmir’e kadar pek çok yerde sergi açtı.

Şimdilerde…

Kapanan köy okullarındaki incelemelerini yansıtan ve bakan herkesi etkileyen fotoğraflardan oluşturduğu sergisini her yere taşıyor.

Üstelik…

Milletvekilliği için bir kez daha başvurduğu bir dönemde diğer aday adayları CHP örgütlerini ziyaret ederek partililerden oy isterken, o siyasi çalışma yerine kapanan okulların fotoğraflarından oluşan sergisini açmayı sürdürüyor.

Son olarak…

Mustafakemalpaşa’da sergisini açtı. Bir anlamda, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın da açılışına katıldığı sergiyi siyasi çalışmaya tercih etti.

Kemal Demirel gerçekten farklı bir siyasetçi.

 

İpekten’in vefatının ardındaki örnek alınacak yaşam azmi

 

Bursa’nın köklü ailelerinden birinden geliyor. Aile tekstilci, ama Ergun İpekten finans üzerine çalışmayı seçti. Gençlik yıllarında bazı nedenlerle üniversite eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı.

Sosyal yaşamında kısa adı Bufsad olan Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Uludağ Lions Kulübü ve BUSİD’ın da üyesi.

Yıllar sonra, çıkan aflardan yararlanıp yarım bıraktığı üniversite eğitimini Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirerek tamamladı.

Son dönemde, 70 yaşını aşmasına karşın Bursa Barosu’nun stajyer avukatları arasına katıldı. Fakat Burgaz’daki evinde yaşamını yitirdiğini dün Olay’daki ilanlardan öğrendik.

Örnek alınacak bir yaşam azmi ve sosyal hareketliliği, vefat ilanlarıyla anımsadık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.