‘Babadan evlada’ tecrübeler paylaşıldı

Aynı mesleği birkaç nesildir sürdüren ve ürünleri ile hizmetleri kamuoyuna mal olan Bursalı aileler, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Babadan Evlada’ isimli programda bir araya geldi.

‘Babadan evlada’ tecrübeler paylaşıldı
HABERİ PAYLAŞ

Geçmişten bugüne saat teknolojilerinden makine sanayiine, pideli köfteden bıçakçılığa kadar onlarca sektörde yıllarca hizmet veren aileler Merinos AKKM’de buluştu. Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman da katıldı. Etkinlikte Gazeteci- Yazar Ahmet Emin Yılmaz moderatörlüğünde tecrübe paylaşımı da yapıldı. 

“HER USTA ÇIRAK OLMUŞTUR”

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, mesleklerini ‘ustadan çırağa’ usulü ile çocuklarına devreden babalara vefa duygusuyla böyle bir organizasyonu planladıklarını dile getirdi. Usta-çırak ilişkisinin tarih boyunca dünyanın her bölgesinde uygulanan karşılıklı öğrenme süreci olduğunu belirten Aktaş, “Bu iş gönüllülük esasına dayanır ve çırak, ustanın desteğiyle istenilen gelişim hedefine ulaşmaya çalışır. Her çırak usta olamaz ama her usta çırak olmuştur” dedi. TÜİK verilerine göre Anadolu’daki işletmelerin yüzde 95’ini aile şirketlerinin oluşturduğunu hatırlatan Aktaş, bu şirketlerin yüzde 30’unun ikinci kuşağa, yüzde 12’sinin üçüncü kuşağa geçebildiğini, dördüncü kuşağa geçebilenlerin oranının ise yüzde 3’te kaldığını söyledi. 

“ŞİRKETLERİN ÖMRÜ ORTALAMA 25 YIL”

Cumhuriyet öncesi dönemde kurulmuş ve bugün hala devam eden işletme sayısının 100’ü bulmadığını kaydeden Aktaş, “Aile kültürü ve paylaşılan değerlerin varlığı, şirkete adanmışlık, hızlı karar alabilme gibi güçlü yanları olan aile şirketlerinin ülkemizdeki ömrü ortalama 25 yıl. Aile işletmelerinin ömrünü 100 yıla çıkartabilmenin tek yolu mesleğini usta-çırak ilişkisine göre evladına aktaran ataların  eliyle mümkün” ifadelerini kullandı. Pırlant Saat ve Mücevher firmasının sahibi Hayrettin Akpınar ile oğlu Fatih Akpınar, Ermaksan firmasının sahibi Erol Özkayanile oğlu Ahmet Özkayan, İdris Pideli Köfte firmasının sahibi İbrahim Alakoç, kızı Ayşen Alakoç ve oğlu Türker Alakoç, Öztüfek Tarihi Bursa Bıçakçısı’nın sahibi İhsan Balkan ile oğlu Mustafa Balkan, davetlileri temsilen ‘düzenlenen’ açık oturuma katıldı. Firma sahipleri ve son temsilciler, kurumlarının tarihçesi ve işleyişi, gelecek projeksiyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X