Bağımlılıkla mücadele hız kesmiyor

Uyuşturucu madde kullanımı sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın en önemli sorunlarından biri haline gelirken, Büyükşehir Belediyesi de 2015 yılında hizmete açtığı Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) ile başlattığı bağımlılıkla mücadeleyi hız kesmeden sürdürüyor.

Bağımlılıkla mücadele hız kesmiyor
HABERİ PAYLAŞ

Başvuruda bulunan bağımlı ve ailelerine bireysel ve grup danışmanlığı yaparak sosyal iyileşme sürecine destek veren GADEM, aynı zamanda mahalle muhtarları, din görevlileri, okul müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla sık sık bir arayla geldi. GADEM’e bir destek de hemşehri derneği Muş İlder’den geldi. Muş İlder’de düzenlenen ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan’ın katıldığı toplantıda, GADEM uzmanları madde bağımlılığının belirtilerini ve mücadele noktasında yapılması gerekenleri anlattı.

‘BENİM ÇOCUĞUMU TUTUKLAT’

Dernek temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Genel Sekreter Akhan, dernek faaliyetlerinin büyük bir emek ve fedakarlık gerektirdiğini hatırlatarak, bu fedakarlığı gösteren dernek yöneticilerine teşekkür etti. Madde bağımlılığını toplumsal değerlere karşı bir fitne unsuru olarak niteleyen Akhan, “Uyuşturucunun ne kadar tehlikeli bir madde olduğunu, toplumu nasıl çökerttiğini, toplumun temeli olan aile kurumunu nasıl yok ettiğini mesleğim gereği çok yakından görme şansım oldu. Aile, çocuğunun bağımlı olduğunu öğrendiğinde önce onunla iletişim kurup, vazgeçirmeye çalışıyor. Çocuğunu vazgeçiremeyince ve maddeyi temin etmeyle ilgili çocuğundan sürekli şiddet görmeye başladığında sorun büyüyor. Hiç abartısız söylüyorum bana 10’larca aile gelmiştir ‘benim çocuğumu tutuklat’ diye. Düşünebiliyor musunuz, en değerli varlığınızı, ayağına diken batmasını bile istemediğiniz, yaşamınızı adadığınız varlığınızı tutuklatmak için kaymakama başvuruyorsunuz. Bu acıları çok yakından yaşadığım için söylüyorum. Bu fitneyi ortadan kaldırmadığımız sürece aileler yok olacak. Aileler yok olduğu sürece toplumdaki bu birliği, beraberliğimizi ve dayanışmayı sağlayan o ruhu kaybedeceğiz” diye konuştu. Muş İlder Başkanı Mehmet Veysi Tutkun da madde bağımlılığının toplumsal bir yara olduğunu hatırlatarak, bu konuda aileleri bilinçlendirmek için Bursa’nın her mahallesi, her sokağına ulaşarak bu mücadeleye destek olacaklarını vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X