1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bağlarbaşı’nın sorunu, AK Parti’nin seçim vaadi oldu!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağlarbaşı’nın sorunu, AK Parti’nin seçim vaadi oldu!

A+A-

Tarih 21 Mayıs 2015… Bu sütunların okurları, “Tek şart kentsel dönüşüm: Kaçak yapılara elektrik-su” başlığı altında, Bursa’da yaşanan çarpıcı bir kent sorunu ile ilgili gelişmelere okudular.

Yazıda…

Bu sorunu şu cümlelerle aktardık:

20 gün önceydi… AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin, 7 Haziran’daki genel seçim için AK Parti Adayı olarak saha çalışması yapmak üzere Osmangazi’deki Bağlarbaşı Mahallesi’ne gitti.

Burada…

Şahin’in konuşması bitince mahalle sakinleri kritik bir sorunu dile getirdiler:

Kaçak ve ruhsatsız evlere elektrik ve su bağlanmıyor. Bu devirde şehir merkezinde zor bir yaşam sürüyoruz.”

O gün de gelişmeyi bu sütunlarda özetlemiştik.

Aslında…

İmar Yasası nedeniyle kaçak yapılara elektrik ve su bağlanmıyor. 2008 yılında Elektrik Piyasası Kanunu içinde soruna bir nebze çözüm bulmak adına, “2004 öncesi yapılar için elektrik bağlanması” kararını anımsıyoruz.

Fakat…

Bursa’nın kendine özgü imar sorunları nedeniyle kentin merkezindeki mahallelerde yaşayan çok geniş bir kesim yıllardır çeşitli nedenlerle yapı kullanma izni alamıyorlar.

Yapıları kaçak kapsamına girdiği için de elektrik ve su bağlanmıyor.

Hatta…

Yasa gereği kaçak inşaat suçu nedeniyle halen cezaevlerinde çok sayıda kişi yatıyor ki, 21 Mayıs’ta yazımız çıktığında cezaevlerinden mektuplar, ailelerinden telefonlar geldi.

İşte…

Bağlarbaşı Mahallesi’nde dile getirilen sorunu AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin anında Ankara’nın gündemine taşıdı. Bursa Adayı olduğu için Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu ve Bursa ile ilgilendiği için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i bilgilendirdi.

Yetinmedi…

7 Haziran için Gökdere’deki miting sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu’na anlattı. Davutoğlu’nun isteği üzerine rapor hazırlayıp sundu.

Hatta…

Geçen hafta Ankara’da yapılan AK Parti Aday Tanıtımı toplantısı sırasında bile Başbakan Davutoğlu’nu bilgilendirmeyi sürdürdü.

Sonunda…

Bursa’da 7 Haziran için seçim çalışmaları sırasında Bağlarbaşı Mahallesi’nde dile getirilen kent sorunu 1 Kasım’da yapılacak genel seçim öncesinde AK Parti’nin seçim beyannamesine “Kentsel dönüşüm yapılması şartıyla izinsiz yapılara elektrik ve su bağlanacak” ifadesiyle girdi.

Bir anlamda…

Bursa’da kendini hissettiren sorun, AK Parti’nin Türkiye’ye seçim vaadi oldu.

 

AK Parti’nin miting tarihi değişti: 16 Ekim

 

1 Kasım seçimi için Bursa’da yalnızca iki parti meydana çıkacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 11 Ekim Pazar günü saat 17.00’de Gökdere Meydanı’na geliyor.

AK Parti Genel Merkezi de miting tarihini 13 Ekim Salı olarak açıklamıştı. Ancak bu tarih erken bulundu ve yeniden gözden geçirilmesi istenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişte Bursa mitinglerini hep son hafta yaptığı anımsatıldı.

İşte…

O yeniden değerlendirme sonucunda AK Parti Bursa mitingi tarihi değişti. Buna göre Başbakan Ahmet Davutoğlu 16 Ekim Cuma günü saat 14.00’te Gökdere’de olacak.

 

İşin mimarı Hüseyin Şahin, neler yaşandığını anlattı

 

Pazar günü televizyonda Başbakan Ahmet Davutoğlu seçim beyannamesini açıklarken kaçak yapılara kentsel dönüşüm şartıyla elektrik ve su bağlanacağını söylediğinde dikkat kesildik.

Çünkü…

Davutoğlu’nun vaadini 21 Mayıs’ta bu sütunlarda vatandaşın isteği üzerine yürütülen çalışma olarak yansıtmıştık. Çalışmayı da AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin yürütüyordu.

Şahin, seçim çalışması sırasında vatandaşın dile getirdiği sorunu dinleyip önemsemiş, sonra da Ankara’da Başbakan Davutoğlu’na taşımıştı. Hazırladığı kapsamlı raporu da sunmuştu.

O nedenle hemen Şahin’i aradık.

Sesinden mutlu olduğu helmen anlaşılıyordu. Şunları anlattı:

Aslında bu sorun bize 2009 yerel seçimi çalışmaları sırasında anlatıldı ve çözüm bulmamız istendi, biz de söz verdik. 2010 referandumunda, 2011 genel seçimi ve cumhurbaşkanlığı seçiminde hep önümüze geldi.”

Şunu ekledi:

7 Haziran seçimi için mahallelere gittiğimizde, vatandaş yine anlattı. Ben de soruna çözüm bulmak üzere Ankara’ya ilettim ve takipçisi oldum.”

Tam da bu noktada siyasetçi için kritik bir tespit paylaştı:

7 Haziran’da, başta Bağlarbaşı olmak üzere bu sorunu yaşayan mahallelerde ciddi anlamda oy kaybına uğradık.”

Şunu da vurguladı:

Ancak, bu konunun çözümü için yasal düzenleme gerekiyor. Gelin görün ki 7 Haziran’dan iktidar çıkmadığı için yasal düzenlemeleri yapamadık.”

Şunu da ekledi:

Vatandaşın 7 Haziran’daki uyarısını da göz önüne alarak konuyu yeniden Sayın Başbakanımıza ilettim. O da çok ilgi gösterdi ve açıklanan AK Parti Seçim Beyannamesi’nde önemli vaatlerimizden biri olarak yer aldı.”

 

Ferhat Hoca Kırgızistan’da gözlemciydi

 

Hafta sonu Kırgızistan’da yapılan seçimi Türkiye adına gözlemci olarak izleyenler arasında Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi ve kısa adı ORSAM olan Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkez Danışmanı Doç. Dr. Ferhat Pirinççi de vardı.

Ferhat Hoca, seçimler sonrası ilk izlenimlerini “Kırgızistan başarılı bir seçim geçirdi. Sonuçları ülkelerine ve bölgeye hayırlı olsun” sözleriyle paylaştı.

 

BBP listesinde Genel Başkan Yardımcısı

 

1 Kasım seçimi için adaylarını ve seçim beyannamesini pazar günü Ankara’da “Safını Belirle” sloganıyla tanıtan BBP’nin Bursa listesinde kontenjan olarak Genel Başkan Yardımcısı Ünsal Karabulut yer alıyor.

Ancak…

BBP Genel Başkan Yardımcısı Karabulut, alışılmış uygulamayla listenin ilk sırasında değil, 2. sırada bulunuyor. İlk sırasında Bursa teşkilatından Abdülaziz Özkılınç’ın yer aldığı

BBP listesinin 3. sırasında Murat Çalışkan, 4. sırasında Mustafa Aydın ve 5. sırasında Hasan Uslu var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.