1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bahçeli ‘beklenen’ erken seçim çağrısını yaptı, cin şişeden çıktı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahçeli ‘beklenen’ erken seçim çağrısını yaptı, cin şişeden çıktı

A+A-

Bu sütunların okurları biliyorlar… Yeni yılın ilk sabanı Ankara’daki kulağı delik dostumuzun söylediklerini 2 Ocak günü aktardık:

“AK Parti kurultayını ramazan öncesine, yani mayıs ayına alabilir.”

Bu uyarıyı Ankara’daki dostumuz yaptığında Türkiye’nin gündeminde böyle bir konu yoktu, ilk kez bu sütunlarda yer aldı.

Ardından…

29 Mart günü “Ankara’nın şifresi: Erken seçim işareti AK Parti kurultayı” başlıklı yazımızda yine Ankara’daki dostun yaptığı yeni durum değerlendirmesine yer verdik.

İstanbul il kongresinin yetişmemesi nedeniyle kurultayın bayram sonrasına kaldığını anımsattıktan sonra Ankara’nın şifrelerini söylemişti:

 “…AK Parti haziran ortasında kurultay yaparsa muhtemelen ekim-kasımda erken seçim olur. AK Parti kurultayı yapmazsa, temmuz ya da ağustostan itibaren her an erken seçim olabilir. Erken seçim şifresi AK Parti’nin kurultay tarihinde. Sonbahara kalırsa her an, haziranda olursa ekim-kasım seçim var.”

1.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-ve-mhp-genel-baskani-devlet-bahceli-002.jpgBir gün sonra…

Yani 30 Mart’ta da erken seçim olası gelişmeleri yanında, 27 yıl aradan sonra yeniden iki bölgeli yapılacak seçimle yaşanabilecekleri anımsattık.

AK Parti’nin gündemine aldığı erken kurultay gibi, erken seçim adımları da yine Ankara’daki kulağı delik dostumuzun aktardıklarını ilk kez bu sütunları izleyenler okudu.

Sonrasında…

Erken seçim Türkiye’nin gündeminde giderek daha fazla yer almaya, konuşulup tartışılmaya başladı.

Üstelik…

Hükümetin bazen toplumla uzlaşma adına kurumlarla, bazen değişik kesimlerin rahatlamasını sağlayacak ekonomik önlemlerle erken seçim habercisi adımlar attığı yorumunu yaptık.

O süreçte…

“Cumhurbaşkanı her gün seçimin zamanında olacağını söylüyor” diyenler yanında, “15 Temmuz’da seçim” beklentisi de spekülasyonlar arasına girdi.

Bugünse…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çıkışıyla siyasi gündem bizim 28 Mart’ta kulağı delik dostumuzun söylediği noktaya geldi.

Bahçeli’nin önerdiği gibi Malazgirt ve Büyük Taarruzun Yıldönümü 26 Ağustos’ta mı olur, yoksa ekim-kasım aylarında mı yapılır bilemiyoruz.

Ama…

3 Kasım 2019’da yapılması planlanan seçimin erkene alınacağı gündeme resmen girdi.

Yani, cin şişeden çıktı artık.

 

Bahçeli’den bu çağrı bekleniyordu

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Grup Toplantısı’nda erken seçim çağrısı yapıp 26 Ağustos 2018 tarihini işaret etmesi büyük bir sürpriz olmadı.

Anımsanırsa…

2002’de Kocayayla’dan yaptığı “3 Kasım’da seçim” çağrısı siyasi tabloyu tümden değiştirmişti. AK Parti’nin dahi umudunu kestiği anayasa değişikliği için Bahçeli’nin çağrısıyla referanduma gidilmesi yanında, ittifaktan Afrin’e kadar kararlarda hep belirleyici rolü var.

Ayrıca…

 “Bahçeli bir Grup toplantısında seçim tarihi açıklayabilir” beklentisi bir süredir kulislerde vardı.

 

Erken seçim çağrısı haberli mi, habersiz mi?

 

3.-yazi-icin-mhp-genel-baskani-devlet-bahceli-grup-toplantisi,-26-agustosta-erken-secim-cagrisi-001.jpgTekrarlamakta yarar var… MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “26 Ağustos’ta erken seçim” çağrısı, kulislere sürpriz olmadığı için “Cumhurbaşkanı Erdoğan bu çağrıyı biliyor muydu?” tartışması yapılıyor.

AK Parti Grubu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 kez “seçimin 3 Kasım 2019’da” yapılacağı vurgusu bu nedenle önemli,

Ayrıca…

CHP’nin “Hodri meydan” diyerek çağrıya katılması da dikkat çekici.

Şimdi gözler, her şeyin netleşeceği bugünkü Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde.

 

AK Parti kurultayı “erken seçimin şifresi” olmaya devam ediyor

 

4.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-ve-mhp-genel-baskani-devlet-bahceli-001.jpgGelişmelerden sonra, Ankara’da yaşayan kulağı delik dostumuzu arayıp bu kez süreci sorduk.

Söze…

“Bahçeli 26 Ağustos’ta seçim önerince MHP Grubu’ndan büyük destek gördü, siyaset gündemi sarsıldı” diye başlayıp iki noktayı anımsattı:

Bir…

“Cumhurbaşkanı çağrı sonrası AK Parti Grubu’nda konuşurken, daha önce hazırlanmış metni değiştirme gereği duymadı. Gerçi 2 kez seçim tarihi olarak 3 Kasım 2019’u işaret etti, ama bunlar Bahçeli’ye cevap değildi, önceden hazırlanmış metindeki ifadelerdi.”

İki…

“Bahçeli’nin konuşması sonrası Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün MHP Grubu’na gidip erken seçim önerisiyle ilgili bilgi alması önemli.”

Yorumu şu:

“AK Parti ilgisiz değil. Fakat Bahçeli’nin ne düşündüğünü, planının ne olduğunu tam anlamak istiyor. İlgisiz olsaydı, Adalet Bakanı’nı erken seçimi öğrenmeye göndermezdi.”

Yani…

“Görünen o ki, AK Parti ilgisiz değil. Fakat ipin ucunu bırakmadan temkinli yaklaşmak istiyor. Çünkü sorumluluğu var ve riski de AK Parti üstlenecek.”

Şunu da ekledi:

“O nedenle, AK Parti kurultayı erken seçim şifresi olmaya devam ediyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.