1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bahçeli'nin 'kalıcı milli mutabakat' işaretini Büyükataman yorumladı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahçeli'nin 'kalıcı milli mutabakat' işaretini Büyükataman yorumladı!

A+A-

Meclis'te anayasa değişikliği görüşmeleri sürerken MHP milletvekillerine mesaj çabaları vardı. 16 Nisan'daki referandum kampanyası henüz başlamasa bile, bu kez MHP tabanı üzerinde spekülasyonlar başladı.

İşte...

Böyle bir süreçte, gözlerin ve siyasi ilginin üzerinde toplandığı MHP Genel Merkezi yol haritasını belirlemek üzere hafta sonu Konya'da toplandı.

Dün de...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kapanış konuşmasında "Neden evet dediklerini" anlatırken "Kalıcı nitelikte milli mutabakat şart" dedi.

Bunun üzerine...

Toplantının hemen ardından MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'ı aradık. Ankara'ya dönerken yaptığımız görüşmede "Bahçeli'nin sözlerinin şifresini" sorduk.

Söze...

"Türkiye'nin içinde bulunduğu malum şartları ortaya koyduktan sonra böyle bir değerlendirme yaptı" dedi ve şunu söyledi:

"Rusya ile yaşananlar ortada. 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'de siyaset algısı partilerin vaziyet algısını değiştirdi. Bizim en önemsediğimiz süreçte vaziyet almamız Türkiye'nin bekası sorunuyla karşı karşıya kalmasıdır."

Bu noktada...

"Aslında olanlar milli mutabakatın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" dedi ve devam etti:

"Her milli meselede mutabakatı, siyasi mülahazadan ve parti çıkarlarından önde tutuyoruz. Terörle mücadelede de hükümete verdiğimiz destekle bunu gösterdik. TSK harekatına da yine aynı şekilde destek verdik."

Şunun altını çizdi:

"AKP'nin pek çok alanda icraatlarını tenkit ediyorken, bu konularda yanındayız. Çünkü, Türkiye'nin en önemli meselesi olan terörle mücadelede hükümetin atacağı her adımı, sonuç alınabilmesi için destekliyoruz."

 

Ardından...

Anayasa değişikliğiyle birlikte "MHP'nin hükümetin yanında yer aldığı" gibi eleştirilere muhatap olduğunu anımsatarak şu cevabı verdi:

"Bu yaklaşımlar MHP'ye yapılmış en büyük haksızlık. Genel Başkanımız konuşmasının sonunda 'devlet için, millet için, cumhuriyet için' evet dediğimizi açıkladı."

Şunu ekledi:

"Vaziyet alışımız bundan daha güzel değerlendirilebilir mi?"

Şunu da vurguladı:

"Şahısları bir yerlere taşımak, tek adamlık gibi bir tarzımız kesinlikle söz konusu değil."


 

Kongreler başladı, 5 ilde toplantı var

 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'a, referandum kampanyasına ilişkin Bahçeli'nin programının belli olup olmadığını sorduk.

Bu hafta programın şekilleneceğini ifade ettikten sonra şunu söyledi:

"İlçe kongrelerimiz başladı. Bir yandan da ilkini Bursa'da yaptığımız bilgilendirme toplantılarını sürdürüyoruz. Örneğin bu ay 5 ilimizde toplantı var."

Sonra da şunu ekledi:

"Bir yandan ilçe kongreleri, bir yandan bilgilendirme toplantılarıyla tavrımızı tabanımıza anlatacağız."


 

Büyükataman: Homojen camiayız, MHP'de problem olmaz

 

Konya'daki toplantıdan sonra, Ankara'ya dönüş yolunda konuştuğumuz MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman her zamanki gibi sakin üslupla iddialı değerlendirme yaptı.

Öncelikle...

Başka partiler ve siyasi akımların MHP tabanına mesaj verme çabalarına değinirken rencide oldukları noktaya değindi:

"Sanki MHP tabanı bu işlere aklı ermeyen bir camiaymış gibi herkes akıl satmaya kalkışıyor. Oysa bizim camiamız okumuş, aklı eren, hür kararını verebilen bir camiadır."

Şunun altını çizdi:

"Referandumda evet oyu verecekler olduğu gibi, hayır oyu verenler de çıkacaktır. Tercih farklılığını problem görmüyoruz."

Şuna işaret etti:

"Olağanüstü kurultay sonrası referandumu fırsata çevirmeye çalışanlar var. Anlaşılan o ki, herkesin iştahını kabartan camiayız."

Sonra da...

Hem parti içine, hem dışarıdaki beklentilere net bir mesaj verdi:

"Biz homojen bir camiayız. Bazılarının zannettikleri, ya da olmasını istedikleri gibi bir parti değiliz. Genel Merkez'in, Genel Başkan'ın tavrı olduğunda arkasında durulduğu hep bilinir."

Şunu da ekledi:

"MHP'de problem olmaz. Olduğunu iddia edenler kendi tabanlarına baksınlar."


 

Bursa'dan götürülen tarihi eserlerden 160'ına dönüş umudu

 

​Konunun gelişimine cumartesi günü bu sütunlarda yer verdik... Bursa'daki tarihi camilerde bulunan eski eserleri Vakıflar Genel Müdürlüğü güvenlik gerekçesiyle 6 yıl önce toplayıp Ankara'daki müzeye götürdü.

Geçen yıl...

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu eserlerin de sergileneceği Vakıf Kültürü Müzesi kurmak üzere harekete geçti. Vakıflar'dan da Bursa'dan götürülen eserleri istedi.

Başlangıçta...

Altepe'nin isteğine olumlu karşılık veren Vakıflar daha sonra her camide bolca bulunan şamdanlardan gönderdi, ama el yazması Kur'an-ı Kerim ve çok özel hat süslemeleri göndermedi.

Böylece...

Açılışı için Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'dan tarih bekleyen Vakıf Kültürü Müzesi'nin boynu bükük kaldı.

İşte...

Gelişmenin bu sütunlarda yer almasından sonra Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem'den güzel bir haber geldi.

Haberde...

Vakıflar Genel Müdürlüğü deposundaki Bursa'nın tarihi eserlerinden 160'ının müzede sergilenmek üzere verilebileceği bilgisi yer alıyor.

Ancak...

Vakıflar öncelikle Bursa'ya uzman heyeti gönderip Vakıf Kültürü Müzesi'nde inceleme yapacak. Olumlu rapor çıkarsa 160 tarihi eser sergilenmek üzere gönderilecek.


 

Tofaş ilk defa reklamda 16 plaka kullandı

 

Tofaş-Fiat'ın otomobil ürettiği fabrika Bursa'da. Dünyadaki uygulamalarında, yeni modellerin tanıtımları üretildiği kentin plakasıyla yapılır, fakat Tofaş yıllardır yeni modellerini İstanbul'un 34 plaka numarasıyla tanıttı.

İşte...

Bursa'da eleştirdiğimiz bu uygulama ilk kez değişti. Televizyonlarda yayınlanan yeni Egea tanıtım reklamlarında 16 plakalı Egea yollarda dolaşıyor.

Daha önce reklam filminde Bursa fabrikasını tanıtan Tofaş bu reklam filminde de bir ilke imza attı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.