1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bahçeli’nin yapacağı tercih Büyükataman için de kriter
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahçeli’nin yapacağı tercih Büyükataman için de kriter

A+A-

Gerçi… MHP’de aday adaylığı başvuruları 12 Mart’ta başlayacak, ama sayıları diğer partiler kadar olmasa da aday olacağını açıklayan isimler var.

Gözler de…

MHP’nin kongre sürecinde haklarında çok spekülasyon yapılan 2 Bursa milletvekilinin üstünde. Onların kararları merak ediliyor.

Aynı zamanda MHP Genel Sekreteri olan MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman ile yaptığımız sohbeti 24 Ocak günü bu sütunlarda yayınladık.

O yazıda…

Ankara’dan aday olacak” söylentilerine karşı şunu söylemişti:

Bursa’da 18 milletvekilliği var. Koskoca Bursa’da İsmet Büyükataman’a yer kalmadı da onun için mi başka yerlere yakıştırıyorlar? Böyle konuşanları iyi niyetli bulmuyorum.”

Sonra da şunu eklemişti:

Henüz seçim takvimi açıklanmadı. Diğer arkadaşlar gibi ben de yeni dönemde aday olur muyum, olmaz mıyım daha karar vermiş değilim. Eğer milletvekili adaylığım söz konusu olursa, yine Bursa’dan olacaktır.”

Bu sözlerin üzerinden bir ayı aşkın süre geçti. O süre içinde MHP İl kongresi yapıldı ve iki milletvekilinin destekledikleri farklı adaylara karşın Yüksel Yılmaz seçilip MHP İl Başkanı oldu.

Dahası…

Kongre sonrası değerlendirmesini sorduğumuz MHP Bursa Milletvekili ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Necati Özensoy yeniden aday olacağını açıkladı.

Peki…

Büyükataman ne düşünüyor? Dün bunu sorduğumuzda şu cevabı verdi:

Biliyorsunuz, 21 Mart’ta partimizin kurultayı var. Ben de genel sekreter olarak kurultay hazırlıklarını yürütüyorum. O nedenle henüz kararımı vermedim. Öncelikle kurultayı atlatalım, sonra bir karar veririm.”

Ardından…

Kararını verirken neyi göz önüne alacağını, yani kriterini açıkladı:

Kurultayda Genel Başkanımızın yapacağı tercih de benim için çok önemli. O tercihi görüp öyle karar vermek istiyorum.”

Sonra da düşüncesini şu sözlerle dile getirdi:

Ne olursa olsun milletvekili olacağım diye bir ısrarım yok, bunu önemli bulmuyorum. Milletvekili olsam da, olmasam da partim için çalışırım.”

Şunu da vurguladı:

Zaten partide çalışmak için milletvekili olmak şart değil.”

 

MHP’de aday yöntemi 5 Mart’ta

 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, 21 Mart’ta kurultayı yanında milletvekili genel seçimi hazırlıklarıyla ilgili bilgi de verdi.

Buna göre…

Kongresini hafta sonu yapacak Rize ve Aydın dışındaki MHP il başkanları bu akşamdan itibaren Kütahya’da kampa giriyorlar. Cumartesi ve pazar günleri yapılacak toplantıda aday belirleme yöntemiyle ilgili teşkilat eğilimi alınacak.

Ardından…

MHP’nin en üst karar organı olan Merkez Yönetim Kurulu 5 Mart’ta toplanıp aday tespiti yöntemine karar verecek.

 

Büyükataman’ın izlenimi: Gençlerin olgunluğu umut verdi!

 

MHP’deki kongre sürecinde yapılan spekülasyonlar içinde adı geçen Bursa Milletvekili ve MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’a, kongrelerle ilgili izlenimini sorduk.

Söze…

Çok adaylı ve çekişmeli kongreler oldu” diye başlayıp tespitini paylaştı:

Merkezdeki delegelere ulaşmakta sıkıntı olduğunu gördüm.”

Şu yorumu yaptı:

Her şeye rağmen, yaşlarına göre takdir ettiğim genç arkadaşlarımın olgun konuşmalarından yarınlar için umutlandım.”

Şunu vurguladı:

Hem kongreler, hem kongrelerdeki davranışlar ve topyekun kazanan arkadaşların yanında olunacağının beyanı beni umutlandırdı.”

Şu uyarı da yaptı:

Bu değerlendirmeyi, seçimi kazanan İl heyetinin de göz ardı etmeden yapmaları ve bu doğrultuda çalışmaları en büyük temennim.”

Şunun da altını çizdi:

Kongremizde delegasyonumuzun emaneti teslim ettiği heyetle birlikte olacağım. Hep birlikte 7 Haziran’da başarılı olmak ve partimizin daha çok milletvekili çıkarmasını sağlamak için çalışmalıyız.”

 

Sedat Yalçın’dan siyasete proje: Bakanlık bazında milletvekili

 

Seçim dönemlerinde genellikle adaylar ve özellikleri üzerine söylemler gelişiyor. Bu da son derece doğal.

Fakat…

Bu tür süreçleri, siyaset projesi için de en verimli dönem kabul etmek gerekiyor. Çünkü adaylık değerlendirmeleriyle birlikte nasıl milletvekilliği sorgulamaları da başlıyor.

İşte…

Adaylık boyutu dışında, siyaset projesi özelliğinde bir öneri AK Parti Aday Adayı Sedat Yalçın’dan geldi.

Daha doğrusu…

AK Parti İl Başkanı olarak yönettiği 2009 yerel ve 2011 milletvekili genel seçimleriyle 2010’daki anayasa referandumu ve Mustafakemalpaşa Ovaazatlı ara seçiminin deneyimleriyle geliştirdiği siyaset projesini paylaştı.

Önerisi şu:

Bursa gibi çok milletvekili çıkaran kentlerde milletvekili adaylarını belirlerken bakanlıklar bazında liste hazırlanmalı.”

Şöyle açtı:

Örneğin, Sağlık, Eğitim, Tarım, Ulaştırma gibi uzmanlık isteyen bakanlıklara uygun yapıda milletvekilleri listesi oluşturulmalı.”

Karma listeden doğan sakıncaları ise şöyle özetledi:

Bakanlıklara göre uzmanlaşmış milletvekilleri olmayınca tüm milletvekilleri aynı konulara yöneliyorlar ve ortaya da sağlıklı bir durum çıkmıyor.”

Kendi hedefini de açıkladı:

Milletvekili seçilirsem Bursa yatırımlarını takibin yanında demokratik haklar ve yeni anayasa konularında da çalışmalar yapmak isterim.”

 

Siyasetin reçetesi: Mustafa Esgin

 

AK Parti kurulduğunda ilk katılanlardan biri, Bursa Devlet Hastanesi’nin gencecik doktoru Mustafa Esgin’di. 2002 önseçiminde iyi oy aldı, ama listeye giremeyince mesleğine döndü.

30 Mart’ta AK Parti Nilüfer Adayı olarak “Nilüfer’e iyi gelecek” sloganıyla seçime müthiş enerji kattı, ama kazanmaya yetmedi.

Bursa’da karşılığı olan isimlerden Dr. Mustafa Esgin siyasetin reçetesini yazmak için AK Parti aday adayı.

 

Hep halkın içinde: Cüneyt Karlık

 

Cüneyt Karlık’ı lise yıllarından bu yana tanırız. Yıldırım Belediye Başkanı olarak efsane haline geldi.

Açıkça söylemek gerekirse, halkla bu kadar beraber olan bir başka siyasetçi yok. Yılın her ayı, her haftası, her günü halkla iç içe.

Dahası, oluşturduğu Gönül Dostları ile birlikte sosyal restorasyon kapsamında da halkın hep yanında.

Yarın da, milletvekili aday adayı olarak AK Parti teşkilatından oy isteyecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.