1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bakan el koyup sorunu çözdü: Test Merkezi’nin yeri değişti!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bakan el koyup sorunu çözdü: Test Merkezi’nin yeri değişti!

A+A-
Anımsanacaktır… Otomotiv sektöründe kural koyucu ve belirleyici olmak amacıylaTürk Standartları Enstitüsü tarafından Türkiye’ye bir otomotiv test merkezi kazandırılması kararı alındığında, yatırımın yeri çok tartışıldı.

En büyük yarış da Bursa ile Antalya arasında yaşandı.
O yarışı Bursa kazandı. Tesisin önce Karacabey’e kurulması düşünüldü. Arazide sorun çıkınca Yenişehir gündeme geldi.
Devreye…
AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin de girdi ve proje için çok büyük çaba harcadı. Sonunda, Yenişehir Havaalanı karşısında 2 bin 300 dönümlük bir alan belirlendi ve çalışmalara başlandı.
Fakat…
Avrupa’nın en iyisi olması hedefiyle, otomobilin 260 kilometre hızda test edilebileceği bir pist gündeme gelince, arazi yetersiz kaldı, yatırım kilitlendi.
Böylece…
Test Merkezi için daha uygun bir arazi arayışı başladı.
Bu aşamada…
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık sorunları çözmek için TSE Genel Sekreteri Vedat Demir’i koordinatör tayin ederken konuyu da takibine aldı.
Bir yandan…
Yenişehir’e kurulacak Otomotiv Test Merkezi’nin dünyanın en iyileri arasında yer alması için Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik başkanlığında uzmanlardan oluşan bir heyet ekim ayı başında Çin’e gidip oradaki test merkezinde inceleme yaptı.
Bir yandan da…


Koordinatör atanan TSE Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Demir de başka bir uzman heyetiyle Malezya’daki test merkezini inceledi.
O süreçte…
Yenişehir’de de saatte 260 kilometre hızla giden otomobilin test edilebileceği bir pistin yapılabileceği yaklaşık 3 bin dönümlük yeni arazi yine aynı bölgede bulundu.
Ardından…
Projenin önce Bursa’ya gelmesi, sonra Yenişehir’de olması için büyük çaba gösteren AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin ile Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kaya ve Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik önceki gün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ziyaret ettiler.
Ziyarette…
Yeni arazinin hem fiziki durumu ele alındı, hem de kamulaştırma sorunları görüldü.
Görüşmede…
Konuyu bizzat takibine aldığını söyleyen Bakan Işık, başta otomotiv olmak üzere sanayi için çok önemli olan projenin bir an önce yaşama geçebilmesi için kamulaştırma sorunlarını çözecek her girişimi yapacağını açıkladı.
Kısacası…
Otomotiv Test Merkezi için Yenişehir’de yaklaşık 3 bin dönümlük yeni bir arazi bulundu ve adresi değişen projenin önü açıldı.

 

***

 

Bursa sanayisi adına Bakan’a teşekkür

 

Gerçi, ilk bakışta otomotiv sektörü öne çıkıyor, fakat Yenişehir’de kurulacak Test Merkezi sanayinin gereksinim duyduğu tüm testleri yapacak. O bakımdan, Bursa sanayisi için önem taşıyor.
Gelişmeleri…
Başından beri en yakın takipçisi olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin’le konuştuk. Aynı zamanda bir sanayici olarak şunu söyledi:
“Otomotiv sektörü başta, Bursa sanayisi ve sanayicisi için test merkezi çok önemli. O bakımdan, verdiği destek için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık’a Bursa adına çok teşekkür ediyorum.”

 

***

 

Otomotiv Test Merkezi Bakan Işık’ın sunumuna girdi

 

 

Kamunun yatırım projeleriyle ilgili süreci ve işleyişi bilenler, TBMM’de yapılan görüşmeleri ve özellikle de bütçe sunumu raporlarını önemserler.
Şimdilerde…
TBMM’deki Plan Bütçe Komisyonu’nda 2015 yılı bütçesiyle kapsamında Bakanlıkların bütçeleri görüşülüyor. İşte o görüşmelerde, Yenişehir’e kurulacak Otomotiv Test Merkezi ilk kez Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın bütçe sunumuna girdi.
Bakan Işık’ın önceki akşam TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, Test Merkezi için şu ifadelere yer verildi:
“Bursa Yenişehir’de dünyanın en iddialı test merkezlerinden birini kuruyoruz. Yerini belirledik, kamu yararı kararını aldık ve kamulaştırma işlemlerini başlattık.”
Şu bilgi de aktarılıyor:
“Çok önem verdiğimiz test merkezinde, özellikle otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu tip onay ve Ar-Ge testleri yapılacaktır. Testlere yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütecek bu merkez, yerli imkanlarla tasarlanacak ve üretilecek yerli marka araçlar için de önemli adımlardan biri olacaktır.”

 

***

 

İşte perde arkası: Bakan Çelik’in adı neden okunmadı?

 

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ilk Bursa gezisinin üstünden 1 hafta geçti. bazı tartışmalar hâlâ sürüyor.
Örneğin…
Merinos’taki toplu açılış töreni öncesinde alanda görülen Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Faruk Çelik’in tören sırasında adının okunmaması bunlardan biri. Bu konunun perde arkasının çok özel bir öyküsü var.
Geçen cuma…
Başbakan Davutoğlu uçakla Yenişehir Havaalanı’na indiğinde, karşılayanlar arasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de vardı.
Ulucami’deki cuma namazında Davutoğlu’na eşlik eden Çelik daha sonra, Merinos’a gelip tören alanı girişinde karşıladı.
O gün…
Çelik programları nedeniyle Şanlıurfa’ya gitmek durumundaydı. Uçağı da saat 16.00’da  kalkacaktı. Davutoğlu’nun tören alanına geç gelişi uçak programını sıkıntıya soktu.
Bu nedenle, Başbakan Davutoğlu’nu gelişi sırasında Merinos’ta karşıladıktan sonra durumunu anlatıp izin istedi veŞanlıurfa’ya uçmak üzere Merinos’tan ayrıldı. O nedenle,  Bakanların adları okunurken Merinos’ta yoktu.
Akşam…
Şanlıurfa programını tamamlayan Çelik, sabah Nevşehir’e geçti. Bu kez Başbakan Davutoğlu’nu cumartesi günüNevşehir’e gelişinde karşıladı.
Üstelik…
Orada olmasını bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu istedi.
Bunun da nedeni…
2010-2011 döneminde Devlet Bakanı olarak Alevi açılımını Faruk Çelik’in yürütmesiydi. Davutoğlu bu nedenle Hacı Bektaş ziyaretinde, Alevi camiasının da çok sevdiği Çelik’in yanında olmasını istedi.
Dün de…
Gazetelerde Başbakan Davutoğlu’nun basın toplantısı fotoğraflarındaydı. Sağ yanına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı alan Davutoğlu sol yanına Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Faruk Çelik’i oturtarak görüntü verdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.