1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bakan Faruk Çelik: Işid yarın başka adla karşınıza çıkabilir!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bakan Faruk Çelik: Işid yarın başka adla karşınıza çıkabilir!

A+A-

Suriye`den binlerce kişi can güvenliği nedeniyle kaçıp Türkiye`ye sığındığında dünya hiç umursamadı. Şimdi İşid diye baş belası bir terör örgütü dünyanın gündeminde . Başından beri başı ağrıyan ülke olan Türkiye şimdi bir de uluslararası baskı altında.
Kimi...
Suriye sınırının hemen dibimdeki Kobane`de haftalardır Işid`le savaşan Kürt gruplaraTürkiye`nin yardım etmesini istiyor. Hatta bunu isteyenler "Türkiye Kobane`ye yardım etmiyor" deyip kentleri savaş alanına çevirdi, yakıp yıktı.
Aralarında...
Amerika`nın da bulunduğu kimi Batı ülkeleri ise "kendileri asker göndermek yerine Türkiye`nin İşid`le savaşmasını" yani taşeronluk yapmasını istiyor.
Şanlıurfa Milletvekili olduğu için başından beri İşid`in yerleşmeye çalıştığı sınıra en sık giden siyasetçi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik her şeyi yakından izliyor.
Bunun avantajıyla...
Bölgedeki gelişmeleri değerlendirirken sert bir yorumla şu uyarıyı yaptı:
"Işid denilen terör örgütü insani olarak da, İslami olarak da değerlendirilemez. Ama böyle bir konu yüzeyselliğe kurban edilmemeli."

 


Şuna dikkat çekti:
"Ortadoğu`nun yakın geçmişine şöyle bir bakın. Irak`ın despot liderlerini, Irak halkı kurtulacak diye yapılanları hatırlayın."
 Devam etti:
"Maliki getirilip oturtuldu. Milyonlarca insanın katledildiği, ayrılıkçı mezhepsel yaklaşımlarla insanların oyun dışına itildiği süreçler yaşandı. Irak`ta Amerikan planları bir mezhebi oyun dışına itti, denge değişti."
Şunu vurguladı:
"Onun için huzur sürpriz olur"
Bakışı şu:
"Suriye`de 1 milyon 200 bin insanı katleden zalim yönetimin oluşturduğu tablo bugün İşid, El Kaide olarak karşımıza çıkıyor. Bertaraf ettiğinizi sanırsınız, yarın başka bir adla karşınıza çıkabilir."
Yapıyı anımsattı:
"Işid bünyesinde 80 ülkeden insanlar var. Kendilerine büyük bir hedef belirlemişler. İsrail`i de içine alan hilafet ilanıyla büyük devlet kurmak istiyorlar. Buna inandırılmış insanlar var. Acımasız katlediyorlar."
Ardından...
"Geçen hafta gittim, sınırı gördüm" dedi ve şunu söyledi:
"Bu Işid Suriye`den çıktı, Irak`ta yayıldı. Her gün bir belde, şehir alıyor ve Musul`a doğru geliyor. Musul`a, yani petrol kaynaklarına gelince dünya hareketlendi. Bütün bu olaylar olurken neredeydiler?"

 

***

 

"Bugün olanları Türkiye gördü, ama..."

 

Çatışmaların sürdüğü Kobane`nin hemen karşısındaki Suruç`a ve sınıra defalarca giden Faruk Çelik yaşananları değerlendirirken şunu anımsattı:
"Olaylar patlak verdiği zaman Türkiye PYD`den şunu istedi: Özgür Suriye Ordusu ile birlikte olup zalim Suriye yönetimini ortadan kaldırın, Suriye zaten sizin. Ama tam tersine ÖSO`ya yönelik eylemler oldu."
Gelinen noktayı söyle tanımladı:
"Türkiye, bunların olacağını önceden gördü, ama birileri göremedi. Kobane şimdi sıkıntıyla karşı karşıya."
Kaygısını da ortaya koydu:
"Problem net. Fakat uluslararası kuruluşlar sağlıklı değerlendirme yapamazsa Işid komşumuz olacak."

 

***

 

Siyaset için heyecan duyan gençler, umut veriyorlar!

 

 

Bu sütunların okurları biliyorlar... Siyasette gençleri destekliyoruz. Siyasi partilerin gençlik kolu yapılanmalarını da çok önemsiyoruz.
Bu noktada...
AK Parti Nilüfer Gençlik Kolu Başkanı Gökhan Dinçer ve yönetiminin siyaset üretmek adına çabalarını da ilgiyle izliyoruz.
Çünkü...
AK Parti açısından siyaset adına çok zor bir yer olan Nilüfer`de partinin genel çizgisini korumanın yanında Nilüfer`in özgün yapısına uyum anlamında çok özel çalışmalar yapıyorlar.
Bununla birlikte...
Gökhan Dinçer ve arkadaşlarının, diğer ilçelerdeki AK Gençlik yapılarına göre işleri çok daha zor.
Zaten...
Onlar da bunun bilinciyle sürekli farklılık sergileyen siyasi projeler üretiyorlar. Örneğin, geçen yıl parti farkı gözetmeksizin üniversite gençliğinin sorunlarını ortaya koymalarını sağladılar, çözüm için de aracılık üstlendiler.
AK Parti Nilüfer Gençlik Kolu Başkanı Gökhan Dinçer ve yönetimi zaman zaman ziyaretimize gelirler, sohbet ederiz. Son gelişlerinde, aralarına yeni katılanlar için düzenledikleri ve 2 otobüsle gittikleri Çanakkale gezisinden yeni dönmüşlerdi.
Yönetim kurulu üyeleri Gökhan Yıldız, Özkan Zorlu, Filiz Aydın, Sefa Şahin, Hilmi Güzeller`le birlikte sohbet ederkenBaşkan Dinçer gezinin gerekçesini anlattı.
Önce...
"Her genç önce Çanakkale`yi tanımalı" dedi ve ekledi:
"O günkü olaylarla bugünkü olaylar arasında benzerlik var. Yine aynı şekilde ülkemizin üstüne geliyorlar. Onun için Çanakkale`nin çok iyi anlaşılması gerekiyor."
Sonra da bugünü değerlendirdi:
"Yaşananlara çok üzüldük. Çözüm sürecini bozmak için yapıldı. Silahlar artık susmalı."
Yönetimindeki Gökhan Yıldız ile birlikte aynı zamanda Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi olan AK Parti Nilüfer Gençlik Kolu Başkanı Gökhan Dinçer, siyasi hedeflerini şöyle özetledi:
"Nilüfer genç nüfusun fazla olduğu ve gençlerin daha fazla zaman geçirdiği yer. Yerel seçimi kazanamadık, ama daha iyi hazırlanarak önümüzdeki seçimde başarılı olmak istiyoruz."

 

***

 

CHP Osmangazi’den yardım kampanyası

 

Seçime yönelik siyasi çalışmaları sürdüren CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca, bir yandan kent sorunlarıile ilgilenirken, bir yandan da yardım kampanyası düzenledi.
Örneğin…
Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Ezidiler için bir kamyon dolusu yardım toplandı. Büyük bölümü çocuk giysileri, çocuk bezi ve mamadan oluşan yardım kamyonu, yerleştirildikleri kamplar ziyaret edilerek Ezidilere teslim edilecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.