1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bakan’dan kürsü sürprizi: Edebali’yi örnek gösterdi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bakan’dan kürsü sürprizi: Edebali’yi örnek gösterdi!

A+A-

Yer… Ankara’da AK Parti Genel Merkezi toplantı salonu. Salonda AK Parti’den seçilen 884 belediye başkanı ile 37 İl Genel Meclisi Başkanı var.

Ayrıca…

81 ilin AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı toplantı için salonda.

Kürsüde…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki konuşuyor. Arkasındaysa, videowall adı verilen büyük boydaki görsel bilgilendirme ekranı çalışıyor.

Bir an…

O bilgilendirme ekranına, geçtiğimiz günlerde de Özhaseki’nin açtığı Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi görüntüsü geliyor.

Türkiye’nin ilk ve tek kentsel dönüşüm merkezi görüntüsü sürpriziyle Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ister istemez toparlanıyor.

O sırada…

Kürsüdeki Özhaseki şunları söylüyor:

“Kentsel dönüşüm çok önemli, ama doğru yapmak lazım. İşte bu işi doğru yapan bir belediye var.”

Sonra…

Salona “Yıldırım Belediye Başkanımız burada mı?” diye soruyor. Edebali elini kaldırınca şunu söylüyor:

“Kentsel dönüşümde önce bölgesel planlama yapılması çok önemli. Yıldırım Belediyesi bunu doğru yapıyor.”

Şöyle devam ediyor:

“Özellikle kentsel dönüşümün yürütülmesi, projelendirme çalışmalarının yapılması, dönüşümde ön analiz verilerinin toplanması ve en önemlisi vatandaşlara sahip olacakları yeni hayatın anlatılması amacıyla Yıldırım’da kazandırılan Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi bu işin profesyonel yönetilmesi adına çok önemli.”

Ardından…

“Kentsel dönüşümle ilgili lehte ya da aleyhte çok fazla şey söyleniyor. Bu nedenle insanlarımızın kafaları karışıyor” dedikten sonra şunu vurguluyor:

“İşte Yıldırım Belediyemizin Planlama ve Kentsel Dönüşüm Merkezi bu konuda hayati bir misyon üstleniyor.”

Salondan şunu istiyor:

“Başta büyük şehirler olmak üzere birçok şehrimiz birinci derece deprem kuşağı üzerinde. Kentsel dönüşüm de depreme karşı zorunluluk olduğuna göre, önce bölgesel planlaması yapılmalı, sonra projelerle güvenli ve kaliteli yapılar ortaya çıkarılmalı.”

Şunu da öneriyor:

“Belediyelerimiz kentsel dönüşüm planlamaları ve uygulamalarında Yıldırım Belediyesi’nin Planlama ve Kentsel Dönüşüm Merkezi başta olmak üzere yürüttüğü çalışmaları örnek almalı.”


 

Kentsel Dönüşüm’ün adı değişiyor

 

Çevre ve Şehircilik bakanı Mehmet Özhaseki farklı ortam ve toplantılarda dile getirdiği görüşünü, AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan AK Parti’li belediye başkanları toplantısında da tekrarladı:

“Kentsel Dönüşüm Yasası’nın adı, bu çalışmaları küçümsemek isteyenler tarafından rantsal dönüşüm denilerek olumsuz algılara yol açabiliyor.”

Şunu açıkladı:

“Çok önemsediğimiz ve emek verdiğimiz çalışmada olumsuz algıları önlemek için yasanın adını Depreme Hazırlık Yasası olarak değiştirmeye hazırlanıyor.”


 

Edebali: İstanbul’dan gelip sordular

 

AK Parti Genel Merkezi’nde 884 belediye başkanı ve 37 İl Genel Meclisi Başkanı önünde Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi projesi Türkiye’ye örnek gösterilen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yle konuşurken “o an ne hissettiğini” sorduk.

Şunu söyledi:

“Bakanımız açılışı yaparken de onore etmişti, ama Ankara’daki toplantıda tekrarlaması tam bir sürpriz oldu. İstanbul’dan bile gelip nasıl yaptığımızı sordular.”

Şunu da ekledi:

“Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’ni örnek gösterince heyecanlandım, gurur duydum.”


 

152 Evler’de kentsel dönüşümün adı var: Havsa Hatun Evleri

 

İzlediği kentsel dönüşüm politikası ve geliştirdiği projelerle Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi uygulaması Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından tüm belediyelere örnek gösterilen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali önce insani değerler üstünde duruyor.

Söylediği şu:

“Kentler insanların daha iyi yaşanması için planlanmalı. Biz de kentsel dönüşüm planlaması yaparken buna dikkat ediyoruz.”

Felsefesi şu:

“Yapacağımız projeyi her şeyden önce yeni yaşam alanları görüyoruz. Çünkü orada hayatlar olacak. O nedenle önce işin felsefesini anlatıyoruz.”

Bu noktada…

Toplantıda Bakan Özhaseki’nin de üstünde durduğu bölgesel planlama vurgusu yaptı:

“Tek başına proje yapmıyoruz. Önce bölgeyi ele alıp yeni bir hayat planlıyoruz. Onun içinde kentsel dönüşüm projelerini oluşturuyoruz.”

Sonra da şunu açıkladı:

“Şimdi gündemimizde 152 Evler Kentsel Dönüşüm Projesi var. Cumartesi günü saat 12.00’de 1200 kişiyi Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’nde konuk edip projeyi anlatacağız.”

Bir de küçük tüyo verdi:

“Kentsel dönüşüm projelerine isim verme kararı aldık. İlk olarak da 152 Evler’de uygulayacağız. Yapılacak evler Havsa Hatun Evleri adını taşıyacak.” 


 

152 Evler’den sonra sıra Esenevler’de

 

Cumartesi günü 152 Evler Mahallesi’nden 1200 kişiye Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’nde bilgilendirme yapacak olan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali önümüzdeki hafta da Esenevler Mahallesi sakinlerini bilgilendirecek.

Edebali izlenen yolu şöyle açıkladı:

“Dönüşümün mahalleye ne getirdiğini, yeni hayatın nasıl olacağını anlatıyoruz.”

Devam eden Mevlana-Ulus kentsel dönüşümü sonrası 152 Evler ve Esenevler için bilgilendirme toplantılarının ardından uzlaşma görüşmeleri başlayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.