1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Başbakan Davutoğlu, artan oylar için teşekküre geliyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakan Davutoğlu, artan oylar için teşekküre geliyor!

A+A-

Görünüşte hareket yok. Fakat, Ankara’da çok yoğun bir gündem var. Üstelik bu gündem özel görüşmelerde alttan alta ısınıyor ve kulis ateşinde pişiyor.

Çünkü…

Masanın üstüne çıkarılabilmesi için yasal sürecin tamamlanması gerekiyor.

Örneğin…

Yüksek Seçim Kurulu’nun bugün 1 Kasım’da yapılan milletvekili genel seçimi sonucunu resmen açıklaması bekleniyor. Yasa gereği, kesin sonuç açıklandıktan 5 gün sonra TBMM toplanıyor ve milletvekilleri yemin ediyorlar.

Bu sütunlarda…

Siyasal takvimin nasıl işleyeceğini daha önce anlattık. Görevde seçim için kurulmuş geçici hükümet var ve görevi TBMM toplandığı anda bitiyor.

O bakımdan…

Yemin töreni bittiğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu seçimden birinci çıkan AK Parti Genel Başkanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe’ye davet edilecek ve hükümeti kurma görevi verilecek.

Oysa…

Bugüne kadar hükümet kurma görevi için Meclis’in açıldıktan sonra TBMM Başkanı seçiminin yapılması ve Başkanlık Divanı’nın oluşması bekleniyordu.

Bu kez durum farklı…

Ülkenin hükümetsiz kalmaması için işleyiş tersine çevrilecek ve yemin töreni sonrası yeni hükümet için görevlendirme yapılacak.

Ankara’dan konuştuklarımız tüm bu sürecin şeklî göründüğünü, her şeyin belli olduğunu düşünüyorlar. Davutoğlu’nun yeni Bakanlar Kurulu’nu kafasında şekillendirme ötesinde çantasındaki liste haline getirdiğine inanıyorlar.

Hatta…

Bu dönem Bakan olacak Genel Başkan Yardımcıları’nın yerine yapılacak görevlendirmelerin bile belli olduğu inancındalar.

İşte…

Böyle bir atmosferde, Ankara kulislerini yaşayan dostumuzla konuşurken şu bilgiyi de verdi:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, oylarını önemli miktarda arttıran illere teşekkür ziyaretleri yapacak. Bu ziyaretler miting şeklinde olmayacak, ama kent halkıyla Başbakan bir araya gelecek.”

Şunu vurguladı:

Bursa 7 Haziran’dan 1 Kasım’a oyunu yüzde 10 arttırdı. O nedenle Başbakan’ın teşekkür ziyareti yapacağı iller arasında Bursa da var.”

Şunu da ekledi:

Başbakan’ın hangi illere gideceği aşağı yukarı belli. Fakat hangisine ne zaman gideceği, yani takvim belli değil. Muhtemelen hükümetin kurulmasından sonra takvim belli olacak.”

 

AK Parti’de pazartesi Grup başlıyor

 

Yüksek Seçim Kurulu 1 Kasım seçiminin kesin sonucunu bugün açıklayacak. Yasa gereği 5 gün sonra da TBMM toplanacak ve milletvekilleri yemin edecekler. O nedenle, illerde seçilip mazbatalarını alan milletvekilleri Ankara’ya gidip TBMM’ye kayıtlarını yaptırıyorlar.

Böyle bir süreçte…

AK Parti diğer partilerden daha hızlı hareket etmek üzere harekete geçti ve salı günü planlanan yemin töreni öncesinde ilk Grup Toplantısı’nı 16 Kasım Pazartesi günü yapma kararı aldı.

Bu arada, hükümet için güvenoylaması da 28 Kasım Cumartesi günü yapılacak.

 

Gürsu’dan istek: Hastane olsun, sağlık ocağı da kalsın

 

Gürsu’ya hastane yapılmasını, Gürsu’nun sevdiği belediye başkanı olan, ancak görevi başında uğradığı silahlı saldırıyla yaşamını yitiren rahmetli Cüneyt Yıldız çok istemişti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da onun yaşamını yitirmesinden sonra “İsteği bizim için vasiyettir” dedi ve hastanenin yapılacağını açıkladı.

Açıklamakla da kalmadı, seçim öncesi Gürsu Devlet Hastanesi’nin temeli atıldı.

Ne var ki…

Yıllardır özlemini duyduğu hastaneye kavuşmak için artık gün sayan Gürsu, yine yıllardır sağlık hizmeti aldığı sağlık ocağını kaybediyor.

Hatta…

Gürsu Belediyesi geçtiğimiz hafta, Sağlık Ocağı binasının boşaltılması için tebligat bile gönderdi.

İşte…

Bu duruma, yani sağlık ocağının kapanıyor olmasına CHP Gürsu İlçe Başkanı Cavit Kaya karşı çıktı. “Bu benim değil, Gürsuluların isteğidir” diyen Kaya şunu söyledi:

Gürsu nüfusu çok hızlı artıyor, ilçemiz sanayisiyle birlikte büyüyor. O nedenle hastanenin yanında sağlık ocağı da Gürsu’ya gerekli.”

Çağrısı ise şu:

Hastane için teşekkür ediyoruz, gerçekten ihtiyacımız vardı. Fakat hem hastanemiz olsa, hem de sağlık ocağımız kalsa fena mı olur? Ocağımızı da istiyoruz.”

 

Hiç müzik eğitimi almamış 105 kadının başarı öyküsü!

 

Bursa’daki sanatsal faaliyetleri izleyenler Nilüfer Kadın Korosu’nu çok iyi biliyorlar. Yaşamları boyunca hiç müzik eğitimi almamış farklı yaş gruplarından 105 kadının oluşturduğu Nilüfer Kadın Korosu’nda ev kadınları da var, çalışanlar da, iş sahipleri de.

Üstelik…

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in çok önemli desteğiyle Dr. Aysel Gürel’in kurup çalıştırdığı koro tam 10 yıldır konserler veriyor.

Konserlerde de…

Türk Sanat Müziği yanı sıra türküden caza, Roman havasından Flamenko’ya kadar her türlü müziği söyleyebiliyor. Rengarenk giysiler de konserleri daha neşeli hale getiriyor.

Dün…

Nilüfer Kadın Korosu Şefi Dr. Aysel Gürel ve Basın Sözcülüğü’nü üstlenen Mestaniye Efe ile sohbet ederken, 10. yıl sezon açılışı konseri için 15 Kasım Pazar günü BAOB Yerleşkesi’nde sahneye çıkacaklarını söylediler.

Repertuvarları yine herkesten farklı. Çünkü pazar günü konsere gidenler Türk Sanat Müziği ile birlikte türkü, Roman havası, pop, Balkan havası ve Sıra Gecesi nağmeleri de dinleyebilecekler.

 

Kadınlardan sosyal etkinlik konserleri

 

Nilüfer Kadın Korosu Şefi Dr. Aysel Gürel ve Basın Sözcüsü Mestaniye Efe sohbetimiz sırasında şu bilgiyi de verdiler:

Sosyal etkinlik konserleri de veriyoruz. Bu kapsamda çeşitli engelli dernekleri, kanser hastaları, Kızılay ve Yetiştirme Yurdu’ndaki kız öğrenciler için konserler yaptık.”

Ayrıca…

Kütahya ve Adana’ya gittiklerini, yurt dışı olarak Bulgaristan ve Yunanistan’a çıktıklarını, bu yaz da Gümülcine ve Almanya konserleri planlandığını söylediler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.