1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Başbakan Davutoğlu’ndan Bursa esnafına mesaj geldi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakan Davutoğlu’ndan Bursa esnafına mesaj geldi

A+A-

Gelişmeyi… 2 Şubat Pazartesi günü bu sütunlardan duyurduk. Kestel’e bağlı Çataltepe mevkiinde yapılacak esnaf sitesi için TOKİ altyapı ihalesini yaptı. Bu ihale sonunda 2 bin 540 ortağın 4’er bin lira ödemeleri gerektiği açıklandı.

Ne var ki…

Ortaklardan 1.250’i ödemeyi yaparken, 1.290 ortak çeşitli nedenlerle ödeme yapmayınca TOKİ de projeden çekildiğini açıkladı.

İşte…

Bu noktada devreye AK Parti Bursa Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin girdi. Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak ile TOKİ Başkanı Ergün Turan’ı buluşturan Şahin, tarafların yeniden anlaşmalarını sağladı.

4’er bin liralık altyapı ihalesi farkını ödemeyen 1.290 esnaf için yeniden çağrı yapan TOKİ de sistemini açtı.

Doğrusu istenirse…

Gündeme geldiği günden beri kamuoyunda tartışılan, akademik odalarca birkaç kez yargıya taşınan Çataltepe projesinden umudun kesildiği bir süreçte Bursa Milletvekili Şahin’in girişimiyle TOKİ Başkanı Turan’ın esnafa bir şans daha vermesi beklenen gelişme değildi.

Herkes için tam bir sürpriz oldu.

İşte…

BESOB Başkanı Arif Tak bu sürpriz gelişmenin ardından, yine AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin’in aracılığıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

Görüşmede, BESOB yöneticilerinin yanı sıra Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez de hazır bulundu.

Esnaf temsilcilerini TBMM’de kabul eden Başbakan Ahmet Davutoğlu da mutlu sona ulaşılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BESOB Başkanı Arif Tak görüşme sırasında, “destek ve katkıları nedeniyle teşekkür” etti. Davutoğlu da söze “Bursa’yı ve bu projeyi önemsiyoruz” diye başlayıp şunu söyledi:

Daha geçenlerde 3 yıllık ustalık eğitimini tamamlayıp belgesini alan esnafın işyeri açabilmesi için faizsiz kredi vereceğimizi açıkladık. Esnaf kredilerindeki faizleri de indirdik.”

Şunu da ekledi:

Bu proje de esnafımıza desteğimizin bir başka ifadesi. Bursa’daki 2 bin 500 esnafımıza hayırlı olsun.”

 

CHP’nin kararı: 2 ve 4. sıra kontenjan, kalanı önseçim

 

7 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimi için siyasi partilere aday adaylığı başvuruları Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği takvim gereği başladı.

Aday adayları bir yandan başvurularını yapıp hazırlıklarını sürdürürken, diğer yandan da partilerin aday listelerini belirleme yöntemini bekliyorlar.

Daha doğrusu, yöntemini en başından açıklayan AK Parti dışındaki aday adayları yöntem belirlenmesini bekliyorlardı. Dün CHP için de bu konu gündem olmaktan çıktı.

Çünkü…

Ankara’dan gelen haberlere göre, Parti Meclisi’nde iller için farklı yöntemler ele alınırken Bursa listesinin 2 ve 4. sıralarının Genel Merkez kontenjanı olarak ayrılmasına karar verildi.

PM’de, 18 kişilik Bursa aday listesinin diğer sıralarının önseçimle belirlenmesi yolunda karar alındığı da gelen haberler arasında. Önseçimin tarihinin ise daha sonra belirleneceği duyumları ulaştı.

Böylece…

CHP’de rekor düzeye ulaşması beklenen aday adaylığı başvurularının ardından, şiddetli rekabete dönük yoğun bir kulis süreci başlayacağı da ortaya çıktı.

 

Vali Erol Çakır’ın Vatan sürprizi

 

İşçi Partisi dün Ankara’da toplanan kurultayda adını Vatan Partisi olarak değiştirdi. İzleyen dostların “görüntüyü çok farklı” buldukları yeni yapıya katılım sürprizleri de yaşandı.

Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ile birlikte, 21 Temmuz 1991’le 20 Ocak 1992 arası 6 ay Bursa Valiliği yapan Erol Çakır da dün Vatan Partisi’ne katıldı.

Bursa sonrası merkeze alınan Çakır daha sonra İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı, ardından da İzmir ve İstanbul valilikleri yapmıştı.

 

Gündeme “felsefe” katkısı: Nasıl bir anayasa istiyoruz?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bursa gezisindeki konuşmasında “yeni bir anayasa gerektiğini” söyledi. Konuşmasındaki yeni anayasa vurgusu gerekçelerinden biri de başkanlık sistemi oldu.

Hatta…

Cumhurbaşkanı bu isteğini “400 milletvekili verin ki değiştirelim” sözleriyle doğrudan siyasetin önüne hedef olarak koydu.

Gerçi…

Gündemde uzunca bir süredir zaten vardı, fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Haziran’daki milletvekili genel seçimini yeni anayasa ve başkanlık sistemi için dönüm noktası görmesi, bunu gerçekleştirebilmek için de 400 milletvekili istemesi gündemdeki tartışmayı yeniden alevlendirdi.

İşte…

Tam da bu noktada gündeme ve siyasete felsefe dünyasından önemsenecek bir katkı geliyor. Onu da, hafta sonu sohbetimizde Bursa Felsefe Kulübü Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya açıkladı.

Dedi ki:

Katılımcı demokrasinin çalışma alanı içinde yer alan sivil toplum örgütleri olarak yeni anayasa ihtiyacını gündemimize alıyoruz.”

Söylediğine göre…

Gündeme yönelen Bursa Felsefe Kulübü’nün çıkış noktasını yeni anayasaya ihtiyaç olup olmadığı, varsa gerekçeleri oluşturacak.

Kaya’nın yaklaşımı şu:

Anayasa bireyle devlet arasındaki ilişkileri düzenleyen toplumsal sözleşme olduğuna göre, biz de sorumluluk alanımız olan birey tarafından bakmalıyız. Devletle olan ilişkilerimizi hangi parametrelere göre belirleyeceğimizi ortaya koyabilmeliyiz.”

Çalışmanın esas noktasını da şöyle açıkladı:

Temel hak ve özgürlükler kamu gücünü elinde bulunduran devlete karşı nasıl olmalı? Adalet, özgürlük, eşitlik ve haklar gibi kavramlar nasıl düzenlenip paylaşılmalı? Yasama, yürütme ve yargı dediğimiz kuvvetler ayrılığı prensipleri nasıl tanımlanmalı?”

Bunu da şuraya bağladı:

Bizim önceliğimiz şu: Nasıl bir anayasa istiyoruz, nasıl bir demokrasi istiyoruz. Bunu felsefe çıkış noktasından tartışmaya açacağız.”

 

Osmangazi Ziraat Odası seçimini Hakan Ekim kazandı

 

Şu bir gerçek ki, seçimin olduğu her yerde heyecan da oluyor. Ziraat Odaları’nda bir süredir ilçelerde yaşanan heyecan, cumartesi günü Osmangazi Ziraat Odası seçiminde doruğa çıktı.

Seçimde…

Geçen dönem Başkanvekili olarak görev yapan Hakan Ekim’in listesi 34 oy alırken, seçime Osmangazi Ziraat Odası Başkanı olarak giren Sabri Akçalar 26 oyda kaldı. Akçalar’dan önce başkanlık yapan Ahmet Doğan ise 21 oy aldı.

Statü gereği Osmangazi Ziraat Odası’nın 21 kişilik meclisinin tamamı Hakan Ekim’in listesinden oluştu. Seçimin ardından toplanan yeni meclis bu kez yine Ekim’in aday gösterdiği 7 kişilik yönetim kurulunu seçti.

Şimdi de 7 kişilik yönetim kurulu yapacağı ilk toplantıda, aynı zamanda Dereçavuş Muhtarı olan Hakan Ekim’i yeni dönem için Osmangazi Ziraat Odası Başkanı seçecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.