1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Başkan Altepe açıkladı: Devlet Hastanesi Samanlı’ya gidiyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkan Altepe açıkladı: Devlet Hastanesi Samanlı’ya gidiyor!

A+A-

Sıkıntı belli… Bursa kent merkezi tarihi bölge. Merkez dışındaki kontrolsüz büyüme de plansız gelişme getirdi. Son yıllarda, merkezi rahatlatıp plansız bölgeleri geliştirmek için yerel yönetimler yoğun bir çaba içinde.

Yanı sıra…

Plansız büyümenin ortaya çıkardığı ulaşım sorununa yönelik de sürekli projeler geliştiriliyor, adımlar atılıyor. Ne var ki, ulaşımı çözüp kenti rahatlatmak için yeni yollar ya da köprüler ve viyadükler tek başına çare değil.

Nitekim…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de buna dikkat çekti:

“Trafiği rahatlatmak için sadece yol projesi yetmiyor. Bu projelerin yanında, şehirde de bazı hareketler yapıp rahatlatmak gerekiyor.”

Tam bu noktada…

Bir ara konuşulup unutulan konuyu Bursa’nın gündemine bu kez sonuç olarak taşıdı:

“Bursa Devlet Hastanesi’ni bulunduğu yerden acilen kaldırmak gerekiyor. Çünkü, 6-7 metrelik yolları olan Muradiye ve Hisar bölgesi sırf Devlet Hastanesi nedeniyle şişiyor. O bölgede otopark yapacak yer de yok.”

Şunu da vurguladı:

“Fevzi Çakmak Caddesi ve Şehreküstü’nden, Altıparmak’tan, hatta Muradiye’den gelen araçların çoğu Devlet Hastanesi’ne gidiyor.”

Ardından…

“Onun için Devlet Hastanesi’ni acilen aşağıya indiriyoruz” dedi ve nereye taşınacağını da açıkladı:

“Samanlı’da daha önce Şehir Hastanesi için planlanan bir yer var. Devlet Hastanesi’ni buraya taşımayı düşünüyoruz. Şu anki karar böyle.”

Düşüncesi şu:

“Aslında Devlet Hastanesi’ni taşımak için çok geç bile kalındı. Çünkü, sıkıntı oluşturan kurumların yerinin değiştirilmesi gerekiyor. İlk taşınması gereken yerlerden biri de bana göre Devlet Hastanesi.”

Şunu vurguladı:

“Aslında en uygunu raylı sistem güzergahında bir yere taşımak. Fakat şu an en uygun yer olarak Samanlı gözüküyor.”

Şunu da ekledi:

“Konuyu Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi temel atma töreni sırasında Sayın Sağlık Bakanımıza da aktardım. Büyükşehir olarak her türlü desteğe hazır olduğumuzu söyledim.”

 

Tophane-Hisar arkeolojik turizm bölgesi

 

Devlet Hastanesi’nin Samanlı’ya taşınması yanında Orduevi’nin de Beşevler’deki Cephanelik bölgesine taşınacağını anımsatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe düşüncesini şöyle açıkladı:

“Tophane-Hisar arkeolojik turizm bölgesi haline gelecek. Sakin bir bölge ortaya çıkarmak istiyoruz. Turistler tarihi yapıların arasında dolaşırken dinlenecekler.”

Hedefi şu:

“Bey Sarayı ve Bitinya Sarayı da ortaya çıkarıldığında bu bölge prestij turizm bölgesi olacak.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkan Altepe’ye ne dedi?

 

Çarşamba günü… Atatürk Stadyumu Meydanı’ndaki mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını bitirince başını kaldırıp protokol tribününe baktı ve “Büyükşehir Belediye Başkanımız burada mı?” diye sordu. Sonra da “Recep Bey, sporcu geçiniyorsun, koşarak buraya gel bakalım” diye seslendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de 150 metrelik mesafeyi koşarak geçti ve sahneye çıktı Bir süre.aralarında konuştular, sonra Cumhurbaşkanı topluma “meydanın yeşil alan kalacağını, piknik yapılabileceğini” açıkladı.

Ne var ki…

Bazı kesimler bu sahneyi soğuk diyalog olarak algılandı. Başkan Altepe’ye bunu anımsatıp “Cumhurbaşkanı size ne dedi?” diye sorduk.

Söze…

“Cumhurbaşkanımızı karşıladım, alana gidip konuşmaya başlamamı istedi. Kendisi alana girdiğinde ben kürsüdeydim” diye başladı ve şunu anımsattı:

“Türkiye’de çok yanlış işler yapıldı ve yeşil alan, meydan yapılacak yerlere büyük binalar dikildi. Burada da aynı şey olacaktı, ilçe belediye başkanlığı dönemimde planları değiştirip yeşil alan olarak tescil ettik.”

Devam etti:

“Cumhurbaşkanımız bunu da, diğer şehirlerde stadyum yerlerinin büyük alışveriş merkezleri ve iş merkezleri olduğunu da biliyor. Korkusu bu.”

Şunu vurguladı:

“Kendisinin talebiyle yeni stadyumu başka bir yere yaptık. Burasının yeşil kalıp Kültürpark’la bütünleşmesini istedi. Yanına çağırdığında da bunu söyledi, ‘Söz verdiğimiz gibi oluyor değil mi?’ diye sordu.”

Sonra da şunu açıkladı:

“Ben de yeşil alan kalacağını, bina olmayacağını söyledim. Konuşulan bu. Fıkra anlatılmıyordu ki gülelim, ciddi konu olduğu için ciddiydik.”

 

Altepe: Cumhurbaşkanı Bursa’dan keyif aldı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kentlere bakışını Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe aktardı:

“40 yıldır siyaset yapıyor, 39 yıldır da birlikteyiz. Şehirleri çok iyi görüyor, tanıyor. Her yeri, her şeyi inceliyor. Bursa’yla ilgili bilgisi var.”

Şunu vurguladı:

“Helikopterle miting alanı üstünden geçti. Caddelerde otobüsten halkı selamlarken bütünleşiyor. Her şehre puan veriyor. Bursa’dan keyif aldı”

Şunu anımsattı:

“Bursa’daki enerjiyi görüyor. Geçen gelişinde ‘Bursa bizden ve Büyükşehir Belediyesi’nden memnun olmasa bu derece coşkuyla karşılamaz’ dedi.”


Erdoğan’ın önerdiği selatin cami Uludağ Üniversitesi’ne

 

Atatürk Stadyumu Meydanı’ndaki konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürpriz bir öneri gündeme getirdi.

Bursa’nın tarihi çok güzel camilerdi olduğunu vurguladıktan sonra, “bugünü anlatacak, selatin cami özelliğinde modern bir büyük cami” önerdi.

İşte…

Bu cami için önce Işıklar Askeri Lisesi yanındaki spor alanı düşünüldü, sonra Hamitler üzerinde duruldu. Son kararı da Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açıkladı:

“Cumhurbaşkanımızın önerdiği cami için 40-50 bin metrekare alan lazım. Işıklar’daki yer 10-12 bin metrekare. Hem küçük, hem yollar dar olduğu için ulaşımı zor.”

Ardından…

“Hamitler’de Mudanya Yolu’na yakın bir tepe olabilir. Çevrede 50’şer bin nüfuslu mahalleler var. Uludağ Üniversitesi’nin büyük bir cami çalışması var. Proje onunla da birleşebilir” deyip eğilimi açıkladı:

“Üniversite içi daha uygun gözüküyor. Muhtemelen oraya olacak.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.