1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Başkanlık modeliyle 2 partili yeni sisteme doğru gidiliyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlık modeliyle 2 partili yeni sisteme doğru gidiliyor!

A+A-

Önce… Süreçteki gelişmeleri göz önüne getirmekte yarar var. TBMM’de kavgalı-tartışmalı oturumlarda görüşülen anayasa değişikliği paketi, çok büyük sürpriz olmazsa Meclis’ten çıkacak.

Ardından…

Erken seçim yorumlarından doğan spekülasyonlara karşın, referandum gelecek. 2 Nisan’da düşünülen referandumda kabul edilmesiyle yeni dönem başlayacak.

Kulislerde…

Mayıs ayında AK Parti’nin olağanüstü kurultay yapıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı genel başkan seçme hazırlığı yaptığı konuşuluyor.

Bu da, yeni sistemin en kritik eşiğini oluşturuyor.

Çünkü…

Alışılmış seçim uygulamalarını tümden değiştirecek yeni dönem başlayacak.

Hele…

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda adaylardan biri yüzde 50’yi aşamazsa ikinci turda en yüksek oyu alan iki aday arasında yapılacak tercih, ortaya yeni bir siyaset manzarası çıkaracak.

O da şu:

Bugünkü sistemde koalisyonlar seçimden sonra kurulurken, yeni dönemle birlikte farklı partilerin seçmenleri adaylardan biri üzerinde uzlaşarak seçimden önce koalisyon yapacaklar.

Yanı sıra…

Yeni yönetim modeli yeni siyasi sistem de ortaya çıkaracak gibi gözüküyor.

Nitekim…

23. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak o yeni sistemi yorumlarken şunu söyledi:

“Başkanlık modeliyle birlikte Türkiye 2 partili yeni bir seçim sistemine doğru gidiyor.”

Şunu anımsattı:

“Amerika’da çok sayıda parti var, fakat seçimler 2 parti arasında, yani Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında geçiyor.”

Oradaki sistemi Türkiye’ye şöyle uyarladı:

“Muhafazakarın, mütedeyyinin, liberalin yer alacağı merkez sağı temsil eden bir parti olur. Karşısında da sol/sosyaldemokrat bir parti olur.”

Düşüncesi şu:

“TBMM’de bugün 4 siyasi parti var. 2 partili yapı oluştuğunda, milletvekili çıkaramayacak olan partiler de potanın içinde saflarını belli ederler.”

Yani…

“Yani, Cumhurbaşkanı adayı seçimi kazanamayacak olan partiler, 2 partiden birinin içine girip milletvekili olarak varlıklarını sürdürebilirler.”

Gerçi…

Bu sözler kararlara yönelik bir bilgilendirme değil, ancak araştırmayı seven bir siyasetçi olarak, milletvekilliği de yapmanın deneyimiyle Hayrettin Çakmak önümüzdeki süreci böyle okuyor.

Söyledikleri bize göre de yabana atılacak şeyler değil.

 

2 partili sistem çözüm olabilir mi?

 

Türkiye’de çok partili dönem 1945’te başladı, 1946’da çok partili ilk seçim yapıldı. Şimdiyse, 2 partili sisteme doğru gidildiği görülüyor.

Bu öngörüyü dillendiren 23. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak şöyle düşünüyor:

“Sanılanın aksine, 2 partili sistemde partilerin ikisi de törpülenir ve bunun karşılığında devlet mekanizması güçlenir.”

Böyle bir tabloda…

Siyasi partilerden birinin yatırımlar, diğerinin de sosyal politikalar hedefli olabileceğini, bazı Avrupa ülkelerindeki gibi seçmenin dönemsel tercih yapabileceğini de ekledi.

 

Genel başkanlar cumhurbaşkanı adayı

 

2015 yılında ilk kez halk oyuyla yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la, CHP-MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yarıştı.

Yeni model tartışmaları Erdoğan üzerinden yürürken, 23. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak siyasi deneyimlerinden yola çıkarak şunu söyledi:

“Yeni modelde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi partilerin genel başkanları aday olmak zorunda.”

Şunu da ekledi:

“Yasal bir zorunluluk yok, ama artık genel başkanlar için başka çare yok.”

 

Siyaset deneyimiyle farklı öneri: Teşkilatlar seçimde açılsın!

 

Türkiye bugün yönetim modeli değişikliği yanında, siyasi yapılanma ile ilgili çok özel adımlar atıyor. Bir partinin genel başkanının aynı zamanda seçilmiş Cumhurbaşkanı olabileceği yeni döneme ilişkin olarak siyasal yapılanma da gözden geçirilme noktasına geldi.

Nitekim…

Milli Görüş’ten buyana teşkilat çalışmalarının hep kalbinde yer alan, AK Parti’de güçlü il başkanı modeliyle siyaset yapıp milletvekili olan Hayrettin Çakmak, önümüzdeki günlerde çok tartışılabilecek önerisini açıkladı.

Söze…

“Siyasi partilere yapılabilecek bir iyilik var” diye başladı ve şunu söyledi:

“Türkiye’nin her tarafında siyasi partilerin il, ilçe, hatta belde teşkilatları var. Bunların içinde hem il, hem ilçe teşkilatları bünyesinde kadın ve gençlik kolları var.”

Sonra şunu anımsattı:

“Amerika’da seçime 6 ay kala adayların kampanyalarıyla birlikte bu teşkilatlar açılıyor, seçim bitince de kapatılıyor.”

Düşüncesi şu:

“Türkiye’de siyaset teşkilatları sürekli açık tutarak enerjisini buraya harcıyor. Oysa siyaset enerjisini sivil toplum kuruluşlarına kaydırmak gerek. Zaten fiiliyatta da oraya doğru gidiliyor.”

Şunu da ekledi:

“Adam sabah evden ceketini alıp çıkıp mesai yapar gibi partiye gitmesin. Parti yerine siyasi faaliyet ve etkinliklerini hiç sıkıntı olmadan pekala STK’larda yürütebilir.”

 

Bursa’nın cantığı, cevizli lokumu, tahinli pidesi yaşayacak!

 

Bursa’da yaşayanlar belki pek farkında değiller, ama başka kente gidip cantık ya da cevizli lokum diyenler kimsenin bilmediğini görünce şaşırıyorlar.

Çünkü bu lezzetler Bursa’ya özgü.

Yakın zamana kadar tahinli pide de başka kentlerde bilinmiyordu, ama pastaneler yoluyla şekil değiştirerek de olsa Bursa dışına çıkmaya başladı.

Çocukluğumuzda annemizin yaptığı cevizli lokum tadı hala damağımızda. Pazar sabahları evlerde hazırlanan kıymayı Kayhan’daki fırınlara götürüp cantık kuyruğuna girenlerin sayısı hiç de az değildi. Yine, en güzel tahinli pide yapan simit fırınları dilden dile dolaşırdı.

Şimdi kanıksansa da, Bursa’nın lezzetleri olan bu tatları yaşatacak proje Yıldırım Belediyesi’nden geldi. Lezzet geleneğini sürdürmek üzere üç kategori için de ayrı yarışma düzenleyen Yıldırım Belediyesi para ödülü de dağıtacak.

Son başvurunun 20 Ocak’ta yapılacağı yarışma ise 27 Ocak saat 14.00’te Barış Manço Kültür Merkezi’nde.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.